Kdo by neznal Čapkovo Povídání o pejskovi a kočičce. Ale málokdo už asi ví podrobnosti vzniku těchto pohádek, případně si uvědomuje pohnutý osud českého malíře a spisovatele. Naši žáci se dneska všechno podstatné dozvěděli, neboť jsme využili pozvání Městské knihovny na komponovaný program Cesta Josefa Čapka. Milá paní knihovnice Lhotková přivítala žáky hádankou úryvku z pohádky, kterou všichni lehce uhodli. Společně si pak vyprávěli o hlavních zvířecích hrdinech, jak se vlastně „narodili" a jaké mají vlastnosti. Po pejskovi a kočičce přišla na řadu další díla Josefa Čapka, ať už literární nebo výtvarná. Žáky zvláště zaujaly pastely, které doprovázejí dětskou poezii Jana Skácela. Téměř bez dechu všichni poslouchali poutavé vyprávění paní Lhotkové o věznění Josefa Čapka v nacistických koncentračních táborech, kde podlehl tyfové epidemii při pochodu smrti na samém konci druhé světové války. Druhá polovina programu byla celá pohádková, ve které si žáci vybírali z nabídky paní Lhotkové oblíbené příběhy pejska a kočičky. S nepředstíraným zájmem sledovali utrpení zlého psa po té, co snědl narozeninový dort, stejně tak se jim líbila spolupráce pejska a kočičky při mytí podlahy či příběh dvou nočních košilek. A nebyla by to paní Lhotková, kdyby po každé pohádce nevyzvala děti k zamyšlení nad poučením, které by si měly z příběhu odnést. Také tentokrát jsme si odnášeli nejen nové poznatky a vědomosti, ale hlavně příjemný pocit z toho, že jsme v knihovně vždy vítanými hosty.