rucickaLogo školy vyjadřuje myšlenku soudržnosti a vzájemné pomoci žáků a pedagogů

Telefon: +420 327 531 225 / E-mail: zruc@zs-okruzni.cz

Zřizovatel školy

 

Středočeský kraj
(právní forma kraj)
IČ 70 891 095
Zborovská 11, 150 21 Praha 5

Termíny jarních prázdnin

  • 20. 2. - 26. 2. 2023
  • 26. 2. - 3. 3. 2024
  • 3. 3. - 9. 3. 2025
  • 9. 3. - 15. 3. 2026
  • 1. 2. - 7. 2. 2027
  • 14. 2. - 20. 2. 2028

Zajímavý, veselý, poučný, zážitkový, ale i nový. Tak takto bychom popsali pátek - 27. květen 2022 - náš výletní den. A protože jsme díky laskavému sponzorskému daru firmy Zdeněk Karban – Zámečnictví měli autobus jen pro sebe, vydali jsme se za programem nabitými dvěma cíli naší cesty.

VODNÍ DŮM v obci Hulice v přímé blízkosti hráze přehradní nádrže Švihov splýval se svým okolím a přírodou přímo dokonale. V tomto domě je prý vše o vodě „pod jednou střechou“. Rovnou jsme se tedy vydali za poznáním vnitřní expozice. Vyzkoušeli jsme si práci s mikroskopem a přiblížili si mikrosvět pod hladinou. Společně s kamarádem jsme vyrobili mraky a zjistili jsme, jak velkou sílu k tomu skutečně potřebujeme. Obří mušle a jejich relaxační polštáře přímo nabízely odpočinek a poležení. Málokdo z nás relaxaci odolal. Navíc jsme dali vzniknout zábavným pózám na fotografiích. Hudebníci zbystřili u části expozice s přírodní scenérií, ve které ožily hlasy ptáků a žab. A kdo si nasadil sluchátka, ocitl se v mokřadech a na břehu řeky Želivky, zaposlouchal se do zurčení vody a nechal na sebe působit její uklidňující účinek. Také jsme pozorovali život na dně expoziční nádrže a hledali štiku. Došlo také na krmení raků, které jsme s komentářem paní průvodkyně vyzkoušeli skoro všichni a jejich připravenou svačinu z naložených larviček komárů po lžičkách nalévali do akvária. A protože jeden ze sloganů Vodního domu zní: „Poznej vodu všemi smysly“, vydali jsme se k vodnímu baru a ze složeného papírového kelímku ochutnávali její druhy a popisovali její chuť. Venkovní areál nám poté nabídl naučnou stezku a ve vodním atriu jsme sledovali a hlavně mohli ovládat cestu vody. Trénovali jsme sílu v nohou na houpací pumpě a zvedali jsme hladinu pomocí stavidla. Na závěr jsme se potěšili vodními hrátkami a zábavou s mokrými nohavicemi kalhot. Po vydatné svačině a odpočinku nás čekala druhá zastávka našeho výletního dne.

VČELÍ SVĚT se svou unikátní interaktivní expozicí vítal velkým informačním panelem v příhodné žluté barvě a paní průvodkyně nám na uvítanou představila venkovní prohlídkou prosklený úl i domek pro včely samotářky. Uvnitř budovy, která už od vchodu voněla medem, jsme si poté mohli vyzkoušet pomůcky pro práci včelaře, zahráli si kvíz ze života včel, prošli se velkým úlem s obřími plástvemi a zaposlouchali se z reproduktorů do zvuků úlu. Došlo i na ochutnávku medu na kousku jablíčka či hrušky, vysvětlili jsme si, jak nezbytná je právě pro člověka práce těchto malých hmyzích hrdinů a jak probíhá opylování. Pohybem jsme nešetřili a protáhli si tělo včelím tancem, který patří včelkám pátračkám. Na konec si každý vyrobil svíčku z voskové mezistěny a procvičil si prsty rolováním zahřátého materiálu do požadovaného tvaru. S voňavým dárkem a maličkostí z medového obchůdku jsme se rozloučili se zážitkovým dnem a po cestě domů unaveni, ale spokojeni vstřebávali i sdíleli naše dojmy i získané vědomosti.

Ještě jednou děkujeme firmě Zdeněk Karban - zámečnictví , Zruč nad Sázavou za poskytnutou autobusovou dopravu.