Ve středu 21. 12. jsme se vydali do Městské knihovny ve Zruči nad Sázavou, kde v rámci rozvoje čtenářské gramotnosti proběhla již třetí čtenářská dílna, nyní na téma: Vánoce, zvyky a obyčeje.

Paní knihovnice Milena Lhotková žákům vysvětlila, co znamená slovo Advent a s ním související zvyky: adventní neděle, adventní kalendář či adventní věnec. Velmi poutavě též dětem vyprávěla příběhy o svatých (sv. Ondřej, sv. Barbora, sv. Mikuláš a sv. Lucie), kteří v době Adventu oslavili svůj svátek. Také neopomněla zdůraznit symboly Vánoc, s žáky si povídala o vánočním stromečku, betlémě, kometě, jmelí, dárcích a typických štědrovečerních dobrotách: kapru, vánočce a cukroví. Ukázala dětem obrázky Ladovy zimy a z knihy Josefa Lady „České Vánoce“ nám paní Lhotková přečetla krátké povídky o Mikuláši a čertovi a o narození Ježíška. Na závěr návštěvy si žáci za hudebního doprovodu koled vyrobili záložku do knihy s vánočními motivy. V knihovně jsme strávili příjemné dopoledne a všichni se moc těšíme na blížící se vánoční svátky.