Každým rokem na podzim přijmeme pozvání na exkurzi do Středního odborného učiliště ve Vlašimi. Nejinak tomu bylo letos, a tak ve čtvrtek 17. 10. 2013 ráno nastoupili žáci osmého až desátého ročníku se svým doprovodem do připraveného vozu a vyjeli jsme. První zastávkou byl vlašimský zámek, kde má střední škola sídlo a učí se zde studenti učebního oboru kuchař – číšník. Po prohlídce reprezentačních prostor i cvičných kuchyní a seznámení se s možnostmi studia jsme odjeli do cukrářské provozovny. Tady se ve sladce provoněné dílně připravují děvčata i chlapci na budoucí cukrářské povolání. Naše vlašimská exkurze končila prohlídkou autodílen a pokračovali jsme na odloučené pracoviště do Tehova. Právě sem směřují kroky velké části našich absolventů. V dílnách jsme měli možnost vidět při práci budoucí opraváře zemědělských strojů a popovídat si s našimi dřívějšími spolužáky. Pan mistr nám ukázal svářecí dílny i kovárnu, nakoukli jsme do kuchyně, co vaří dnes k obědu a odebrali se na domov mládeže. Prohlídkou cvičné kuchyňky a dívčího pokoje naše exkurze končila. Při závěrečné besedě s panem mistrem jsme popíjeli výborný čaj a k němu ochutnali skvělé zákusky právě z cukrářské dílny zdejších učňů. Po dnešním dni už mají někteří z nás ve volbě povolání jasno.