V rámci hodin výtvarné výchovy navštívili naši žáci  listopadovou výstavu místní malířky  Aleny Bártové nazvanou „Uhlířskojanovicko“ tušovou malbou.

Minigalerie KIC v městské knihovně Uhlířské Janovice nabídla široké veřejnosti ukázku obrazů prodejní výstavy, jejichž pohled  patřil našemu městu a blízkému okolí. Chtěli jsme se dozvědět více o inzerované  tušové  malbě - sumi-e - a  poznat  tradiční výrazový prostředek čínského výtvarného umění.

Besedou přímo na místě v galerii jsme si nejprve pověděli o samotné paní malířce, její zálibě a výtvarné činnosti. Osobní vizitky autorky  u vstupu do výstavních prostor nám napověděly a ti, kteří chtěli, mohli na konkrétních webových stránkách  pokračovat v objevování  nejen prezentované techniky a děl. A co více? Při štěstí nebo náhodou můžeme paní  malířku potkat třeba na procházce městem, bydlí totiž nedaleko Uhlířských Janovic.

U vystavených děl jsme rozpoznávali  typické symboly našeho města, stavby jako  kostel sv. Aloise a sv. Jiljí, budovu vlakového nádraží před rekonstrukcí,  ale i podoby krajiny okolních vesniček jako např. Vavřinecký rybník, který je největší vodní plochou u nás v okolí. Vzpomínky v nás vyvolal pohled  do blízké vesnice Sudějov, kde jsme v minulosti odehráli školní pěvecké vystoupení  a byli přímými návštěvníky zobrazeného kostela sv. Anny. Někteří z nás se zájmem předčítali vizitky s reálnými fotoukázkami  upevněné u každého vystaveného obrazu, tím jsme společně  poznali  reálnou podobu  díla  a získali naučnou informaci i nápovědu.

Tušovou malbu (japonsky sumie) a její  hlubokou historii  paní malířka představila formou  napsaných článků s osobními pocity  a to přímo v galerii na vystaveném místě. Přečetli jsme si tedy například o tom, jak se k malbě vlastně dostala, kteří malíři jsou jejím vzorem a jaké strasti ji potkali při studiu. Poznali jsme pro malbu typický rýžový papír a porovnali ho s tím, na který malujeme a kreslíme my.  Je velmi křehký a  savý  a není tak hladký. A pro většinu z nás byla nepřijatelná skutečnost, že  tento typ malby malíř neopravuje, nepředělává, jen věří ve vlastní ruku a  první tahy štětcem.

Další zajímavostí byl pro nás cenový seznam prezentovaných děl a plnící se tabulka konkrétních jmen kupujících. Snažili jsme si říci a vysvětlit, co vše musí  umělci  do ceny svého díla započítat a co vše ji asi určuje.

Na závěr naší návštěvy jsme si vyhodnotili pro nás nejvíce oblíbený obraz a s chutí zalistovali knihou návštěv, do které jsme napsali vzkaz a poděkování za kulturní zážitek, poznání a inspiraci.