K příležitosti Světového dne výživy (16. 10) proběhl na naší škole projektový týden na téma zdravé stravování. Žáci se během celého týdne zabývali zdravou stravou a vhodným jídelníčkem. Sestavili jsme si potravinovou pyramidu, která nám může být při tvorbě jídelníčku výrazně nápomocná. Nyní již víme, které potraviny jsou zdravé a které naopak nejsou pro naše tělo příliš vhodné. A abychom nezůstali pouze u teorie, vydali jsme se do naší školní kuchyně, kde jsme společně uvařili dva pokrmy: mrkvovou pomazánku a jablečný dezert. Projektový týden byl příjemným zpestřením výuky a ochutnávka vyhotovených pokrmů byla závěrečná třešnička na dortu.

Na blížící se oslavy stého výročí založení naší republiky je připravena i Kutná Hora a právě sem jsme se vydali společně s našimi uhlířsko-janovickými spolužáky. Zavítali jsme do Dačického domu, kde probíhá výstava „Ať žije 1. republika“ věnovaná životu našich praprapředků. K vidění je tady nejen dobové módní oblečení, ale i kočárky, panenky, vláčky a stavebnice. Jeden ze sálů je věnovaný kutnohorské architektuře, v jiném je možné seznámit se s prací tehdejších četníků. Během prohlídky nás paní průvodkyně provedla historií i současností Dačického domu a shlédli jsme humorný film o samotném Mikuláši Dačickém, který v tomto domě pobýval. Prostřednictvím projekce jsme měli možnost nahlédnout do stříbrného dolu a seznámili se s kutnohorským permoníkem. Exkurzi do Kutné Hory jsme zakončili tradiční prohlídkou jejího historického centra.

Každoročně pořádaná dopravní soutěž se letošní školní rok uskutečnila 21. 9. za krásného slunečného počasí v areálu školy. Zvládnout jízdu zručnosti na kole, projet klikatou dráhu, aniž by se spadlo z kola, či přejela vyznačená čára, to letos zvládli i ti nejmladší žáci. Dobře si vedli i při prokazování znalostí o dopravních značkách a chování v silničním provozu.

Na 1. místě se umístil žák 6. ročníku, druhé místo obsadila žákyně 3. ročníku a bronzovou pozici přebral žák 2. ročníku. Žáci převzali ceny s dopravní tematikou, z kterých měli radost.

Již po jedenácté probíhala v ZŠ a PŠ v Kostelci nad Černými lesy Ekokosteláda, které se zúčastnili i čtyři žáci naší školy. Letošní environmentální soutěž byla na téma „Stromy svobody“ a nesla se v duchu stého výročí vzniku Československé republiky. Proto se setkání všech soutěžících uskutečnilo na kosteleckém náměstí u památné lípy, kde nejprve proběhlo společné měření jejího kmene. Následovala soutěž v okolí školy, při které žáci sestavovali ze slov věty, třídili odpad, či poznávali stromy a jejich plody. Ve vědomostním klání zúročili naši žáci celoroční přípravu a v celkovém hodnocení šesti škol obsadili 1. místo. Domů všichni odjížděli spokojeni z krásného umístění a obohaceni o dojmy ze společného setkání se žáky ostatních škol.

Stejně jako v předchozích letech, i letos jsme se zapojili do celostátní úklidové akce. Během pondělního dopoledne se nám podařilo zbavit od odpadků široké okolí naší školy. Část žáků uklidila cestu podél řeky Sázavy, ostatní sebrali odpadky v okolí nákupní zóny, v Sadu Míru, na dětském hřišti a v přilehlých ulicích.

Za krásného slunného počasí se naši žáci zúčastnili tradičního sportovního klání v lehkoatletickém čtyřboji. Sportovní události se tento školní rok zúčastnilo šest děvčat a tři chlapci. Bylo vytvořeno jedno smíšené družstvo, ve kterém se žáci vzájemně podporovali a sportovně povzbuzovali. Absolutním vítězem v disciplínách - skok do dálky, hod kriketovým míčkem, krátký a dlouhý běh byl žák 6. ročníku, druhé a třetí místo obsadily dívky ze 7. ročníku. Vítězové byli odměněni cenami a všichni žáci byli pochváleni za fair play chování a sportovní výkony.

Na rozjezd prvního zářijového týdne jsme tradičně zařadili celoškolní cvičení v přírodě, kterému bylo věnováno celé úterní dopoledne. Nejprve se žáci zajímavou formou seznamovali s nenadálými situacemi, které mohou nastat a ohrožovat jejich zdraví a bezpečnost. Poté se třídy rozešly podle plánovaného programu. Ti mladší se vydali po cyklostezce okolo řeky na dětské hřiště do „Rákosí“ a cestou plnili nejrůznější úkoly. Starší a zdatnější si vyšli na nedaleký soutok řek, aby se podívali, jak se po deštích zakalená Sázava stéká s průzračně čistou Želivkou. Dopoledne se všem vydařilo a věříme, že stejně vydařený bude i nadcházející školní rok.

Poslední dny ve škole jsme se snažili dětem zpříjemnit zábavným programem. První dvě vyučovací hodiny proběhla soutěž Zvířata kolem nás, kde si žáci ve dvojicích porovnali své znalosti nabyté v průběhu školního roku. Pak jsme se přesunuli na zámek a prohlédli si krásnou expozici s názvem Příběh řeky Sázavy. Vyšplhali jsme na Kolowratskou věž a cestou v mezipatrech plnili zadané úkoly a se zájmem pročítali panely z historie našeho města. Na vrcholu věže jsme se snažili zorientovat a popsat naše město a blízké okolí. Dopoledne bylo pro děti zábavné a zároveň poučné.