17. ročník Dne Země pro mateřské školy ve Zruči n. S. proběhl 26. dubna 2016 a vzhledem k nepříznivému počasí ne na školní zahradě, ale ve víceúčelovém sále Spolkového domu. Program pro děti připravil Mgr. Petr Dolenský, koordinátor ekovýchovy z Prahy. Vesele laděný a zároveň poučný příběh začal divadelním představením o medvědovi zlodějíčkovi, kterému dá včela nejdřív pěkně za vyučenou, aby ho posléze včelař naučil včelařit a vařit med. Medvěd se sice létat nenaučí, za to už bude vědět, že opylování není opilování a že bez práce nejsou koláče ani med. Do představení se postupně zapojilo i několik aktivních dětí z mateřských škol.

Následovaly vzdělávací aktivity:

pozorovací úl se včelami nebo modelový úl s fotorámečky, ukázka včelařských pomůcek

včelí produkty: ukázka a ochutnávka jednodruhových medů, pylu, propolisu atd.

práce s voskem: výroba voskových včelek nebo svíček

simulační hra: sběr nektaru z květin

Setkání žáků naší školy a žáků z mateřských škol se vydařilo, děti se pobavily, poučily, ochutnaly med a domů si odnesly vyrobenou včelku z pravého včelího vosku.

Děkujeme Městu Zruč nad Sázavou, které pořad financovalo z grantu města.