V pondělí 14. 4. navštívili žáci ze Zruče divadelní představení v angličtině Dick Whittington and his cat v Tylově divadle v Kutné Hoře. Představení bylo plné angličtiny, písniček a nadšených reakcí dětského publika. Představení se nám všem moc líbilo. Po představení jsme si v rámci procházky po městě stihli i trochu zasportovat na hřišti u autobusové zastávky. Také počasí nám tentokrát přálo, tak jsme si výlet hezky užili.
K seznámení žáků s informacemi z oblasti finanční gramotnosti jsme využili možnost pozvat si do školy odborníka z praxe. Zapojili jsme se do projektu České spořitelny Den pro školu, díky kterému nás navštívil 8. 4. manažer České spořitelny pan Roman Ondra. Všichni žáci školy se zúčastnili programu "Kde se berou peníze? ". V rámci programu se dozvěděli o tom, kde se peníze berou, kdo nad tím dohlíží, jak probíhá koloběh peněz, jak se platilo dříve a o měnách dalších států. Starší žáci pokračovali programem "Jak fungují banky?". Pan Ondra jim předal informace o tom, co je to banka, k čemu banky potřebujeme, jak fungují, o rodinném rozpočtu a ochraně financí. V rámci programu jsme se dozvěděli spoustu zajímavých a velice důležitých informací a děkujeme panu Ondrovi, že nám je všechny přijel předat.
Základní škola, Zruč nad Sázavou, Okružní 643 přijme od 1. září 2025 na odloučené pracoviště Uhlířské Janovice, Komenského 400 učitele/učitelku pro 1.stupeń, speciálního pedagoga (ideálně logopedie, surdopedie) a 1 speciálního pedagoga učitele, učitelku pro 1. i 2. stupeň. Bližší informace ohledně vzdělání a pracovní náplně získáte na na MT 734 445 835.
S březnovým měsícem jsme se sešli na školní zahradě, v přírodě za městem i v terénu polní cesty.
Venkovní aktivity střídaly zábavu pohodlí třídy školní družiny a společně jsme se také vydali do města na návštěvu i za příjemnými povinnostmi.
Na uvítanou jsme uspořádali tradičně netradiční dílny a připomněli si tímto původ názvu prvního jarního měsíce. Jako praví zálesáci jsme si vyrobili jídelní lžíci z březové kůry a věnovali celé odpoledne stromu s názvem bříza bělokorá.
Připomínka DNE SÁZENÍ KVĚTIN (12. březen) byla plná pestrých barev macešek zahradních. Vyrazili jsme do zahradnictví a každý z nás si koupil sazeničky nejrůznějších barev. Když jsme přesazené krásky v truhlíku dávali za okno školní družiny, měli jsme radost. Květinová výzdoba bude potěšením nejen pro nás, ale i pro naši ulici. Oslavu květinového dne jsme zakončili originálním nápadem. Opět jsme nakupovali, opět jsme měli ruce plné hlíny. BYLINKOVÁ BOMBA – to je semínková směs bylinek ve tvaru kuličky. V květináči budeme pečovat o voňavé překvapení a vše zdokumentujeme časosběrnými fotografiemi. Výzvu o sdílení našeho pěstitelského úspěchu samotnému výrobci jsme přijali. Těšíme se na celý průběh a výsledek.
S prvním jarním dnem jsme se vypravili do přírody a podnikli velký výšlap za město. Hry na louce i mezi stromy nás bavily. Zapomněli jsme se hádat, nechyběly nám displeje ani chytrá zařízení, snad jen větší svačina. Nikomu se totiž nechtělo zpět.
Venkovní aktivity pokračovaly, úklid školní zahrady po zimě byl namístě. Péče o trávník se chlapci ujali s elánem. Staré listí, popadané větve a dokonce i nálety drobného odpadu a obalů se vršily v zahradním kolečku. Zkoušeli jsme naši fyzickou sílu, potrénovali svaly celého těla při nakládání a ještě si stačili zaběhat. Štafeta s kolečkem naloženým kamarádem byla tedy superJ.
