Žáci ŠD se ve čtvrtek 11.6. zúčastnili exkurze do ZOO Tábor, která patří mezi oblíbené zoologické zahrady v České republice, nabízí návštěvníkům exotická zvířata z různých koutů světa a specializuje se na ochranu ohrožených druhů. Přestože počasí nám moc nepřálo, mohli jsme pozorovat velké šelmy, ptáky, opice a další zajímavé druhy zvířat. Velkou oblibu u nás získal papoušek kakadu, se kterým jsme se vzájemně pozdravili. Z popisek u zvířat se žáci dozvěděli zajímavé informace o životě zvířat, jejich přirozeném prostředí i způsobu ochrany ohrožených druhů. Nechyběl ani čas na svačinu, společné focení i sdílení dojmů. Celé odpoledne se neslo v příjemné atmosféře. Domů jsme si odvezli krásné zážitky i nové poznatky. Exkurze do ZOO Tábor byla pro žáky ŠD zajímavým zpestřením školního roku.
V rámci školního projektu nazvaného Sejdeme se u stolu jsme přivítali naše kamarády ze Sociálně terapeutické dílny z Ledče nad Sázavou. Vzhledem k deštivému počasí jsme původně plánovaný piknik a procházku v zámeckém parku vyměnili za tělocvičnu ve Spolkovém domě ve Zruči nad Sázavou. Po společné prohlídce výstavy výtvarných prací našich žáků jsme se přesunuli do tělocvičny a užili si dopoledne plné netradičních sportovních disciplín. Společný čas utekl velmi rychle, ale doufáme, že příjemné okamžiky v nás ještě dlouho zůstanou.
V úterý 9. 6. jsme naposledy v tomto školním roce navštívili knihovnu ve Zruči. Tam už na nás čekala paní knihovnice Jana a opět pro nás měla připravený zajímavý a poučný program. Seznámila nás s příběhem o sebevědomí, přátelství a boji s předsudky. Po celoročním knižním putování, kdy jsme nahlédli do světa knih, složili naši prvňáčci z písmenek slovo číst, které svět knih odemyká. Poté jsme přivolali rytíře, který Království čtení střeží. Ten prvňáčkům přečetl slavnostní čtenářský slib a pasoval je na čtenáře. Prvňáčci dostali jako vzpomínku na tuto událost knížku a další krásné upomínkové předměty. S přáním hezkých prázdnin jsme se rozloučili s paní knihovnicí a slíbili jsme si, že se v příštím školním roce v knihovně zase sejdeme.
Ani déšť nám radost nezkazil. Ve středu 3. června se uskutečnila zahradní slavnost 2. logopedické třídy v Uhlířských Janovicích. Přestože nám počasí tentokrát nepřálo a původně plánovaný program venku jsme museli na poslední chvíli přesunout do prostor školy, na příjemné atmosféře to nic neubralo.
Slavnost byla připravena jako společné setkání žáků, rodičů a pedagogů v návaznosti na oslavy Dne dětí. Pro žáky i jejich rodiče jsme nachystali řadu zábavných úkolů a her, které jsme po úpravách realizovali uvnitř školy. O příjemné občerstvení se postarali samotní žáci. Chlapci pro své rodiče připravili pohoštění v podobě vlastnoručně upečených sušenek, sladkých jednohubek a domácí limonády. Jejich snaha a pečlivá příprava sklidily zaslouženou pochvalu. Součástí odpoledne bylo také neformální povídání rodičů s pedagogy, kde jsme sdíleli zážitky, zkušenosti a vzájemně se poznávali. Všichni si společně užili příjemné chvíle v přátelské a pohodové atmosféře.
Děkujeme všem rodičům za účast, podporu a milé setkání. Velké poděkování patří také našim žákům za jejich aktivní zapojení a pomoc při přípravě celé akce.
