Máme před sebou poslední školní a družinový den v roce 2019. Okna naší školy září do ulice vánoční výzdobou, ve třídách jsou slyšet vánoční koledy a na lavicích voní z talířků  cukroví, které každý z nás donesl na ukázku a ochutnávku z domova.

Vánoční veselí je v plném proudu a taška s učebnicemi zůstala pro dnešek vyjímečně doma. Máme totiž velký herecký i pěvecký úkol – vánoční představení v místním kostele sv. Aloise.

Nejdříve ale proběhlo během dopoledne v jednotlivých třídách tzv. školní Ježíškování. Kamarádi a spolužáci se podělili o malé dárky a pozornosti a došlo i na ochutnávku cukroví a dobrot každého z nás. Zajímavé bylo pozorovat a zjišťovat, jak rozdílné chutě každý z nás máme. To, co jednomu přišlo neskutečně dobré, druhý jedl s připomínkami. Také jsme poznali nevýhody a omezení těch, kteří mají stravovací omezení a musí dodržovat předepsaná pravidla. Mimo jiné školní družina má v novém roce naplánované tematické vaření, abychom lépe porozuměli přípravě jídel s omezením a poznali je na vlastní chuť.

Po dopolední zábavě jsme uskutečnili generální zkoušku našeho vystoupení. Byli jsme hodně nervózní a pochybovali o sobě, ale paní učitelky nám byly oporou a nejednou s námi vše opakovaly.

Následoval sváteční oběd ve školní jídelně. A to by nebyla naše školní jídelna, kdyby nebylo zajímavého zážitku. Než jsme se zakousli do řízku se salátem, rozehrál se pan učitel z místní ZŠ na klavír a začal zpívat koledy (pozn. klavír je celoročním doplňkem odpočinkového zákoutí prostoru jídelny). Nádhera! Kdo dojedl, zpíval s panem učitelem. Někteří jen tak pozorovali hru na klavír a bylo nám hezky svátečně. Děkujeme!

Odpoledne ve školní družině bylo zábavné a veselé. Vyprávěli jsme si vánoční vtipy a zahráli si vánoční mini turnaj v  kartách. Vánoční koledy vystřídaly písně o Vánocích od nejrůznějších interpretů. A protože máme mezi sebou obrovského fanouška p. Karla Gotta, který jeho písně velice rád zpívá a vystupuje s nimi při každé školní příležitosti, zaznělo CD právě i od tohoto zesnulého zpěváka. Zpívali jsme, trochu tančili a pak se i vyfotografovali.

Naše odpolední vystoupení se přiblížilo a my se vypravili do kostela, který už se pomalu plnil zvědavými návštěvníky. Převlékli jsme se za andílky, sv. Josefa a Marii a program nazvaný Srdcem spolu mohl začít. „Srdcem spolu“ sbližuje všechny dobré lidi a školní zařízení a již jsme se setkali během roku též s tematickým vystoupením. V kostele se střídali účinkující žáci z MŠ, ZŠ a chrámový sbor svým vystoupením dodal tu pravou atmosféru. Na naši scénku o narození Ježíška ve chlévě navazovala vánoční píseň pod názvem „Vánoční“, kterou jsme si sami vybrali. S trochou nervozity před širokým obecenstvem kostela jsme ji zazpívali bez klopýtnutí a sklidili jsme velký potlesk. Pohotové video je k nahlédnutí.

Tak a nyní již opravdu a konečně mohou začít dny svátečního volna a Ježíškova překvapení u každého z nás doma.

Přejeme všem krásné a spokojené Vánoce a v novém roce se opět budeme ve zdraví těšit.

Družináři z Janovic