Venku nám pěkně vytrávilo, tak si pojďme připravit svačinku plnou zelených vitamínů. Vyklíčenou řeřichu a rukolu na vatě jsme ostříhali, pokrájeli a přidali do tvarohu a žervé. Pomazánka voněla celou kuchyňkou a na chlebíčkové vece se vyjímala barvou. Pro někoho česnek, pro někoho pórek, každý z nás ztotožňoval novou chuť se zeleninou, kterou již dobře znal. Bezva však bylo, že celý tác se zelenými svačinkami zmizel a my si po dobrém jídle odpočinuli u poslechu čteného slova.
Činnost střídá odpočinek a odpočinek zase činnost, otočme tedy list našeho HRAVÉHO ZÁŽITKOVNÍKU.
Zábava dětí našich prababiček nás lákala. Pohánět obruč od sudu nebo ráfek starého kola? Naše obruč byla gymnastická a do cesty se nám dokonce připletla i pneumatika. Zatravněnou plochu i betonový plácek před školou jsme využili ke hře, která nás nenechala v klidu. Někdo poháněl rukou, jiný klacíkem, každopádně udržet obruč nejdéle v pohybu byl pěkný oříšek! Vítězové byli všichni!
A konečně připomeneme společné činnosti s druhým oddělením školní družiny. Měsíc knihy jsme si připomněli návštěvou a komentovanou prohlídkou městské knihovny. Dozvěděli jsme se zajímavou historii budovy a prošli jednotlivá oddělení. S paní knihovnicí jsme zapátrali v detektivkách, přenesli se do budoucnosti a nezapomněli na svět pohádek. Každý z nás si mohl najít svou knihu i zájem. Pochlubme se rodičům a pokračujme podobně s nimi v domácím prostředí. Společně jsme na úplný závěr měsíce vyzdobili naše město JAREM. Tradiční výstavní místa ožila jarními motivy a výtvarné techniky vyplnily výlohy a vitríny.
Krásné jaro!
V pátek 11.dubna jsme byli pozváni na jarní turnaj v Boccie, sálovém sportu podobném petanque, určený lidem s tělesným postižením. Boccia je hra o strategii a přesnosti, cílem hry je umístit kožené míčky, červené a modré, co nejblíže cílovému bílému míčku (Jack). Atmosféra byla naplněna radostí a soutěžním duchem od začátku až do konce. Umístili jsme se na krásném čtvrtém místě.
Za podpory MAS Lípa pro venkov a Města Zruč nad Sázavou se také letošní jaro připojila naše škola k celostátní akci Ukliďme Česko. Ač jsme prošli jen cestu do školní jídelny, sesbírali papíry a plasty v sadu Míru a uklidili plochy dětského a dopravního hřiště, odpadků se nahromadil velký plastový pytel.
A jak nepořádku předejít? Určitě by postačilo, kdyby každý z nás použitý sáček či prázdnou plechovku odhodil do nejbližšího odpadkového koše, kterých je po městě dostatek.
Fotogalerie:
V rámci mezinárodní spolupráce eTwinning je naše škola zapojena do projektu Objevujeme kulturní dědictví. Na projektu spolupracujeme se ZŠ J. Záborského, Pozdišovce ze Slovenska. Projekt se zaměřuje na kulturní dědictví, zvyky a tradice našich obcí. Po úvodních seznamovacích aktivitách jsme obdrželi ze Slovenska prezentaci o škole a městě Pozdišovce. Na oplátku posíláme na Slovensko lapbook o naší škole, informace o Zruči a velikonoční přáníčka ve tvaru botiček, které symbolizují výrobu obuvi ve Zruči.
V pátek 4. 4. proběhl ve Zruči program primární prevence Zdání klame, který byl zaměřený na bezpečnost na internetu, především na sociálních sítích. Podruhé v tomto školním roce k nám zavítaly lektorky Prev-Centra, z. ú., které měly pro žáky připravené různé aktivity. Nejprve si žáci vyzkoušeli, jak se mohou šířit informace na sociálních sítích. V rámci další aktivity zjišťovali, že vše, co o sobě lidé uvádí na sociálních sítích, nemusí být pravda. V průběhu programu si žáci vyzkoušeli i různé pohybové, rozhýbávací aktivity a na závěr absolvovali krátký kvíz.