Poslední květnový týden jsme se na obou pracovištích věnovali prevenci užívání návykových látek. Již tradičně se výuka uskutečnila ke dvěma významným dnům - 31. 5. Světový den bez tabáku, 26. 6. Mezinárodní den boje proti drogám. V průběhu projektového týdne žáci zhlédli naučná videa o druzích a nebezpečí návykových látek, vyplňovali pracovní listy a počítali, kolik stojí kuřáka cigarety na určitou dobu. V hodinách pracovního vyučování a výtvarné výchovy jsme vyráběli pomůcky, které pomáhají překonávat fyzickou i psychickou závislost, antistresové pomůcky a motivační plakáty. Ani v hodinách tělesné výchovy jsme nezapomněli, že pohyb je zdravým faktorem před vznikem závislosti.
S volným časem po výuce jsme si opět pěkně pohráli. Měsíc plný vůní a květů nás obohatil naučnou zábavou uprostřed přírody i tolik oblíbenými zájmovými činnostmi ve třídě školní družiny.
Jako první nás potěšil MEZINÁRODNÍ DEN SLUNCE (3.5.). Jeho životodárnou sílu jsme si připomněli hned několika aktivitami. Během celého týdne jsme si díky slunečním paprskům mohli zahrát například stínovou hru i schovávanou. Pro změnu kreativně jsme kreslili podle stínu a došlo i na stínové divadlo naživo.
Protože příroda je právě nyní plná barev a jejich neuvěřitelných kombinací, chtěli jsme si ji užít co nejvíce. Výtvarnou činnost jsme propojili s objevováním, tvořili jsme přímo z toho, co krajina nabízí nebo jsme si barvy sami připravili z rostlin a přírodnin.
Když se přiblížil sváteční DEN NAŠICH MAMINEK (10. 5.), nápad na milý dárek byl všem jasný. Na hliníkový drátek jsme navlékli korálky nejrůznějších barev, vytvarovali jsme ho do požadovaného tvaru a připevnili na vybraný kamínek. Byla to fuška, ale naše maminky od nás dostaly originální stolní dekoraci a vyznání lásky v jednom.
Květen je obdobím největšího rozkvětu jarní přírody a hlavní sezónou pro včelky, čmeláky a motýly. Společně jsme se tedy rozhodli být užiteční a výrobou hmyzích domků poskytnout malým opylovačům chybějící přirozené úkryty. Díky našim rodičům jsme nashromáždili nepotřebné hliníkové plechovky, šikovný tatínek nám připravil provrtané dřevěné špalíčky na míru a my zase nalámali rákosové a bambusové stonky. Šišky, větvičky a další pestrý materiál jsme doplnili z jedné vycházky po okolí školy. Naše dílka se žlutým nátěrem a hmyzí podobou jsme pak konečně pověsili na slunné a závětrné místo školní zahrady. To samé uděláme u nás doma.
S včelkami jsme ještě zůstali, pouze jsme se přemístili do cvičné kuchyňky a pořádně si umyli ruce. Připravili jsme si totiž teplé medové tousty a uspořádali ochutnávku několika druhů medu. Připomněli jsme si význam medu pro lidské zdraví a dozvěděli se o jeho dalším využití například v kosmetice.
Nejen hmyzáčci, brouci a motýli mají v tento čas napilno. Posezením v kruhu jsme otevřeli téma obtížného hmyzu i klíšťat a zaměřili se na prevenci a ochranu. S heslem ZDRAVÍ BEZ CHEMIE jsme se pustili do výroby přírodního repelentu s ověřeným účinkem. Hřebíčková tinktura i repelent z levandule a octu. Spolehlivý odpuzovač a nezbytnost na výpravu do lesa je na světě.
Náš celoroční projekt MĚSTOZNÁLEK se blíží do finále. Předposledním městem, které jsme v ČR navštívili, bylo BRNO. Virtuálně jsme se prošli moderním interaktivním vědeckým centrem VIDA! Prostory bývalého pavilonu D na brněnském výstavišti nabízí vědu formou zážitku a dotyku. Projet se na kole po laně? Vstoupit do obřího modelu srdce? My jsme si vyzkoušeli program VIDA! NA DOMA. Domácích pokusů podle zaměření bylo opravdu hodně, naším favoritem se po společné domluvě stala výroba svíčky. Tato činnost nás všechny maximálně pohltila a my prožili super tvořivé odpoledne.
