rucickaLogo školy vyjadřuje myšlenku soudržnosti a vzájemné pomoci žáků a pedagogů

Telefon: +420 327 531 225 / E-mail: zruc@zs-okruzni.cz

Nepřehlédněte

Termíny jarních prázdnin od školního roku 2016/2017 do školního roku 2021/2022

vyhláška č. 189/2014 Sb. - externí odkaz

Zřizovatel školy

 

Středočeský kraj
(právní forma kraj)
IČ 70 891 095
Zborovská 11, 150 21 Praha 5

Výtvarka zdraví z opuštěných  lavic  janovické školy a družiny všechny naše žáčky a žáky spolu s dalšími nadšenými výtvarníky a kreativci širokého okolí !

STARTUJEME SOUTĚŽ PLNOU BAREV, TECHNIK A NÁPADŮ! (TEL.731461484)

Kreslíme doma, v kuchyni, venku, na zahradě a možná i v lese na procházce.

Nezapomeneme vyfotit naše dílo nebo zkrátka uložit do desek, na konci soutěže dáme všechny práce dohromady.

Nepotřebujeme jen pastelky a papír, příroda  je plná nápadů, barev a přírodních materiálů.

Kreslíme a tvoříme JARNĚ a VELIKONOČNĚ,nápad je na každém z nás.

Kolik máme času na práci?  22.3  - 12.4.2021

 

  

Na březnový měsíc jsme se ve školní družině těšili hned několikrát. Budeme se loučit se zimou, v kalendáři najdeme první jarní den a v dílničkách si  připravíme plno velikonočních výrobků a netradičních ozdob. Jarní výstavkou a rukodělnými výrobky zkrášlíme nejen prostory třídy, ale i školy a nezapomeneme na venkovní prostory.

Jenže s KOROŇÁKY je špatná domluvaL

A tak i přes pravidelné mytí rukou, roušky a vymezená pravidla nás  opět poslali domů do našich pokojíků k počítači a distanční výuce.

Výrobky z poslední únorové dílničky vystavila, bohužel, již sama paní vychovatelka. Ale ta podívaná z  fotografií, z místa činu, byla pro nás hezká radost a podívaná na dálku. Takže naší útěchou je alespoň nově vyzdobená třída školní družiny a nástěnky školy, můžeme se pochlubit svým rodičům a nechat nahlédnout i babičce a dědovi.

Koroňáky jsme si ve výtvarné chvíli jednoho  únorového odpoledne  připodobnili k rozfoukané kaňce vodových barev. Kaňka je plná nebezpečí a vyžaduje pozornost nás všech na celé zeměkouli, sluší jí jen tmavé a chladné odstíny a ve tváři má nemilý výraz. Ve vytištěném animovaném příběhu jsme vyčetli odpovědi, nad  kterými  jsme váhali a dozvěděli se vlastně vše od začátku „života“ tohoto nebezpečí mezi námi. Některým z nás pomohla skutečnost, že konečně vědí odkud koroňák  pochází a jiní se zájmem četli až do konce, protože chtěli návod na jeho zničení. Domů jsme odcházeli s jasným výsledkem, nebudeme smutní, ale jen hodně opatrní a zodpovědní, protože jen tak se všechno může vrátit zpět…do školy i do života.

Hodně zdraví  nám všem přejí družináři z Janovic

 

 Paní zima nám dostatečně  přeje a sněhovou nadílkou těší i v měsíci únoru. Venkovní teploměr  ukazuje teploty s velkým znaménkem mínus a my si každé ráno po příchodu do školy říkáme: „Mrzne, až praští!“ Rukavice, čepice, šála a boty s kožíškem, v šatně školy je plno a na  policích  nad radiátory se hřejí naše bundy do další vycházky. Poctivě, nezbytně a nutně – TEPLE - jsme se vybavili do mrazivých dní, na cestě do školy i zpátky domů nás  zima nesmí překvapit, nemůže  nás studit nos či prsty u nohou. Nemocím nechceme dát šanci! 

