Ve spolupráci s městskou knihovnou v  Uhlířských Janovicích  jsme  se tento rok mohli konečně  aktivně podílet na celonárodní  veřejné  sbírce s názvem“ České dny proti rakovině“.

Všemu předcházela společná beseda s paní knihovnicí, která nám popsala historii této aktivity a vysvětlila význam a poslání tradiční květinové sbírky,  nejstarší sbírky  v ČR a od roku 1996  pravidelně se opakující . Naším hlavním úkolem , hlavní rolí, byl dobrovolnický skutek v podobě prodejců imitace žlutých kvítků měsíčku lékařského. A to za symbolickou cenu 20,- Kč.

Do ulic města jsme vyrazili 29. září a poznat byste nás mohli podle žlutých triček s výraznými nápisy pořádané aktivity, přišpendlenými kvítky na hrudi a zabezpečeným sběrným pokladním vakem. Každý rok má stužka u kvítka odlišnou barvu, letos je zelená. Trasu městem a naše zastávky jsme si určili sami a jako dospělý dozor nás provázela paní vychovatelka. Po cestě jsme si každý rozdali balíčky letáčků s informacemi o prevenci  zmíněné nemoci a ty jsme poté přidávali ke každé prodané kytičce.

Přáli jsme si oslovit co nejvíce lidí i organizací ve městě a být dobrými a milými prodavači – dobrovolníky. Náš výtěžek spolu s dalšími bude přeci pomáhat výzkumu a pacientům. Naše počáteční obavy a nervozitu z vystupování na veřejnosti  rychle vystřídala radost a úleva, protože lidé byli vstřícní a milí. Kvítka měsíčku  nám na archu  postupně ubývala a pokladní vak  ukryl kovové drobné i papírové bankovky. Navštívili jsme místní obchody i čerpací stanici Galon a dostalo se nám pochval za náš dobrý a odvážný výklad.  Zastavila nám dokonce  kolemjedoucí  paní řidička a z otevřeného okénka svého auta také přispěla.  Prodali jsme i tři kvítka pro tři pejsky J. Dokonce jsme se  s některými dárci – po jejich svolení – vyfotografovali a máme na tyto dny ještě hezčí vzpomínku.

Všechny naše paní učitelky v Uhl. Janovicích i ve Zruči n. Sázavou byly v čele s paní ředitelkou také příkladnou pomocí. Měli jsme radost z práce i úlovku. Zapečetěný pokladní vak jsme po ukončení  akce odnesli zpět do městské knihovny a po sečtení putoval na pobočku České pošty.  Již nyní se můžeme pochlubit  společně  s ostatními dobrovolníky  města vybranou částkou   8. 186,- Kč. Certifikát s celkovou částkou  vybranou po celé  České republice máme slíbený a vystavíme si ho ve škole hned jak ho obdržíme.