Z návštěvy chovatele čistokrevných plemen králíků i domácích mazlíčků jsme měli velkou radost. Společně s druhým oddělením školní družiny jsme se dozvěděli o existenci ČESKÉHO SVAZU CHOVATELŮ (ČSCH) a poslechli si rady o péči i termíny nadcházejících výstav v našem okolí. Potěšit se s malým chlupáčem mohl každý z nás, byl to bezva zážitek.
Květnový měsíc jsme zakončili jarními hrami v přírodě. Oprášili jsme hry našich prababiček, cvrnkali jsme kuličky, skákali gumu a soutěžili ve skoku v pytli. Příroda je přece nádherný hrací koutek a každý z nás by ho měl s chutí využít.
V červnu se budeme tešit!
Druhý červnový den jsme rádi přijali pozvání našich malých školkových kamarádů z Malostranské k dalšímu společnému tvoření. Tentokrát jsme vyráběli nástěnné květinové závěsy. Nejprve bylo třeba keramickou hlínu pečlivě rozválet a pomocí vykrajovátek vytvářet různé velikosti květů. Ty jsme pak dozdobili nejrůznějšími motivy, dekoracemi či drobnými srdíčky a připravili k sušení a následnému vypálení v keramické peci. Po skvěle odvedené práci jsme si zasloužili společný odpočinek při nachystaném občerstvení. Do školy jsme se vraceli s příslibem dalšího, tentokrát předvánočního tvořivého setkání.
Duben nám přinesl mnoho zajímavých zážitků, nových poznatků i příležitostí trávit čas venku. Hned první dubnový den jsme si užili aprílovou stezku, kterou jsme připravili ve třídě školní družiny. Žáci plnili zábavné úkoly a luštili netradiční zadání, při kterých museli číst text pozpátku. Stezka prověřila jejich pozornost, soustředění i smysl pro humor a všichni si ji velmi užili.
První dubnové dny jsme poté věnovali dopravní výchově a bezpečnosti v silničním provozu. Ve třídě jsme si zahráli pohybové hry s dopravní tématikou, na interaktivní tabuli jsme zhlédli zábavný program zaměřený na pravidla silničního provozu a procvičili si znalosti prostřednictvím pexesa s dopravními značkami.
Získané poznatky jsme si následně vyzkoušeli i v praxi. Na školním hřišti jsme společně s kamarády z prvního oddělení uspořádali dopravní soutěž, při které si žáci připomněli, jaká povinná výbava patří na jízdní kolo, k čemu slouží světla a odrazky a jaké oblečení či ochranné pomůcky by měl cyklista používat. Kromě jízdního kola měli k dispozici také koloběžky a skateboardy, na kterých si mohli vyzkoušet své dovednosti. Samozřejmostí byly bezpečnostní helmy a dodržování pravidel bezpečného pohybu.
Další týden jsme zaměřili pozornost na ochranu životního prostředí a třídění odpadu. Během vycházky do parku jsme se zapojili do pochodu za čistou přírodou a společně sbírali odpadky, které do přírody nepatří. Ve školní družině jsme si povídali o recyklaci a připomněli si význam jednotlivých kontejnerů na tříděný odpad. Nasbíraný odpad jsme následně roztřídili a odnesli do kontejnerů v blízkosti školy. Nechyběla ani skupinová tvořivá aktivita, při které žáci pomocí plastových víček z PET lahví vytvářeli siluety z vlastních těl.
Dne 22. dubna, kdy si připomínáme Den Země, jsme si vyzkoušeli zajímavý pokus se sodou, octem a potravinářským barvivem. Pomocí modré a zelené barvy jsme vytvořili naši planetu Zemi. Pokus se vydařil a zároveň nám připomněl, jak důležité je pečovat o svět kolem nás.
Poslední dubnový týden se nesl v duchu čarodějnic a lidových tradic. Na školní zahradě jsme společně budovali kamenné ohniště, které se později stalo součástí našeho závěrečného setkání. Ve školní družině jsme se věnovali čarodějnickým aktivitám, plnili tematické úkoly, řešili kvízy a tvořili s modelínou podle připravených šablon.