Březen je tradičně považován za měsíc knih, a proto jsme si i my ve školní družině připomněli, jak důležité a kouzelné mohou být příběhy ukryté v knihách. Děti si přinesly své oblíbené knihy, představily je ostatním a povídali jsme si o tom, proč je čtení tak důležité. Nezůstalo ale jen u povídání. Pustili jsme se do vyrábění veselých záložek a také si vyzkoušeli ilustrovat knihu. Navštívili jsme městskou knihovnu, kde jsme strávili pěkné odpoledne s paní knihovnicí, která nám ochotně vysvětlila, jak se orientovat v knihovně, jak se stát čtenářem, či která literatura je vhodná pro děti mladšího školního věku.
Protože jaro je obdobím, kdy připravujeme půdu a sejeme do ní první semínka, tak jsme se věnovali růstu rostlin, konkrétně fazole, ze semínka. První jsme si vystřihli a vybarvili obrázek, životní cyklus fazole, a řadili obrázky, jak jdou správně za sebou. Obrázek jsme si prohlédli a povídali si, co se na něm děje. Jako doplnění těchto aktivit jsme si s dětmi do sáčku vložili navlhčenou vatu a tři fazole. Děti s nadšením sledovaly průběh klíčení fazolí a těší se, až si je odnesou domů, zasadí do hlíny a sklidí první úrodu.
Ve školní družině jsme se těšili z pěkného počasí, které jsme využili k zábavným hrám na školní zahradě, pobytu na dětském hřišti, či malování na chodník barevnými křídami v těsné blízkosti naší školy. Při společných procházkách jsme sledovali probíhající změny v přírodě, pupeny na keřích a stromech a prozpěvující ptáčky.
V březnu byla tématem primární prevence finanční gramotnost, a tak jsme si s dětmi zahráli hru na prodavače v Penny marketu. První jsme se seznámili s penězi. Ukázali jsme si mince, bankovky a jak může vypadat platební karta. Prodejní obchůdek plný potravin na hraní a další vybavení jako košíky, pokladna a peníze, nabídl dětem stát se opravdovými prodavači. Děti si určily role, kdo bude prodavač a kdo zákazník a hra mohla začít. Děti se s nadšením střídaly, nakupovaly a prodávaly. Všichni jsme si užili spoustu zábavy.
Březen byl v naší družině opravdu pestrý a plný zážitků. Už teď se těšíme na další měsíc!
Ve čtvrtek 27. března jsme se sešli v prostorách místnosti pro aktivizační činnosti v domově pro seniory v Uhlířských Janovicích. Čekalo na nás výtvarné zdobení, které nám připomnělo předvelikonoční čas.
Milé přivítání , v nám již známém prostředí, bylo začátkem bezvadného dopoledne plného zajímavé činnosti i krásných rozhovorů a povídání.
Štětcem a vodovými barvami jsme dali sádrovým odlitkům ve tvaru vajíček tu správnou podobu. Mícháním barev jsme získali originální kousky a vzájemně se pobízeli k činnosti.
Někteří z nás pracovali na dárku pro své nejbližší, jiní chtěli obohatit výstavní prostory našeho města, ale tu největší radost jsme udělali samotným klientům domova. Společný čas a barevná vajíčka jako dekorace na stolek či poličku byly krásným zakončením jednoho krásného dopoledne.
Děkujeme a těšíme se ještě jednou v tomto školním roce.
Ani letos jsme neodmítli jarní pozvání paní ředitelky Hany Sochůrkové a dvě dopoledne (25. a 26. 3. 2025) prožili společně s dětmi MŠ Malostranská. A protože se blíží velikonoční svátky, záhy se pod drobnýma rukama začali objevovat malí zajíčci. U nich ale naše tvoření nekončilo, ze zbytků hlíny jsme si udělali velikonoční vajíčka a všechny svoje výrobky předali paní ředitelce k vypálení.
