Pomalu se nám blíží vánoční čas, a proto jsme se i my pustili do příprav. V úterý 26. 11. proběhlo na naší škole projektové dopoledne, v rámci nějž jsme společnými silami vyváleli, vykrájeli a upekli některé druhy vánočního cukroví. Mnozí z nás samozřejmě neváhali ochutnat, jak se naše snažení vydařilo. Připravené cukroví ještě čeká na ozdobení či slepení a my už se těšíme, až si jej budeme moci odnést ve vlastnoručně ozdobených sáčcích.

Stalo se dobrou tradicí na naší škole ve Zruči, že jezdíme do Ledče nad Sázavou na zimní stadion bruslit. Nebylo tomu jinak ani letos. Na dny 15. a 29. listopadu jsme si zamluvili u ledařů bruslení a vyrazili ráno v 7:09 vlakem. V Ledči jsme bruslili od 8:00 do 10:00 hodin a v 10:43 odjeli zase vlakem zpět do Zruče nad Sázavou. Je to pro nás ideální spojení.

První lekci jsme pojali jako "rozbruslovací", protože někteří bruslili prvně v životě. Druhá lekce už byla pokročilejší, zajezdili jsme si i slalom mezi kužely a jezdili ve dvojicích. Někteří ještě bruslí s hrazdičkou, ale někteří hrazdičku "odhodili" a bruslí samostatně bez dopomoci. Všichni udělali v bruslení pokrok.

Velký dík patří z. s. Ručičky, který nám cestu i bruslení uhradí.

Ve čtvrtek 21. listopadu jsme po roční přestávce jeli prozkoumat vody vlašimského bazénu. Někteří s nadšením, někteří poněkud s obavami nořili nohy v úvodu lekce do příjemně chladivé vody. Avšak obavy byly zcela zbytečné, neboť pod zkušeným vedením dvou lektorů se do vody ponořili i ti nejvíce bojácní z nás. S využitím nejrůznějších pomůcek jsme se učili potápět, splývat a nakonec i skákat z bloků. Než jsme se nadáli, byl čas odebrat se do sprch a vrátit se domů. Doufáme, že díky štědrým sponzorům Ručiček si budeme moci na jaře ve vlašimském bazénu opět zaplavat.

Také na naší škole jsme si připomněli 30. výročí zahájení politických změn v naší vlasti a zejména skutečností, které tomuto významnému dni předcházely. V pondělí 18. listopadu jsme se všichni společně přenesli do doby, kdy byly některé naše paní učitelky mladými matkami, některé právě dostudovaly a některé seděly stejně jako my ve školních lavicích. Dozvěděli jsme se, jak složité bylo vycestovat do zahraničí, jaké zboží nebylo možné běžně sehnat v obchodech, co to byl Tuzex i spartakiáda. Víme, jak hrozivá byla železná opona a jak mnohdy skončili ti, kteří ji chtěli překročit a opustit republiku. Zajímavé vyprávění bylo doplněno autentickými fotografiemi a leckdy neuvěřitelnými videozáznamy. V závěru projektové dvouhodinovky si mnozí z nás uvědomili, že se vlastně máme. Žijeme ve svobodné zemi.

V pondělí 11. 11. jsme rádi přijali pozvání od klientů, vlastně klientek, Domova seniorů na svatomartinské tvoření a povídání o svatém Martinovi. Z keramické hlíny jsme tvořili vánoční ozdoby – andělíčky, jablíčka. Po vypálení v keramické peci si jimi ozdobili vánoční strom v hale budovy. Obyvatelky Domova ocenily naši pomoc a dávaly najevo radost z našeho společného setkání. Na závěr jsme si povídali o svátku svatého Martina, o pranostikách a tradicích.

Žáci 7., 8., 9. ročníku

Celý týden od 4. do 8. 11. byl o zdraví. Předháněli jsme se, kdo má zdravější svačinu, o pracovním vyučování jsme vařili samá zdravá jídla. Po jídle jsme si čistili zuby, cvičili jsme na zdravém vzduchu. Zdravý životní styl máme v malíčku, je to vidět i na fotografiích.

V pátek 25. 10. proběhla tradiční drakiáda. Počasí nám přálo, vítr foukal. Radkův drak krásně létal, ale školní ne a ne vzlétnout….

Ve čtvrtek 7. listopadu jsme přijali pozvání paní výchovné poradkyně Květy Koktové k prohlídce Středního odborného učiliště ve Vlašimi. Ráno nás jejich ochotný pan řidič nejdříve odvezl do vlašimského zámku, kde se tato škola nachází. V zámeckých prostorách jsme si prohlédli hlavní kuchyň i malé cvičné kuchyňky, kde se studenti učí připravovat nejrůznější pokrmy teplé i studené kuchyně. Výsledky práce svých spolužáků pak roznášejí budoucí číšníci a číšnice mezi hosty ke vzorně prostřeným stolům. Při malém občerstvení nám paní Koktová představila všechny učební obory a my měli možnost se jí na cokoliv zeptat. Ze zámku nás pan řidič odvezl do provozovny, kde se učí cukrářskému řemeslu budoucí cukráři a cukrářky. Během prohlídky jsme pozorovali při výrobě perníčků i našeho bývalého spolužáka Tondu, kterému se dle slov paní mistrové velice dobře daří. Z Vlašimi nás odvezl pan řidič do Tehova a provedl po dílnách, kde se připravují na své povolání mladí opraváři zemědělských strojů. Po prohlídce internátu a zcela nové počítačové učebny jsme plni dojmů odjeli zpátky do školy. A někteří z nás už mají ve výběru dalšího studia zcela jasno.