rucickaLogo školy vyjadřuje myšlenku soudržnosti a vzájemné pomoci žáků a pedagogů

Telefon: +420 327 531 225 / E-mail: zruc@zs-okruzni.cz

Zřizovatel školy

 

Středočeský kraj
(právní forma kraj)
IČ 70 891 095
Zborovská 11, 150 21 Praha 5

Termíny jarních prázdnin

  • 20. 2. - 26. 2. 2023
  • 26. 2. - 3. 3. 2024
  • 3. 3. - 9. 3. 2025
  • 9. 3. - 15. 3. 2026
  • 1. 2. - 7. 2. 2027
  • 14. 2. - 20. 2. 2028

Tak jsme se tedy pěkně vybarvili“, řekli jsme si při pohledu na naše hotová díla a společně se těšili z prožitých aktivit na školní zahradě i ve třídě samotné.

Podzimní příroda a každodenní  výšlapy  do okolí našeho  města  nás inspirovaly ke tvořivé činnosti i netradičním pohybovým hrám. Jsme pyšní na svá nová trička. Pro maminku domů nebo pro brášku do školky, pracovali jsme se  šablonami  a foukacími fixami. Nechali jsme prostor vlastnímu nápadu, míchali jsme barevné  koktejly a dali tak vzniknout motivům na přední i zadní straně trička. Chvílemi jsme záviděli ročnímu období, které  nastalo.Tak dlouho je na světě dokonalým malířem, zkusili jsme to tedy jako on.

Školní zahradu jsme nejprve vzorně uklidili a posílili svaly s hráběmi a pracovním kolečkem. Spadané listí bylo námětem našich venkovních her. Skok do hromady listí, válení sudů v listí, hod do výšky listem. Plni zážitků z boje o vítězství a první místo jednotlivců i družstev jsme uvítali kaštanový relax v poklidu třídy školní družiny. Naše nasbírané kaštany se již nevršily v krabicích, vyzkoušeli jsme si tedy jejich ozdravné účinky na vlastní kůži.  Protáhli jsme bosá chodidla nezvyklým  terénem  plným hladkých  kaštanů, povídali jsme si vleže na příjemné matraci z kaštanů a také se uvelebili na podsedáku, který byl opět plný kulatých plodů.  Kaštanové lázně nás učarovaly, některé  dokonce  i  uspaly. Námět na domácí pokračování jsme s nadšením sdíleli s našimi rodiči a rozběhli se posbírat poslední spadané plody. Ti nejmladší z nás ještě vytvořili obrázky a pomocí šablon si užili výtvarnou výchovu trochu jinak, bez pastelek.

Říjnové hry a zábava se překulily do listopadového měsíce, tak hurá do krásné a naučné zábavy zas a znovu.

Druhý podzimní měsíc jsme zahájili návštěvou zručského psího salonu paní Bělinové a jako poděkování jsme jí vytvořili koláž z obrázků zvířecích kamarádů. Mnoho času jsme trávili venku, abychom využili přívětivé počasí, které nám říjen připravil. Naskytla se dvouhodinovka pro sportovní aktivity a volba byla jasná – rozhledna Babka. Cestu jsme zahájili tipováním, kolik kroků ujdeme a za jaký čas. Turistika se povedla, všichni jsme se v pořádku vrátili a těšili se, kdo se svým tipem zvítězí. A protože umíme přiložit ruku k dílu, pomáhali jsme s hrabáním listí na školní zahradě. Spadané listí se stalo naším kamarádem na několik dalších dní a posloužilo nám např. k vytvoření stromu podzimníčku či obtiskávání. Také letos jsme si připomněli Den stromů a opět se sešli se zámeckou zahradnicí paní Šimkovou. Poslechli jsme si zajímavé povídání o dřevinách v našem zámeckém parku – jaké druhy dřevin a keřů v parku rostou. Dozvěděli jsme se také o zvířecích obyvatelích parku, hlavně veverkách, které byly několik let součástí tohoto krásného prostoru a nyní zmizely. K měsíci říjnu patří nepochybně svátek Halloween a s ním spojené dlabání dýní. Ty jsme si podle své fantazie i nazdobili a výsledkem jsou dýňoví panáčci zdobící vstup do naší školy.

Takto jsme nazvali celoroční projekt  školní  družiny v Uhlířských Janovicích a přestavujeme tímto první povedenou vlaštovku – tedy  vlastně  JEŽKA.

Každý měsíc  v roce věnujeme vybraný čas jednomu zvířecímu kamarádovi,  který  má  domov  v  České Republice. V obou  oddělenívh školní družiny pracujeme se spontánní činností a s  vlastním nápadem. Necháme prostor naší kreativitě a těšit se budeme z naučné zábavy. Beseda s hostem nebo jen četba pohádkového  příběhu,  listování  encyklopediemi  i  pohybové říkanky. Tvořivé dílny a netradiční výtvarné techniky, ať už je to pes či kočka, každý z nás se jistě dočkáJ.   A  náš  vytvořený   zvířátkový kalendář nám bude vzpomínkou na krásnou celoroční činnost.  Takže startujeme! JEŽKOVINY  za září, s ježkem se nám zadaří. V říjnu  v lese  zase, potkáme divoké prase……..

Tak jako loni i letos jsme v rámci Dne zvířat navštívili zručský psí salon p. Bělinové. Měli jsme štěstí, toho dne se zrovna přišli zkrášlit dva bišonci – Betynka a Kodýsek. Kodýsek jako model vzorně stál, a tak jsme měli možnost vidět  psí koupel, stříhání drápků, úpravu srsti. Dozvěděli jsme se, jak má vypadat péče o psa, jak vypadá správně vyvážená strava, že zvířátka nejsou jenom radosti, ale i starosti.

