rucickaLogo školy vyjadřuje myšlenku soudržnosti a vzájemné pomoci žáků a pedagogů

Telefon: +420 327 531 225 / E-mail: zruc@zs-okruzni.cz

Zřizovatel školy

 

Středočeský kraj
(právní forma kraj)
IČ 70 891 095
Zborovská 11, 150 21 Praha 5

Termíny jarních prázdnin

  • 20. 2. - 26. 2. 2023
  • 26. 2. - 3. 3. 2024
  • 3. 3. - 9. 3. 2025
  • 9. 3. - 15. 3. 2026
  • 1. 2. - 7. 2. 2027
  • 14. 2. - 20. 2. 2028

Na letošní školní výlet jsme vyjeli se svými janovickými kamarády do ZOO Chleby, abychom svůj mezinárodní den oslavili spolu se zdejšími zvířátky. A byla to oslava vskutku parádní. Během prohlídky starší části ZOO jsme obdivovali mrštné opičky guerézy a kosmany, pozorovali roztomilé surikaty a popovídali si s krkavcem. Ve výbězích nové části se předváděli medvědi ušatí, ve stínu odpočívali majestátní berberští lvi a nedůvěřivě si nás prohlíželi dvouhrbí velbloudi. Navíc si každý z nás mohl nakrmit zvědavé kozy či početnou rodinku daňků. Během prohlídky jsme natěšeně poskakovali po trampolíně, sjížděli skluzavky a využívali nepřeberné množství dalších herních prvků. Před zpáteční cestou jsme nezapomněli naplnit i svoje bříška a odvézt si domů zvířátko alespoň plyšové.

Ve středu 31. května jsme v rámci prevence rizikového chování žáků uskutečnili ve Zruči projektovou hodinu zaměřenou na aktuální trendy v  návykových látkách. V průběhu hodiny jsme si povídali o nikotinových sáčcích, e-cigaretách a cukrovinkách edibles, které obsahují psychoaktivní látky. Žáci byli informováni o rizicích jejich užívání, negativním vlivu na lidský organismus a vysvětlili jsme si, proč a jak tyto látky odmítat. 

Každý rok si žáci prověřují své znalosti v dopravní soutěži. Předem si připomínají dopravní značky, které jsou v okolí školy, trénují si dopravní situace a hledají řešení, jak nejbezpečněji se chovat v silničním provozu. Při samotné dopravní soutěži musí předvést jízdu na dopravním prostředku – kole či koloběžce, a zvládnout s ním jízdu zručnosti. V teoretické části jsou pro žáky připraveny testy. Letošní, květnová dopravní soutěž dopadla výborně. Všichni žáci zvládli jak teorii, tak praxi.

Slunce a příjemné teploty, které připomínají blížící se léto, nás vyzvaly za zajímavým dobrodružstvím s přírodními barvami. Naše penály a kreslící potřeby jsme nechali ve školním batohu a vydali se experimentovat s barevnou paletou přírodnin. Vycházkou do okolí školy a na školní zahradu jsme si nejprve zasoutěžili ve sběru lučních květin a bylinek. Zopakovali jsme si jejich druhy a dozvěděli se například o využití v domácí kuchyni i lékárničce. Hledání barevných materiálů probudilo v každém z nás úžasnou představivost a chvílemi jsme se cítili jako vědečtí pracovníci a průzkumníci. Nanečisto jsme porovnávali kvalitu, sytost i vůni získaných barev květů či celých rostlin. Květ pampelišky, listy trávy i vlastní nápad uvadlých květů z darované kytice. Černobílé obrázkové předlohy se pod našima rukama měnily v barevná dílka a my se těšili z netradičního výtvarného zážitku.“ Výtvarka venku“ nás pokoušela i v následujících hodinách, pojďme se tedy pokusem pokusit barvit květiny! Sedmikráska, kopretina i hluchavka nám po dobu několika dní názorně ukázaly svou cestu barevné proměny, svůj nezbytný pitný režim. Našimi pomocníky byly potravinářské barvivo či tuš. Obarvená voda, modrá i červená zálivka v provizorních vázičkách a utržené květinky, to byl návod na překvapení. Bílé květy se druhý den skutečně začervenaly a my dolévali ztracenou barevnou hladinku. Na rozloučenou s netradičními výtvarnými zážitky jsme si naplánovali výrobu vodových barev a vyhledali si tajný recept. Takže hurá do kuchyně a jdeme povařit heřmánkový čaj či opálený klacík…více neprozradíme.

Naše školní zahrada nám poskytuje velký prostor pro vzdělávání žáků na čerstvém vzduchu. Při odpoledním vyučování výtvarné výchovy si žáci radostně vybrali možnost tvořit venku. Tématem bylo ztvárnění přírodních prvků, které jsou na zahradě k vidění. Žáci si vzájemně pomáhali a určovali názvy květin, stromů a keřů, které následně různými technikami přenesli na bílou čtvrtku. Poté určovali druh rostlin a místo, kde květina, strom či keř roste. Příjemné jarní slunečné počasí přispělo k dobré náladě a chuti tvořit.

ZVEME VÁS VE DNECH 5. - 18. ČERVNA 2023

DO SPOLKOVÉHO DOMU VE ZRUČI NAD SÁZAVOU

NA VÝSTAVU PRACÍ ŽÁKŮ ŠKOLY

Kdo by nechtěl být při tom, když se na Déčku tvoří Studio Kamarád! Nám se to podařilo, neboť jsme do České televize vyjeli na exkurzi. Tu jsme začali v sále spolu s paní průvodkyní, která nás krátce seznámila jak s historií vysílání, tak současnou podobou televizních budov a studií. V takovém malém studiu jsme se záhy ocitli a mohli si sami vyzkoušet práci moderátora i kameramana, projet se autem Večerníčka či pomocí paruk se proměnit v pohádkové postavy. Rozlehlými prostorami jsme došli až k samotnému Déčku, kde se pod vedením pana režiséra Olšovského pilně pracovalo na dalším díle Studia Kamarád. A my byli u toho. Před režisérským stolem, za zády kameramanů a před mikrofony dabérů jsme měli možnost pozorovat, kdo vlastně stojí za pohyby Haryho Šoumena i jak může tužka chodit. Svůj den D měl v Déčku náš spolužák - animátor, který byl paní průvodkyní představen režiséru Olšovskému a předal mu CD s vlastními animovanými filmy. Z prohlídky jsme si odnesli placku Duháčka a některé paní učitelky fotku s poněkud přerostlým Honzíkem z Arabely. K televiznímu dopoledni patřila ještě prohlídka Galerie s expozicí „Telka slaví 70“ a nezbytné nákupy bludišťáků či duhových plyšáků. Ač jsme nezdolali všechny „vrcholy“ Kavčích hor, zážitky si odvážíme vskutku neopakovatelné.

V hodinách prvouky, přírodovědy a přírodopisu žáci využívají školní zahradu jako přírodní učebnu. Detailně si mohou prohlédnout právě rozkvétající stromy, rostliny, přivonět k nim a zblízka pozorovat drobné živočichy, kteří se na naší zahradě vyskytují. Cílem vyučovacích hodin je žákům přiblížit život v přírodě a vést je k ochraně přírody a živočichů.

Podkategorie