I naše škola se 22. 3. 2024 zapojila do 24. ročníku celorepublikové akce Noci s Andersenem, do které se letos zapojilo 102 710 dětí, 24 040 dospělých na 1 755 místech.
V letošním roce byla akce rozdělena do dvou částí. V první části se dopoledne sešli žáci druhého ročníku společně s dětmi z přípravné třídy ZŠ v Uhlířských Janovicích. Ve třídě pro ně byla připravená projekce o vzniku knihy. Seznámili se s prací spisovatele, ilustrátora, grafika i vydavatele. Známé české celebrity prozradily v podcastu, jak a proč se věnují knihám. Celé dopoledne žáky provázela oblíbená postavička krtečka a ježka z knihy Zdeňka Milera.

A jaká pohádka to byla? Přece ta o kalhotkách s kapsami. Všichni si nejprve vyzkoušeli odpovědět na jednoduchý kvíz a pak už si jen otázky kontrolovali při sledování pohádky.

Na závěr společného setkání se z nich stali ilustrátoři. Každý si své kalhotky do pohádky mohl namalovat dle své fantazie. Celé setkání doprovázela kamarádská atmosféra a zvonivý smích.

Odpoledne se sešly děti druhého ročníku naší školy v prostorách malebné zahrady fary v Sudějově. Přinesly si všechny důležité potřeby k ubytování a přespání. Po prozkoumání prostor a seznámení se s bezpečným chováním, se děti vydaly na dobrodružnou bojovou hru. Trasa vedla lesem po cestičkách s úkoly, které ověřily znalosti o vodě. I její cíl byl s vodou spojen. Za soumraku objevily ztracenou studánku s poutním obrázkem ukrytou hluboko v lese.

Protože cesta byla velice náročná, připravené řízky k večeři zmizely jedna dvě. A potom už jen příprava na spinkání a skvělá knížka na dobrou noc. Společně jsme četli knížku Bylo jednou jedno loutkové divadlo, kterou pro děti napsal Eduard Petiška. Protože děti byly moc statečné a šikovné, usínalo se jim při pohádkách samo.

Po ranním probuzení následovala rozcvička, snídaně a balení.

Všem se nám společné přespání moc líbilo a za rok si ho jistě rádi zopakujeme.