Také naše škola využila mimořádné příležitosti seznámit se se životem desetitisíců československých legionářů, kteří se v období let 1918 – 1920 účastnili v Rusku válečných operací. Do vzdálených oblastí Sibiře je dopravovaly vojenské vlaky, a právě v tomto týdnu jeden takový zastavil ve Zruči nad Sázavou. V rámci jeho prohlídky jsme viděli například krejčovskou dílnu na šití vojenských stejnokrojů, vybavení nemocničního vagónu včetně ošetřeného vojáka, kovárnu i prostory pro ubytování vojáků. Líbilo se nám také vybavení velitelských a štábních vozů. Nejvíce nás však zaujal vagón polní pošty a přístroje využívané v tehdejší době ke komunikaci. V krátkém filmu jsme shlédli autentické záběry pořízené přímo v místech působení československých legií. Zpestřením prohlídky byli dva „opravdoví“ legionáři, kteří po celou dobu pečlivě střežili naše počínání.