Vyvrcholením bylo společné opékání buřtů na školní zahradě, kterého se zúčastnili žáci obou oddělení školní družiny i další školní kamarádi. Příjemné jarní počasí, vůně ohně a společně strávené chvíle tvořily krásnou atmosféru, na kterou budeme rádi vzpomínat!
Žáci z naší logopedické třídy (2. ročník v Uhlířských Janovicích) přijali milé pozvání na společnou hodinu hudební výchovy od paní učitelky Králové ze ZŠ Uhlířské Janovice, Třebízského. Setkání proběhlo v radostné a přátelské atmosféře a všichni jsme si společně strávený čas velmi užili. Během hodiny si žáci společně zazpívali, využívali vlastní tělo jako rytmický hudební nástroj a s nadšením se zapojovali do veselých hudebních her. Hudba nás krásně propojila a přinesla mnoho radosti, smíchu i příjemných zážitků.
Společné aktivity byly nejen zábavné, ale zároveň vedly žáky ke spolupráci, vzájemnému respektu, toleranci a empatii. Žáci měli možnost navázat nová přátelství a zažít pocit sounáležitosti v příjemném kolektivu.
Velmi děkujeme paní učitelce za milé pozvání a krásně připravenou hodinu hudební výchovy. Už nyní se těšíme na další společná setkání.
Třídenní vlastivědná exkurze nám začala příjezdem do Zbraslavic. Po celou dobu prohlídky okolí zámku a přilehlého pivovaru nás z lihovarského komína pozorovala paní čápová, střežíc svá nevylíhnutá mláďata. Cestou okolo Spáleného rybníka jsme došli do rekreačního areálu u rybníka Starého. Tři pokoje budovy Sport se staly naším třídenním zázemím.
V úterý po snídani jsme do baťůžků zabalili obědové balíčky a vyrazili na zbraslavické nádraží, odkud nás vlak odvezl do Kutné Hory. Abychom se o tomto historickém městě dozvěděli co nejvíce, využili jsme „knižního průvodce“ venkovní poznávací hry Nachozeno v Kutné Hoře. S ním jsme objevili pomník J. A. Komenského Na Náměti a zjistili zajímavosti o stavbě Mariánského morového sloupu a kamenné kašny. Tady jsme na chvíli opustili historické památky a v hernách GASK se věnovali ryze současným radovánkám. Poté jsme cestou k chrámu sv. Barbory pohlíželi na věž kostela sv. Jakuba a zahradami pod Jezuitskou kolejí sešli do Breüerových sadů. Při jízdě zdejším tobogánem jsme zažili pocity horníků spouštějících se do kutnohorských hlubin v dobách dávno minulých. V podvečer jsme se utrmáceni vrátili do areálu, abychom se ve středu ráno plni sil a nových zážitků připravili na cestu do svých domovů.
Málokdo z nás má zážitek z cestování letadlem, ale jak to na největším českém letišti v Praze – Ruzyni vypadá, jsme zvědaví všichni. Už při příjezdu k letišti jsme pozorovali přistávání obřích strojů a naše těšení narůstalo. Začátek exkurze začal v odbavovací hale, následnou bezpečnostní a pásovou kontrolou jsme se dostali na letištní plochu. Tady už na nás čekal autobus a plno nových zážitků. Během jízdy nás paní průvodkyně seznamovala s provozem letiště a typy letadel, kolem kterých jsme projížděli. Viděli jsme, co se děje na ploše než letadlo odletí, jeho navádění na dráhu, doplňování paliva po příletu. Měli jsme možnost stát pár metrů od ranveje a pozorovali přistávání a odlety různých leteckých společností. V závěru exkurze jsme navštívili nejmodernější hasičskou stanici v České republice, seznámili se s technikou a postupy, které hasiči používají při zásazích na letišti. Letištní exkurze byla pro všechny natolik zajímavá, že někteří z nás i zapomněli zlobit.
