Připomněli jsme si mezinárodní den památek a sídel - Školní družina v Uhlířských  Janovicích

18. duben byl v kalendáři školní družiny významným dnem. A právě proto jsme dostali báječný nápad na činnost, která bude jeho oslavou a připomenutím. Mezinárodní den památek a sídel má v našem městě hned několik  oslavenců. Dřevěná  zvonička, kterou míjíme při  odpoledních procházkách  do parku, kostel sv. Jiljí postaven z místního červeného pískovce,  kostel sv. Aloise , dominující  svou velikostí  celému městu, socha sv. Václava na náměstí s odpočinkem na lavičkách, či budova soudu v dnešní podobě městské knihovny a ZUŠ.

Vydali jsme se na okružní  procházku  městem, poznávali pohledem konkrétní objekty a  hledali  k nim  správný  směr cesty. Náš zájem a obdiv se zastavil u budovy kostela sv. Aloise, vybrali jsme si ho jako náš každodenní pohled z oken autobusů, při  čekání  na zástavce  i  pěšmo  městem. Nelze ho přehlédnout a jeho věž s  hodinami nás vždy zkouší „na minuty“.

Do kostela jsme se vypravili s jasným cílem. Druhým rokem se totiž staráme o vnitřní prostory této památky a jsme na to pyšní. Jaký lepší dárek tomuto kulturnímu  velikánovi  města tedy dát? Kyblíky, utěrky, leštěnka, smetáčky a lopatky, vysavač a naše upřímná ochota. Rozděleni do  dvou  skupin  jsme zažili spoustu zábavy a zajímavé pracovní činnosti. A to, prosím, opravdu každý z nás pracoval! Nejmladší žáci byli příkladem, barevnými prachovkami zbavili všechny lavice prachu a ještě jim  dodali lesk a vůni.  Zametání, vysávání, o vše jsme se dle svých možností správně podělili a našli jsme i pár pokladů, inspirací na tvoření v dílničkách školní družiny. S opatrností jsme si mohli sáhnout na část barevné vitrážky v jednom z oken a za pomoci paní vychovatelky ji očistit mokrým hadrem. Nakonec jsme všichni společným pohledem z  patra  od hudebního skvostu  varhan zhodnotili výsledek. Dívali jsme se  na sytější barvy prostor, načechraný  koberec  i oživené dřevěné lavice.

PAMÁTKA , ve  svém názvu  jasně  říká  všem : „Pamatuj, uchovej v paměti  a chraň do budoucnosti.“ Proto se snažíme a budeme snažit dále mít k historii úctu a PAMATOVAT SI, že neodmyslitelně patří k současnosti.

Svátečnímu dni od  janovické  školní družiny.