Sté výročí vzniku Československé republiky jsme si připomínali od začátku letošního školního roku ve vyučovacích hodinách dějepisu i občanské výchovy, v kutnohorském Dačického domě jsme navštívili tematicky zaměřenou výstavu. Avšak období 1. republiky jsme si naplno užili celé páteční dopoledne. Se začátkem vyučování vstoupily do našich tříd ne paní učitelky, ale dámy v oblecích zcela netradičních. Seznámily nás s každodenním životem prvorepublikové smetánky i chudých vesničanů, dozvěděli jsme se, jak to měli v tehdejší době těžší naši vrstevníci. Vryli jsme si do paměti podobizny našich nejvyšších státníků, nahlédli do života prvního československého prezidenta T. G. Masaryka. Tvořivé dopoledne jsme zakončili na zámku prohlídkou výstavy „Zavřete oči, odcházím…“, kde nás paní průvodkyně seznámila s prvorepublikovým životem tehdejších zručských občanů.