Ve středu 13. 5. navštívila naši školu paní Andrea Pacalová, dobrovolná hasička ze Zruče, se svými kolegy. Pro žáky měli připravený bohatý preventivně výchovný program o činnosti hasičů. Nejprve si žáci zopakovali důležité informace o integrovaném záchranném systému a dozvěděli se rozdíl mezi dobrovolnými a profesionálními hasiči. Seznámili se s jejich činností a měli možnost si vyzkoušet profesionální vybavení. Zopakovali si, co jsou to mimořádné události, jak se při nich chovat a co si sbalit do evakuačního zavazadla. Hasiči vysvětlili žákům také druhy hasicích přístrojů a jejich použití. Došlo i na praktický nácvik volání na tísňovou linku, zopakování základů první pomoci a vybavení lékárničky. Program byl pestrý, plný důležitých informací a my už teď doufáme, že dobrovolní hasiči naši školu zase někdy navštíví.
Pijeme kohoutkovou
Pijeme kohoutkovou – byl název dalšího projektového měsíce na ZŠ Okružní. Celý měsíc se žáci seznamovali s důležitostí vody. Učili se přemýšlet, kde se voda bere, jestli ji máme na Zemi dost pro všechny a proč je dobré pít kohoutkovou vodu.
Ti zvídavější se dozvěděli, že voda je na naší planetě již 4 miliardy let. Je to ta stejná voda, ve které se koupeme v moři, bruslíme na ní po zamrzlém rybníku a kterou pijeme.
V hodinách přírodovědy a výchovy ke zdraví si žáci zopakovali, že voda je základní stavební součástí všech našich buněk. Bez vody člověk vydrží jen několik dní. Dozvěděli se, že každý člověk nemá stejný přístup k pitné vodě. Prostřednictvím internetu se na chvíli dostali na místa, kde každá kapka vody je vzácná. My jsme zvyklí otočit kohoutkem a teče nám pitná voda, ale v jiných oblastech zeměkoule tomu tak není.
V hodinách matematiky si zase spočítali, kolik peněz stojí kohoutková voda a voda balená. Zjišťovali, zda je zdravé a výhodné pít vodu balenou nebo vodu kohoutkovou. A nyní otázka: Kolik odpadu vyprodukuje 4 členná rodina za rok jen za PET láhve od vody? Když člověk vypije denně 1 balenou vodu, tak za rok je to 365 PET lahví. Čtyřčlenná rodina vyprodukuje 1 460 lahví. Co s takovým odpadem? Padalo mnoho otázek, na které jsme společně hledali odpovědi.
„Voda je život, chraňme ji.“ Tuto tajenku vyluštili žáci v rámci projektové hodiny, která se uskutečnila na školní zahradě. Každý z nás může začít sám u sebe, už jen tím, že si uvědomí a neplýtvá zbytečně vodou během mytí nádobí či sprchování.
Zásoby pitné vody nejsou na Zemi neomezené. Bez vody by nebyl život, proto je třeba ji chránit a pečovat o ni.
Na samém začátku jsme se nechali pěkně nachytat. I když neradi, přiznali jsme vítězství v APRÍLOVÝCH ŽERTÍCÍCH naší paní vychovatelce. Našli jsme několik zlatých mincí, které jsme ale ze země nedokázaly sebrat. A sníst naše oblíbené OREO sušenky byl také (ne)pěkný chuťový oříšek.
Vycházky do přírody a pozorování jarní přírody nás inspirovaly k zajímavému odpoledni plnému fantazie, trpělivosti i jemné motoriky. Se zájmem jsme se ponořili do kreativního světa mini stavebnice LEGO a sestavili si okouzlující květinové aranžmá. Na parapetu okna školní družiny za pár hodin volnočasu rozkvetla barevná zahrádka, která nám nikdy neuvadne. Krásná podívaná i zábava!
