rucickaLogo školy vyjadřuje myšlenku soudržnosti a vzájemné pomoci žáků a pedagogů

Telefon: +420 327 531 225 / E-mail: zruc@zs-okruzni.cz

Zřizovatel školy

 

Středočeský kraj
(právní forma kraj)
IČ 70 891 095
Zborovská 11, 150 21 Praha 5

Ve školním roce 2018/2019 přeruší školní družina svoji činnost v době všech školních prázdnin a ve dnech ředitelského volna (16. 11. 2018):

Podzimní prázdniny připadnou na pondělí 29. října a úterý 30. října 2018.

Vánoční prázdniny budou zahájeny v sobotu 22. prosince 2018 a skončí ve středu 2. ledna 2019. Vyučování začne ve čtvrtek 3. ledna 2019.

Jednodenní pololetní prázdniny připadnou na pátek 1. února 2019.

Jarní prázdniny v délce jednoho týdne stanoveny v týdnu od 4. 3. do 10. 3. 2019

Velikonoční prázdniny připadnou na čtvrtek 18. dubna 2019, pátek 19. dubna 2019 je tzv. ostatním svátkem podle zákona č. 245/2000 Sb., o státních svátcích, o ostatních svátcích, o významných dnech a o dnech pracovního klidu, ve znění pozdějších předpisů.

Hlavní prázdniny budou trvat od soboty 29. června 2019 do neděle 1. září 2019.

Období školního vyučování ve školním roce 2019/2020 začne v pondělí 2. září 2019.

 

Leden za kamna vlezem … i my jsme ve stopě tradice zůstali také tam….za kamny družinovými a nejen jsme tvořili a hrou se učili.

Celý měsíc si paní zima pěkně hrála a zkoušela nás. A tak jeden den svítilo sluníčko, pak jsme měli „zimní jaro“ a my si sundavali čepice, řádili na hřišti a lebedili si na odpolední procházce. A nakonec napadly metrové závěje sněhu, aby je pravidelně o víkendech rozpustil „skorojarní“ déšť. Ale to už je námět na román z tajů přírody, proto se raději vrátíme do lavic školní družiny.

V hlavičkách nám ještě doznívají Vánoce, dny volna a radost z dárků od Ježíška, proto jsme si vyčlenili pár družinových odpolední na vánoční vyprávění v kroužku na koberci a dokonce si některé dárky i donesli a navzájem je obdivovali.

A tak jsme u zážitků a vzpomínek zůstali i v dílničkách, krásně se nám tvořilo a šlo nám vše od ruky – malým i velkým. Třída družiny se přeměnila na továrnu oslav zimy a zimní přírody, vyráběli jsme a povídali si a povídali si a vyráběli.

Tančící sněhuláci, tučňáci z obalů na vajíčka a sněhoví kamarádi z odličovacích tamponků už zdobí nástěnku školy i vchodový prostor. „Mačkáme se“ společně s výtvory ostatních tříd na výstavní šňůrce před vchodem do školy a chlubíme se všichni dohromady místní veřejnosti i náhodným procházejícím.

Zasněženou krajinku jsme zvěčnili do sněžítka a na světě byly krásné dárečky nejen pro naše rodiče, ale i pro naše paní učitelky. Odměnou nám byl jejich úsměv na tváři a pochvala.

Nezapomněli jsme na zvířátka a hlavně na ptáčky, kteří v zimě potřebují lidskou pomoc. Na balkon a okno družiny jsme jim připravili krmítka – mimojiné také vyrobené spolužáky ve školních dílnách .Do nich jsme „naservírovali“ taštičky plné zrníček a všeho dobrého pro jejich zobáčky a sílu. Vše jsme vyrobili podle tajného receptu a dali do formiček. Takže: dobré zobání, přejeme! -:)

Marně jsme hledali u krmítek, ale i na procházce sýkorky a kosáky zpěváky. A tak jsme se rozhodli nějaké vyrobit pro radost a potěšení…třeba brzy přiletí? Stačil nám dřevěný kolíček, dřevěné odřezky a větvičky natrhané při jedné z procházek z oběda.

Prázdná bříška ptáčků jsme tedy už obstarali a tak tu ještě zbývají ty naše. Navíc jsme besedili na téma vitamínů a předcházení nemocí z nachlazení a tolik opakované epidemie chřipky. Názorně jsme si zopakovali správný postup mytí rukou a vysvětlili si, jak je to s kýcháním v kolektivu.

