vanoce 2018

Blíží se nám Vánoce, pro děti pravděpodobně nejoblíbenější svátky v roce. Již od počátku prosince se tématu Vánoc věnujeme. Během hodin pracovního vyučování tvoříme vánoční obrázky, přáníčka a také se věnujeme přípravě vánočního cukroví. V letošním roce jsme si vyzkoušeli pečení perníčků. Poctivě jsme vyváleli připravené těsto, vykrájeli požadované tvary, perníčky upekli a závěrem také ochutnali. Zbylé perníčky už jen čekají, až je poslední školní den před Vánoci společně ozdobíme.

Dnešní den jsme měli tu čest přivítat na naší škole návštěvu vskutku vznešenou, a to nejen podle jména. Zavítal mezi nás psí krasavec Brilliant z Ovčího Kopce, rodu border kolie, se svou paničkou Andreou z o.p.s. Pestrá, rodu homo sapiens. Brillianta, jehož předci byli původně určeni především k hlídání stáda, cvičí Andrea Pacalová na asistenčního psa, který bude zanedlouho nezbytným pomocníkem zdravotně postiženého chlapce. A že to není práce jednoduchá, o tom nám přišla paní Andrea vyprávět. Ukázala nám, co všechno se musí Brilliant naučit, jak bude pomáhat a co to vlastně canisterapie je. Někteří z nás byli nejprve trošičku bojácní, ale během chvíle se stal Brilliant naším velkým kamarádem. Dokonce takovým, že i ti zpočátku ostražití neváhali „ochutnat“ teplo psího kožíšku.

Úterní dopoledne jsme se snažili proniknout do světa financí. Mladší žáci sčítali a následně platili mincemi a bankovkami jednoduché nákupy, porovnávali zboží a pro odlehčení vybarvovali tematické omalovánky. Starší a zkušenější žáci se věnovali hospodaření s penězi a úsporám. Poznatky průvodních krátkých videí aplikovali na praktických úkolech a společně hledali správná řešení. Nedílnou součástí projektu finanční gramotnosti byla reklama a její vliv na nás – spotřebitele. V závěru finančního dopoledne si žáci navzájem poměřili své matematické dovednosti v nákupním testu.

Takový byl název výukového programu, se kterým přijely do naší školy lektorky hulického Včelího světa ve čtvrtek 8. listopadu. V teoretické části jsme se dozvěděli, kdo je to včelař, jaké pomůcky používá ke své práci a některé z nich si i vyzkoušeli. Prostřednictvím obrázků a velice poutavého vyprávění jsme „nahlédli“ do úlu a „seznámili se“ s jeho obyvateli. Už víme, jakou roli tu má královna, co je úkolem trubců a co všechno musí během svého krátkého života stihnout včelí dělnice. Zjistili jsme, jak a z čeho vyrábí včelky med, a ten od hulických včel mohli také ochutnat. V praktické části jsme se naučili sestavit včelí úl a každý z nás si vyrobil svíčku ze včelího vosku. Na závěr tvořivého dopoledne jsme si vyplnili opakovací pracovní list a vytvořili obrázek malovaný horkým voskem.

Děkujeme nejen lektorkám Včelího světa, ale také Městu Zruč nad Sázavou, s jehož přispěním se mohl tento zajímavý výukový program uskutečnit.

V pondělí 5. 11. 2018 navštívili žáci 2. stupně klienty Domova seniorů v Uhlířských Janovicích.

Při společné podzimní dílničce strávili velmi příjemný čas.

Díky dotaci Středočeského kraje jsme získali prostředky na dlouhodobou primární prevenci pro žáky 2. stupně. V průběhu školního roku 2018/2019 proběhnou 4 setkání s lektory z organizace Magdaléna, o. p. s. První setkání se uskutečnilo 31. 10., kdy jsme s velkým očekáváním vyhlíželi nejen oba lektory, ale také naše spolužáky z Uhlířských Janovic, kteří se všech setkání budou účastnit spolu s námi.

A jak to všechno proběhlo? V úvodu hodiny proběhlo seznamovací kolečko, kdy každý představil sám sebe a řekl, co má rád. Z několika společných akcí a výletů se sice mezi sebou již známe, ale dozvěděli jsme se další zajímavé informace o našich spolužácích. V průběhu následujících dvou vyučovacích hodin jsme se věnovali několika aktivitám, které nám pomohly zamyslet se nad tím, jak se ve škole a mezi ostatními cítíme, co máme na ostatních rádi a v čem jsme si podobní. Vyzkoušeli jsme si také, jak důležitá je spolupráce a že ve dvou (i ve více) se to lépe táhne. Nejkrásnější je, že i přesto, že nejsme všichni společně v jedné třídě, chováme se jako jedna parta.

Mnohokrát děkujeme lektorům za příjemné setkání a všichni se již nyní těšíme na příště.

Sté výročí vzniku Československé republiky jsme si připomínali od začátku letošního školního roku ve vyučovacích hodinách dějepisu i občanské výchovy, v kutnohorském Dačického domě jsme navštívili tematicky zaměřenou výstavu. Avšak období 1. republiky jsme si naplno užili celé páteční dopoledne. Se začátkem vyučování vstoupily do našich tříd ne paní učitelky, ale dámy v oblecích zcela netradičních. Seznámily nás s každodenním životem prvorepublikové smetánky i chudých vesničanů, dozvěděli jsme se, jak to měli v tehdejší době těžší naši vrstevníci. Vryli jsme si do paměti podobizny našich nejvyšších státníků, nahlédli do života prvního československého prezidenta T. G. Masaryka. Tvořivé dopoledne jsme zakončili na zámku prohlídkou výstavy „Zavřete oči, odcházím…“, kde nás paní průvodkyně seznámila s prvorepublikovým životem tehdejších zručských občanů.