Každodenní starost o naše tělo a pokožku je důležitá nejen pro zdraví, ale také pro udržení dobrého vzhledu a sebedůvěry.
V pátek 21. března jsme otevřeli dveře třídy milé paní Tereze, která pro nás připravila zajímavý dopolední program. Seznámila nás s povoláním manikérky a pedikérky a praktickými ukázkami rozšířila naše obzory a znalosti v péči o ruce a nohy.
Se zájmem jsme se zaposlouchali do historie tohoto povolání a dozvěděli se, jak se o něj egyptští faraonové s nadšením zajímali a pro své krásné nehty si na dvoře drželi specialisty.
Cestovali jsme časem a zastavili se v 18.století u manikúrních nástrojů a konkrétních činností, které péče zahrnovala a zahrnuje vlastně dodnes.
Takže, jak často máme pečovat o své nehty na rukou? Co vše může vypovědět vzhled našich nehtů a proč je pokožka rukou neméně důležitá? Jak mít krásné a zdravé nohy po celý rok? A proč někteří z nás používají antibakteriální spreje? Vyzkoušeli jsme si na vlastní kůži pečující krémy a mléka a vybraní z nás si nechali odborně vyčistit a ostříhat nehty. Bylo to příjemné, naše úsměvy mluvily za vše. Tak pojďme se o sebe více starat a potrénovat pravidelnost i zodpovědnost. Nic těžkého to není, zdraví a dobrý vzhled je přece naše jmění.
Děkujeme za motivační setkání, které obohatilo dopolední výuku.
Hudba má v našem životě důležité a nenahraditelné místo a tvoří nedílnou součást našeho vzdělávání. A tak žáci napříč ročníky otevřeli dokořán dveře svých tříd a přivítali EVROPSKÝ DEN HUDEBNÍ VÝCHOVY (15. 3. 2025) svátečními hodinami plnými zpěvu oblíbených písní, hrou i tancem pro radost.
Žáci speciální třídy se těšili hrou na rytmické nástroje i vlastnoručně vyrobené nástroje (štěrchadlo, dešťová hůlka) a venku se zaposlouchali do zvuků přírody. Malým vystoupením, spontánním nápadem, potěšili ostatní spolužáky a jejich kapela byla příkladem upřímného zájmu o muzicírování.
První stupeň si užil promítání hudebních pohádek a poslech hudby i oblíbené písně svých rodičů na CD přehrávači.
Nejstarší žáci experimentovali se skleničkami naplněnými vodou a zkusili zahrát známou lidovou píseň na vodní xylofon. A konečně si přišli na své tanečníci s pohybem pro radost a dobrou náladu.
Bylo krásné zjištění, jak rytmus dokáže vyburcovat k aktivitě, co vše dokáže s naší náladou melodie a jaké pocity nám hudba dodává vůbec.
S pozdravem hudebníci z Uhlířských Janovic
První jarní den jsme přivítali naší poslední zimní aktivitou – bruslením na zimním stadionu v Ledči nad Sázavou. V plném počtu a v plném nasazení jsme dvě hodiny brázdili ledovou plochu, pak znaveni usedli do vlaku a za krásného počasí odjeli zpátky. Tím jsme zimní sporty pro letošní sezonu pověsili na hřebík.
Ve čtvrtek 13. března proběhla ve třetí třídě neobyčejná hodina českého jazyka. Každý si do školy přinesl svého oblíbeného plyšáka, který se tak stal naším společníkem při výuce.
Na začátku hodiny děti své plyšáky představily ostatním. Učili jsme se společně vyjmenovaná slova a vymýšleli přídavná jména, která by se k našim plyšovým kamarádům hodila. A tak jsme měli ve třídě tlustou husu, šedou kočku, roztomilého medvídka, lesklého pejska, tlupu koček a dokonce i krokodýla.
Celá hodina utekla jako voda a děti si učení s plyšáky moc užily.
Lucie Emingerová
Strana 10 z 72