A co ty naše bříška? Kuchyňka se celý měsíc měla k světu. Vaření pro naše zdraví se dařilo a kuchtíci byli úžasní. Ovocná buchta se želé se připravovala pro velkou oblibu a chuť třikrát. Naše zoubky si mohly bez ostychu pochutnat na domácích gumových medvídcích a třešničkou na dortu (v den rozdávání pololetního vysvědčení) byla vitamínová bomba - pomazánka z řeřichy, kterou si pěstujeme ve třídě celoročně.

Pestré podoby zimy budou v dílničkách pokračovat i v únoru a my se pomalu těšíme na masopustní karneval…..ale už dost, zase příště!

Hezké zimní dny přejí družináři z Janovic

Tak jsme se tedy zpět vrátili z vánočních prázdnin   do školních lavic a tříd. A právě v jedné ze tříd bylo něco jinak…na koberci herny školní družiny stála vyzdobená velká krabice. Byl tu snad JEŽÍŠEK???:)

S velkým odříkáním jsme vydrželi až do poslední vyučovací hodiny, abychom všichni pohromadě odhalili tajemství a otevřeli víko krabice. Předcházely tomu dopolední sázky a přestávky mezi hodinami sloužily mimořádně k návštěvám třídy družiny. Padlo nespočet odhadů obsahu papírového překvapení a těšící se náladou se ten den „nakazili“ úplně všichni.

Odpoledne vše vyvrcholiloJ……naše vysněné společenské hry, stavebnice a trochu techniky pro kluky kutilské….PARÁDA!

Twister jsme po rozbalení hráli celé odpoledne, odtrhly nás až hodiny a my museli utíkat na autobusy a domů. Karty máme domluvené zase na zítra, kruh hráčů se neustále zvětšuje a neuvěřitelně se zdokonalujeme v dalších karetních hrách. Stolní fotbal proběhl premiérově hrou v leže, kterou provázela neskutečná legrace, ostatně náhled fotek mluví za vše.

Takže, milý Ježíšku, společně s paní vychovatelkou bychom Ti chtěli mnohokrát poděkovat a posíláme všichni milé pozdravy.

Družináři z Janovic

Jelikož nám zbývá jen pár dní do začátku vánočních prázdnin, chtěli bychom se   ještě podělit o naše prosincové družinové zážitky.

Před návštěvou   ČERTA, MIKULÁŠE A ANDĚLA jsme se upřímně třásli, zachránily nás ale naše pečlivě naučené básničky, písničky a konečně i s chutí vyrobené podobizny všech třech příchozích. Nikdo nakonec v pytli na cestě do pekla neskončil.

Následovala družinová odpoledne, která byla a vlastně stále jsou oslavou a těšením se na nejkrásnější svátky v roce - VÁNOCE.

Vyrobili jsme nejrůznější podoby ozdob na vánoční stromeček a pak ozdoby i pekli. Pochlubili jsme se pestrými přáníčky, z nichž některé putovaly jako dárek místním organizacím. Lavice družiny jsme během celého měsíce zaplnili barevnými 3D vánočními stromky a andělíčky, ty čekají jako překvapení pro naše maminky a tatínky.

Tvořivé předvánoční odpoledne jsme pokaždé propojili karetními turnaji v prší, které se stávají bestsellerem naší party.

Neopomenuli jsme pohovořit v kruhu o vánočních tradicích a vysvětlili si jejich význam a historii. Některé jsme si i vyzkoušeli. Zpívání vánočních koled bylo také na jedničku.

Vše jsme poslední školní týden završili výrobou 11,5 m dlouhého papírového řetězu, kterým ještě dozdobíme školní stromeček.

Tak a teď už opravdu hurá naproti vánočním prázdninám a Novému roku.

Přejeme krásné Vánoce, bohatého Ježíška a do nového roku vkročte pravou nohou.

Naše janovická parta školní družiny s malým zpožděním ( způsobeným virozami a nachlazením) oslavila   Mezinárodní den pozdravů. Ten letošní vyšel na středu 21.11.2018.

Začali jsme krátkým výkladem zásad slušného chování, učili se správně podávat ruku a zahráli si několik situačních scének.

Vyzkoušeli jsme si originální a pro nás neznámé pozdravy lidí ze všech koutů světa. Nejvíce nás rozesmálo „vyplazování jazyka“ namísto pozdravu z Tibetu anebo čínské pozdravení „ bosými chodidly“.