A teď už honem do družiny. Společně jsme se  zamysleli  nad tím, jak tuto zimu a sněhové nadělení prožívají  naši zvířecí kamarádi. Zavzpomínali jsme na cestu  do lesa s krabicí plnou kaštanů a žaludů a hlasovali o nejhezčího  domácího mazlíčka v zimním oblečku. 

Jako každý rok se musíme postarat o naše ptáčky, kteří tu jsou s námi a neodlétají za teplem do dálek. Krmítka za okny družiny jsme naplnili semínky slunečnice a ten kdo v klidu a tiše vydržel čekat, měl kouzelnou podívanou na poskakující sýkorku i vrabce přímo z křesílek družiny. Nakonec  si družináři naplánovali výpravu na školní zahradu. Po zdolání terénu cesty ze sněhové peřiny jsme se rozhlédli po větvích jabloní a navěsili s pomocí paní vychovatelky lojové koule  plné  ptačích dobrot a vitamínů, které v tomto roční období ptáčci těžko  získávají. Určitě nám to malí zpěváci (nejen na jaře) oplatí.

 

Lednový měsíc nás doslova zasypal sněhovou nadílkou. Cesta do školy, naše městečko a  vůbec  vše kolem  nás  se najednou proměnilo  a  všudypřítomná  bílá  peřina  nás nenechala klidnými.

 

Společně za družináře jsme si tedy navrhli plán výšlapu do okolí i bezpečných aktivit na sněhu a na dvě odpolední vyrazili do terénu.

 

Nejprve jsme prošli blízké okolí školy a naším úkolem bylo hledání „barevného“ sněhu. Co vše je běžně na chodnících a ulicích, co nám křupe pod nohama? To nám bílá vrstva sněhu nyní prozradila, byla to někdy smutná podívaná…od neukázněných majitelů psích mazlíčků, nepořádných kuřáků  až po obyčejný prach a špínu, který létá v ovzduší.

 

Po cestě jsme si názorně  ukázali na  barevné nádoby tříděného odpadu a správně je pojmenovali , stojany s “ wc sáčky „pro venčící pejsky  jsme také neminuli.

 

Zastavili jsme se v místním miniparku a zahráli si zimní vybíjenou. Sněhové koule nahradily míč a hra neměla konce. Pak už jsme se  těšili na školní zahradu a  doufali ve velkou bílou přikrývku, která bude stavebním  materiálem  pro naši hlavní činnost a zábavu. Stavění sněhuláků  mohlo začít a my měli radost. První místo obsadili všichni sněhoví páni, kreativita nebrala konce a malí  i velcí žáci pracovali  s velkým zájmem i nadšením.

 

Následovala, již v teple družinové třídy, malá beseda v kruhu, při které jsme zhodnotili naši venkovní zábavu a činnost. Budeme se těšit na dalšíJ

 

ŠD UJ

 

 

Tak tu máme leden a s novým rokem jsme se konečně dočkali i tolik očekávané sněhové nadílky. S napětím jsme čekali, zda první napadané vločky vydrží a neroztají. Povedlo se, sníh neroztál a my jsme oprášili školní boby a několik dní sjížděli mírný kopeček v okolí naší školy. Nezapomněli jsme ani na pořádnou koulovačku. A jaká by to byla zima bez sněhuláka? Nejprve jsme postavili velkého sněhuláka na zasněžené školní zahradě. A aby nám to nebylo líto, že roztaje, vyrobili jsme si každý v teple školní družiny dalšího sněhuláka z březových koleček, kterého jsme si poté odnesli domů.

