Mikulášské přípravy v naší škole vystřídalo těšení se na zářící vánoční stromeček a Ježíškovo překvapení.

Žáci a žákyně jednotlivých tříd se v jednom týdnu stali kuchtíky a hospodyňkami a jako každý rok v duchu tradice kralovali ve cvičné kuchyňce. Pečící plechy plné nejrůznějších tvarů vykrojených z perníkového těsta se postupně dočkaly místa v horké troubě a provoněly celou budovu školy. A co teprve zdobení. Bylo plné nápadů, představivosti a hlavně chuti k činnosti, která chvílemi nebyla tak snadná, jak se zdála. S pomocí paní učitelky, paní asistentky a kamarádskou oporou  spolužáka  se společná práce vydařila. Zdobením oživlí kapři, pan Perníček nebo sněhulák byli chloubou pro naše rodiče a připravenými visacími ozdobami  na školní vánoční  stromeček. U pečení někteří z nás zůstali i další den  a perníkové těsto v troubě  vyměnili  za solné. Nejedlé,  ale  zato výstižné tvary  jsme po vychladnutí natřeli temperovými barvami a přidali mezi ty, které budou zdobit  zelené větvičky stromku.  Po vzoru družinářů z loňského roku jsme recytvořením pokračovali ve vánočních přípravách. V jednotlivých třídách vznikaly ozdoby z kartonu dokončené netradičními výtvarnými technikami.

Vánoční tvoření z přírodnin bylo zakončením hlavních příprav a z celodenní činnosti vznikaly voňavé dekorace na sváteční stůl. Zvonek či stromek z domácího sena plný sušeného ovoce a exotického koření  byl naší premiérou,  žáci 7. a 8. ročníku přijali výzvu na zajímavou činnost a zasloužili  si tímto pochvalu.

Poté jsme za zpěvu  oblíbených koled a písní  společně  ozdobili školní stromeček. Vyrobené ozdoby z perníku, solného těsta i kartonu mu daly tu  pravou vánoční podobu a my si mohli užít poslední den  před vánočními prázdninami, který byl od samého rána plný příjemných povinností. Připravili jsme si bramborový salát a upekli výbornou sekanou od vyhlášeného místního řezníka. Prostřeli v jedné ze tříd sváteční stůl a  někteří z nás ho doplnili o přinesené cukroví od maminky.  Zábava v duchu vánočních tradic nás pobavila i poučila, házeli jsme bačkorou, pouštěli  jsme lodičky ze skořápek a rozkrojili si jablko.  Plni očekávání  i  zážitků ze školních aktivit a příprav jsme se nakonec rozešli domů nebo na autobusovou zastávku. V batohu jsme si nesli malý dárek od Ježíška…toho školního.

Veselé Vánoce a pěkný nový rok přejí holky  a kluci ze školních lavic v Uhlířských Janovicích.