Zpátky do lavic! Ani jsme se nenadáli a máme tady nový školní rok 2023/ 2024. Prázdniny utekly jako voda a z nás jsou opět dítka školou povinná. Po prázdninách jsme se opět sešli v plném počtu. Každý z nás povyprávěl svým spolužákům své zážitky a dobrodružství, které během prázdnin prožil. Dále jsme mezi sebou přivítali novou spolužačku. Každý z nás se představil a slíbili jsme si, že po celý rok budeme dobří kamarádi.

A protože měsíc září co se týká počasí, pokračoval v teplém prázdninovém tempu, několikrát jsme vyrazili na kola a koloběžky na cyklostezku podél řeky Sázavy. Před cestou jsme si zopakovali pravidla bezpečnosti a dopravní značky. Cestou jsme měli možnost pozorovat měnící se letní přírodu na podzimní a zároveň si vyhlídli, kde rostou podzimní plody, které budeme potřebovat pro družinové tvoření. Během vyučování nás také navštívila Policie ČR, a tak jsme si pomocí fotek, dopravních značek a námi nakreslených obrázků vytvořili koláž z této návštěvy. A jelikož někteří z nás by se chtěli naučit hrát šachy, navštívili jsme místní šachový kroužek ve Spolkovém domě, kde jsme se seznámili se základy této královské hry.

Ve čtvrtek  14.září jsme se vypravili za kulturní podívanou do místní minigalerie kulturního  informačního centra . Barevné plakátky ve vitrínách města nás od začátku měsíce lákaly na prezentaci  nevšedního umění  janovické rodačky paní Marie Staňkové – Tvarohové. Vyšívané obrazy podle našich i světových děl slavných malířů nás ohromně zaujaly. S opatrností jsme procházeli mezi  vystavenými  pracovními pomůckami a počítali sady barevných  bavlnek, které dají společně s pílí a zručností paní vystavovatelky každému rámu konkrétní tvář.  Obdivovali jsme zaujetí  a každodenní  zájmovou činnost, která mnohdy končí nebo vlastně pokračuje pozdními nočními hodinami. Během prohlídky jsme se zaposlouchali do vyprávění paní vychovatelky a krátkým příběhem se seznámili s technikami vyšívání, jakožto nejstarší ruční prací. Původní předlohy a motivy jsme porovnávali s originály vyšitých děl a pozorně četli popisky pod každým obrazem.  Křížkový steh jsme tedy názorně a detailně poznali vystavenými  obrazy a díky popiskám zjistili nejen dobu práce na jednotlivém díle, ale i počet vyšitých křížků.  

Děkujeme za  motivační  zájmovou  činnost a příklad krásné lidské práce a umění.  Tímto vzkazem  v  návštěvní  knize jsme se rozloučili  s výstavou, těšíme se  a budeme rádi za další zajímavou podívanou.

Prázdninám jsme zamávali.

 Už jsme zpět a znovu tady!

 Družina nás přivítala,

zábavu nám připravila.

Školní rok 2023/2024 je tu, a tak jsme si tedy  v září  pěkně  „ZAZÁŘILI“.

Přivítali jsme nejen nové spolužáky, ale dokonce jsme se rozrostli o druhé oddělení.

Činnost  školní družiny  jsme zahájili  zábavným  společným tvořením  a  pohráli si s našimi křestními  jmény.  Vyzdobili  jsme  si  nástěnky  vstupních prostor a  vyprávěli  prázdninové příběhy z domova i cizích zemí. Prohlédli jsme si  fotografie  a  příspěvky  našich rodičů, kteří rádi sdíleli s paní vychovatelkou  naše  letní  zážitky.  Jako již  zkušení  vystavovatelé  jsme se vydali  do  ulic města  a  barevně,   s nádechem podzimu, vyzdobili obchodní prostory POTRAVINY  KRAUER, POTRAVINY KAŠPAR a  syn i okna městské  knihovny. Na naše tradiční výstavní místa jsme moc  pyšní.

Stále krásné pozdně  letní  počasí  nahrávalo venkovním  aktivitám  a poznávacím vycházkám do okolí školy. Nezapomněli jsme na  dopravní  situaci v  našem  městě a  bezpečně se prošli  od zastávek autobusu či vlakového  nádraží   k budově školy.  Seznamovací  a kolektivní  hry  na  školní  zahradě  jsme s chutí (na jazyku) střídali se sběrem dozrávajícího ovoce  a  uspořádali  malou degustaci.  Svou fyzickou  zdatnost   jsme  nakonec  vyzkoušeli  při úklidu a práci s hráběmi  i zahradním  kolečkem  a ulevili tak zahradě od nevzhledných popadaných hromádek větviček a zbytků ovoce.

Uvítaná se školní družinou byla  zábavná  a hravá. Jsme zvědaví  na  nové  projekty a  těšíme se s novými  kamarády  na náš společně  strávený   volný čas.

Ve  školním roce 2023/2024 přeruší školní družina na obou pracovištích svoji činnost v době všech školních prázdnin:

Podzimní prázdniny:    26. října a 27. října 2023

Vánoční prázdniny:      od 23. prosince 2023 do 2. ledna 2024

Pololetní prázdniny:     2. února 2024

Jarní prázdniny:            od 26. února do 3. března 2024

Velikonoční prázdniny:  28. března 2024.

Hlavní prázdniny:         od 29. června do 1. září 2024