Zasedli jsme do lavic odpoledních dílniček a ti nejmladší z nás měli za úkol zalistovat v knize sestavených pokusů a kouzel a vybrat opět zajímavé téma pro všechny. Kniha pokusů – náš celoroční projekt zájmové činnosti - je zároveň jednou z mála činností, kterou nám „strašák“ COVID neomezil a my jsme za to rádi. Společná porada i chvilkové soupeření, tak to vypadalo ve třídě, než jsme vyhlásili vítěze výběru. Gumové vejce, hopík, nahaté vajíčko – zkrátka „POKUSÍME SE“ rozpustit skořápku vajíčka a ještě si s ním zaházet. Našimi pomocníky byly ocet, skleněná nádoba s víčkem a čas. Někteří z nás se s podivně páchnoucí tekutinou v PETce setkali poprvé, proto jsme si ocet představili a pověděli k čemu je v domácnosti užitečný a jak ho používá naše maminka při vaření. Hlavního hrdinu pokusu – vajíčko – jsme si představovat nemuseli, máme ho rádi jako omeletu nebo smaženici a chlapci dokonce popsali postup vaření vajíček natvrdo. Děvčata by ovšem nejraději vařená vajíčka barvila. Ale svátky jara jsou ještě hodně zapadané sněhem, proto se vrátíme zpět. Nalili jsme ocet do sklenice a syrové vajíčko do ní opatrně ponořili, přímo utopili. Nesmí mu koukat ani vlásek. Poté jsme octovou koupel zakryli pokličkou, nadepsali vizitku a nechali působit do druhého dne na bezpečném místě třídy družiny. Neuvěřitelné - skořápka zmizela, vajíčko zůstalo celé a plave na hladině. Celý proces rozložení jsme si povídáním v kruhu vysvětlili a pak si konečně mohli osahat průhledné a měkké vajíčko. Bylo zajímavé ho pozorovat, pojmenovali jsme si žloutek, ukázali přímo na bílek – zkrátka to vše ukrývá a chrání naše ztracená skořápka. Nakonec jsme si opatrně zkusili s vajíčkovým hopíkem zaházet, jen z malé výšky a na lavici, funguje to! Experimenty a bezpečné pokusy nás baví, díky nim poznáváme zajímavé i naučné a mnozí z nás pyšně pokračují dokonce i doma a potěší touto činností ve společné chvíli i svou rodinu. Janovičtí družináři

Kalendářní rok jde jistě do finále a školní družina  se proměnila myšlenkami i činnostmi  na malé vánoční království.

Všichni máme v hlavě ty nejkrásnější svátky v roce  a právě ony nás  s představou kouzelné pohádky posadily do lavic a křesílek a daly odpoledním činnostem ryze  vánoční nádech.

S respektem k vládnímu opatření ČR jsme si dali za úkol vybrat oblíbené vánoční  písně, koledy z domácích  hudebních nosičů nebo  hudebních kanálů internetu přímo v učebně PC naší  školy.

Sestavený hudební žebříček, na kterém se podíleli opravdu všichni  družináři, byl motivujícím poslechovým doprovodem  k pestrým vánočním činnostem. Naši malí nadšení  zpěváci hlasový projev nahradili rytmickými nástroji a hrou na tělo, což je naše nová oblíbená  hudební činnost a zájem, které podporujeme a dále rozvíjíme.

Dílničky jsme zahájili  recytvořením,  z kartonu a zbytkových materiálů jsme vyráběli vánoční ozdoby.

Navěsili jsme je poté na štědrý  stromeček v naší třídě a pak dále vyráběli pro každého z nás domů  i na chalupu.

Při krásných činnostech se vždy krásně beseduje a povídá. Připomněli jsme si  české tradice a zvyky a odtajnili ty, které  jsme zatím nepoznali. Potápěli jsme jadérka jablíček, věštili počasí budoucího roku, zapékali hrášek do pletené  vánočky a čekali na toho, kdo najde štěstí.

Jedno z odpoledních jsme vyrazili na procházku do přírody a blízkého okolí, abychom si osahali vánoční jehličí stromků a správně pojmenovali právě takové, které na Štědrý den můžeme zdobit.