Oslavu jsme doplnili výrobou papírových vlaštovek, na které jsme psali a lepili vzkazy.

A obraz z pytloviny naši „kreativci“ vymalovali podobou svých vlastních a každodenních zdravic.

Ze dvou zábavných odpolední jsme nakonec odcházeli s rozloučením eskymáků a třeli si nos o nosJ.

Vzpomínka na mezinárodní den pozdravů byla zajímavá a díky ní jsme zase o něco chytřejší.

Od středy 31. 10. 2018 do pátku 2. 11. 2018 jsme si v naší družině připomínali dva významné svátky. Ten první – Halooween, připadl na poslední říjnovou noc a oslavují ho především anglicky mluvící země. Druhý, český svátek Dušičky neboli Památka zesnulých, patřil pátku 2. 11. 2018.

Při společném odpoledním sezení jsme si povídali o významu těchto dnů a rozdíly mezi nimi jsme se snažili vysvětlit. Poslechli jsme si i příběhy některých spolužáků a jejich neveselé vzpomínky. Ale i přesto jsme se hlavně smáli a bavili se. Zpívali jsme písničky o strašidlech a tancovali. Vyhlásili jsme také soutěž o nejhezčí mumii :-).

V naší dílničce jsme si „vyšili“ sváteční dýně a vyrobili si malý slet netopýrů nejrůznějších podob.

Strašidelná odpoledne jsme si hezky užili a vyřádili jsme se.

Zdravíme ze ŠD v Uhlířských Janovicích.

Ve školní družině oslavujeme SVĚTOVÝ DEN STROMŮ vlastně celý říjnový měsíc – datum, které tomuto svátečnímu dni připadlo, tj. 20. říjen, nám bylo zkrátka málo.

Ať jdeme ráno do školy, jedeme autobusem zpátky domů anebo přecházíme do školní jídelny na oběd, vždy nám paní příroda a nově příchozí pan podzim ukazují , jak kouzlí s barvami a mění náš pohled na ně každý den zas a znovu. Zelená stříška korun stromů je najednou červená i žlutá a listy se nám pletou pořádně pod nohama a občas prolétnou kolem naší hlavy.

Uskutečnili jsme několik „výšlapů“ po blízkém okolí školy a snažili se nejrůznější podoby zapamatovat, abychom si pak společně mohli užít jejich ztvárnění při družinových odpoledních.

Stihli jsme si povědět pár příběhů o tom, proč bychom měli stromy a přírodu chránit a jak jsou pro nás důležité a nezbytné. Byli jsme opravdu samý nápad a tvořili jsme z nejrůznějších materiálů domácího i školního původu. Nejvíce nás zaujalo koření a sypaný bylinkový čaj, díky kterým kmeny i koruny stromů na papíře snad doopravdy ožily...a co více?..čarovně voněly. Tak nahlédněte do malého výběru našich fotek.

S pozdravem ŠD Uhlířské Janovice

Hlásíme se opět v plném počtu z Janovické školní družiny a rádi bychom se pochlubili další oslavou jednoho z říjnových svátečních dní.

Světový den výživy - úterý – 16. 10. 2018.

Nejprve jsme na celé odpoledne vyhlásili minisoutěž o „super svačinu“ a začali s její přípravou. Na výběr byly nejrůznější zelené bylinky, máslo, tvaroh, med a nechyběl ani zrníčkový chléb. Vypěstovali jsme si dokonce vlastní řeřichu na parapetu okna družiny. Všichni přiložili ruce k dílu a tak se naše herna proměnila na pár hodin ve velkou kuchyni plnou kuchařů a kuchařinek. Povídali jsme si o potravinách a nápojích, které jíme i pijeme a hrou jsme rozpoznávali některé jejich účinky na naše tělo a mysl. Prolistovali jsme donešené kuchařské časopisy a vystříhali vybrané recepty, které chceme během školního roku určitě vyzkoušet.

Na konci zajímavého úterního odpoledne jsme si všichni potvrdili (a to prosím i hodně mlsné jazýčky), že ZDRAVÉ může být a je DOBRÉ.

….a vítěznou super svačinou se stává….?..chléb s pomazánkou z tvarohu posypaný „naší“ řeřichou.

Na shledanou a dobrou zdravou chuť přejeme z Janovické ŠD