Závěrečný školní týden měl pro nás připravenou plnou náruč zajímavých zážitků. V pondělí ráno bylo třeba definitivně se rozloučit s učebnicemi, které nás celých deset měsíců provázely, a pak už hurá na aktivity. Nejprve jsme si každý sám v sobě zrekapituloval uplynulý školní rok a svoje pocity z něj vypsal do dotazníku. Hravou formou jsme si také společně uvědomili, jak nebezpečné pro nás mohou být jakékoliv závislosti. Co všechno z přírodovědných oborů nám utkvělo v hlavách, z toho nás prověřila následná vědomostní soutěž dvojic.

V úterý hned po ránu na nás čekali zručští profesionální hasiči, aby nás seznámili se svojí prací. Předvedli vybavený vozový park a nejrůznější nářadí, pomocí něhož mohou zachránit ohrožený lidský život. Dovolili nám vyzkoušet si vskutku nelehké oblečení i přilby. V závěru návštěvy si mohl každý vyzkoušet, že stříkat vodu ze stříkačky nemusí být úplně jednoduchá záležitost. Po návratu do školy nás už netrpělivě očekával sympatický pan lektor, aby nám zábavnou formou odtajnil některé fyzikální a chemické zákonitosti. Použitím nejrůznějších kádinek, odměrných válců a pipet jsme si sami vyzkoušeli, jak lze vyrobit barevný „koktejl“ a jakou roli při tom hraje hustota použitých roztoků. A taky už víme, proč se nám lépe plave v moři než v rybníku. Velkým bonusem pro nás všechny bylo odhalení výroby tolik oblíbeného slizu, který si všichni „laboranti“ hrdě odnášeli domů.

Během středečního dopoledne jsme měli tu čest poznat dva nové kamarády. Oba žijí ve stáji Rozárka v Bykáni a ukázali nám, jak krásný je pohled na svět z jejich hřbetu. Ti menší z nás se projížděli na Figarovi, starší vozil na svých zádech Gomez. Po projížďce jsme oba koně po zásluze odměnili šťavnatými jablíčky, vydali se na prohlídku stájí a poté za horkého dne zpátky domů.

Předposlední školní den jsme trávili ve škole, kde pro nás měly paní učitelky přichystaný zajímavý program. Nejprve jsme si porovnávali svoje dovednosti a zručnosti v netradičních disciplínách Olympijského dne. V lekci OČMU jsme byli poučeni o rizicích vodních sportů a následném bezpečném chování v době letních prázdnin. Po zrekapitulování právě uplynulého školního roku a zhlédnutí fotografií ze všech akcí, došlo na závěrečnou sladkou tečku. A jakou jinou než zmrzlinovou. Děkujeme nadačním fondům Tesco i Veolia, městu Zruč nad Sázavou a nejvíce našemu štědrému sponzorovi, bez jejichž podpory bychom byli o zajímavé akce a nevšední zážitky zcela ochuzeni.

Přejeme všem krásné prázdniny.