Cestou jsme si vyprávěli historky a zážitky ze zimní přírody  a připomněli si nadcházející první zimní den.

Sporty a hry na sněhu bez sněhu? Na rozdíl  od  loňského školního roku jsme je nemohli  sportem  a pohybem ztvárnit v tělocvičně  - sjezdovka  na lavičkách či  souboj ve válení koulí sněhu do vrchu v podobě  rehabilitačních míčů. Ale můžeme vykreslit obrázkové předlohy a omalovánky s  koulovačkou  nebo  se  závody na saních- voskovky a vodové barvy daly výsledným  obrázkům  uměleckou podobu a my se mohli pochválit.

Vánoční přípravy a Ježíškovo chystání jsme završili  výrobou přání a přáníček, někdo předal kamarádovi ihned, někteří si dali záležet pro maminku a tatínka.

Naše tajná přání jsme mohli také vepsat do andělských peříček z papíru a nazdobené je zavěsit  k  vánočním ozdobám štědrého stromku ve třídě družiny. Možná, že se některá vyplní?

Odchodem na prodloužené vánoční prázdniny jsme si popřáli tolik potřebné zdraví,  slíbili si splnitelné  (v  novém roce nezapomeneme) a předali si dárečky. Závěrečné veselé focení nám udělalo velkou radost a opět nám napovědělo, že jsme dobrá  žákovská parta.

                                                                                      Krásné sváteční dny  i  nový rok  přejí družináři

Dny plné radostných příprav, těšení a tajného očekávání jsou tu. Nejen maminky mají v tuto dobu ruce plné práce, úklidu a pečení dobrot, ale i my jsme po vyučování v jednom zábavném kole.

Nejprve jsme třídu družiny oblékli do svátečního kabátu a vyzdobili si ji výrobky se zimní náladou.

Okna pokryly sněhové vločky z papíru i zasněžený kostelík a na parapetech oken se sešli skládanky andílků, Mikuláše i čerta. Velkou pochvalu zasluhují chlapci z nejnižších ročníků, kteří se na výrobě papírové výzdoby podíleli. Jejich obavy z nejistého výsledku se  rozplynuly  po chvilce práce s pomocí a ostatní spolužáci  s údivem přihlíželi jejich činnosti.

Jedno z družinových odpolední patřilo andílkům. Navázali jsme totiž na projektový týden celé naší školy a aktivity i tvoření tomu přizpůsobili. Zajímavý byl živý anděl, který s námi strávil celý den od začátku vyučování až po odchod ze družiny. Hlavní roli měl náš spolužák a jeho srdečný zájem. Proto bychom chtěli tímto  ocenit jeho nadšení i smysl pro zodpovědnost. Zalistovali jsme také v pohádkových knihách a přečetli si andělskou pohádku, ale zhlédli jsme i jednu loutkovou, která nám zábavnou formou představila Mikuláše, čerta i anděla.

Naše školní jídelna nás i v této době plné omezení mile překvapila! U výdejního okénka stály pekelné čertice, anděl nám naléval čaj i mléko a staral se o nás po celou dobu oběda. Nakonec nás obdaroval sladkými adventními kalendáři a balíčky s ovocem.  Proto všichni najednou – moc děkujeme, andílku!

A protože každý z nás má v této předvánoční době  v hlavě vysněné dárky a tajná přání, rozhodli jsme se, že si v dílničkách vyrobíme originální vánoční balící papír, do kterého můžeme  zabalit maličkost třeba  pro svého kamaráda. Z brambor a vykrajovátek  na cukroví  jsme si s pomocí vyrobili razítka a pak už nás čekala zábavná práce. Velký arch balícího papíru  jsme potiskali tvary a obrázky spojené nejen s Vánocemi, ale i zimou. Po uschnutí budeme stříhat a určitě pyšně balit, protože takový v  obchodě zkrátka nekoupíme.

ŠD UJ