Na blížící se oslavy stého výročí založení naší republiky je připravena i Kutná Hora a právě sem jsme se vydali společně s našimi uhlířsko-janovickými spolužáky. Zavítali jsme do Dačického domu, kde probíhá výstava „Ať žije 1. republika“ věnovaná životu našich praprapředků. K vidění je tady nejen dobové módní oblečení, ale i kočárky, panenky, vláčky a stavebnice. Jeden ze sálů je věnovaný kutnohorské architektuře, v jiném je možné seznámit se s prací tehdejších četníků. Během prohlídky nás paní průvodkyně provedla historií i současností Dačického domu a shlédli jsme humorný film o samotném Mikuláši Dačickém, který v tomto domě pobýval. Prostřednictvím projekce jsme měli možnost nahlédnout do stříbrného dolu a seznámili se s kutnohorským permoníkem. Exkurzi do Kutné Hory jsme zakončili tradiční prohlídkou jejího historického centra.