Ke konci každého roku je měsíc, na který se děti, a nejen ony, velmi těšíme. Prosinec – měsíc plný přání, očekávání, tajemství a kouzel. Některým dětem (a není jich zrovna málo) se vneslo do dušiček i trochu strachu a všichni tušíme proč. Začátkem prosince zavítali do naší školy Mikuláš, anděl a čert. Děti z naší školy se na jejich příchod pečlivě připravovaly, každý se naučil „čertovskou básničku“. Velmi hezky ji nebesko-pekelné trojici přednesly, někteří s radostí – jiní se strachem a obavami, aby si je čert přece jenom neodnesl do pekla. Pytel na hříšníky byl tentokrát opravdu, ale opravdu obzvlášť veliký! S básničkami jim pomohli přátelé a kamarádi z domova „Iváň“, kteří nás každoročně na mikulášské veselí poctí svou příjemnou návštěvou. Odměnou za hezký přednes jim byl andělský balíček plný dobrot, ovoce, ale i uhlí a brambor. Naše děti jsou hodné, ale zlobit také umí a někteří na jedničku. Čertovi slíbily, a to všichni do jednoho, že se polepší a zlobit určitě přestanou! Nakonec vše dobře dopadlo a pytel na hříšné duše zůstal prázdný. Uvidíme, zda své sliby dodrží, a jestli příští rok až zase přiletí v krásném jiskřivém kočáře, zůstanou děti ve stejném počtu.