Měsíc bezpečnosti jsme přivítali pečlivě připraveni. V dílničkách jsme pracovali s kartonem i balicím papírem v rolích, natírali jsme temperami, měřili požadovanou délku a lepili. Takže poté jsme si mohli s vyrobenými mobilními pomůckami (přechod pro chodce, silnice s vodorovným značením) užít naučnou zábavu i aktivity. Na vybraném místě v blízkosti naší školy jsme společně s žáky druhého oddělení školní družiny absolvovali jízdu zručnosti na koloběžce, představili si příslušenství a povinnou výbavu jízdního kola a podrobně probrali bezpečnost při jízdě na elektrokoloběžce. Stali jsme se i chodci a přecházeli po přechodu ve skupinkách na barevný či zvukový signál živého semaforu. Ve třídě školní družiny jsme si pak již za své oddělení zahráli postřehové hry s dopravními značkami, hranými scénkami se učili chování u dopravní nehody a poskytli první pomoc zraněným.
Mezinárodní DEN ZEMĚ jsme si připomněli velkým výšlapem do terénu za naše město, snažili jsme se být pohotoví i bystří a užít si všech krás i detailů přírody kolem nás. Někteří sledovali let motýla, někdo pro změnu barevné kombinace jarních květin a bylin. Všichni společně jsme si užívali slunečních paprsků a obdivovali sílu dění kolem dokola. Pří besedě v kruhu padala spousta otázek a my se spontánně ujali výzvy, při které chceme pomáhat. Poznali jsme čistou domácnost bez chemie a připravili si přírodní čisticí prostředky. Zkusili jsme nakoupit bez zbytečných igelitových sáčků a tašek a ukázali si triky jak provonět náš pokoj jen přírodně. Chránit přírodu a mít zdravější prostředí i uvnitř našeho domova není tak těžký úkol, rodiče budou koukatJ Návštěvou venkovních prostor firmy FCC ČR, s.r.o. v Uhlířských Janovicích jsme zakončili připomínku významného dne. Prohlédli jsme si velkokapacitní kontejnery a na sběrném dvoře sledovali nakládku tříděného papírového odpadu.
Na svatého Jiří nás pobavili hadi a štíři. Pohybové hry nás rozesmály a zkouška bystrosti s barevnými papírovými hady v nás probudila nekonečnou soutěživost.
S MĚSTOZNÁLKEM jsme se zastavili na jihozápadě naší republiky. Město JIHLAVA nás upoutalo jeho podzemím. Poslechli jsme si zajímavé vyprávění o jeho historii a představovali si, co vše se uvnitř již odehrálo. Díky interaktivní tabuli jsme se poté prošli jeho největší raritou a záhadou – SVÍTÍCÍ CHODBOU. Další zážitek, který by stál za to s rodiči prožít.
Konečně závěr měsíce patřil FILIPOJAKUBSKÉ NOCI. Na školní zahradě jsme si na ohni opekli špekáčky, jablka i samotný krajíc chleba. Přeskočení ohně pro stálé zdraví jsme přenechali starším, ale trní jsme do okna školní družiny zvládli dát sami. Co kdyby přeci jen …čarodějnici se zachtělo.
V květnu se opět těšíme!
Začátkem května se uskutečnilo jarní kolo sportovní akce zaměřené na prověření fyzické aktivity žáků. K této velké události žáci využili sportovní areál ZŠ Na Pohoří ve Zruči nad Sázavou. Všichni přítomní sportovci se aktivně zapojili do plnění čtyř disciplín, kterými každoročně jsou: hod kriketovým míčkem, skok do dálky, krátký a dlouhý běh. Jednotlivé sportovní výkony byly důležité pro konečné umístění na stupních vítězů. V kategorii mladších žáků se na 1. místě umístila žákyně ze 2. ročníku. V další, pouze dívčí kategorii se umístila žákyně 6. ročníku. V nejpočetnější kategorii chlapců s převahou vyhrál žák 8. ročníku, který převzal i titul absolutního vítěze.
Sportu zdar
Žáci ze základní školy speciální přijali pozvání a v pondělí 27. dubna 2026 navštívili své kamarády v Ledči nad Sázavou. Při příchodu do Sociálně terapeutické dílny nás všechny uvítala vůně právě upečeného rybízového koláče. Celé dopoledne jsme společně strávili na zahradě, kde jsme opekli buřty a zazpívali pár písniček u ukulele a tahací harmoniky. Děkujeme za milé přijetí a přátelskou atmosféru a těšíme se na další návštěvu tentokrát u nás ve Zruči.
Strana 1 z 72