Školní družina tento měsíc žila teplotními rekordy, pravým létem a očekávanými velkými prázdninami. Zavládla těšící se nálada a tak nám vlastně vše šlo pěkně od ruky…a od pusy.

Vše začalo besedou o dnech nastávajícího volna. V chládku stromů školní zahrady jsme strávili několik odpolední, povídali si zejména o bezpečném chování při jízdě na kole, ukázali si správné přecházení přechodu pro chodce a zahráli si situační scénky “ ze silnice“. To se na prázdniny a cestování bude rozhodně hodit!

Školní zahrada nám nabídla nejen příjemný chládek a posezení na lavičkách, ale i námět na prospěšnou činnost. A tak nás čekal sběr rybízu, jehož úroda se letos více než vyvedla. Naše kuchtíky zahnaly plné misky červeného pokladu do školní kuchyně. A tak jedno odpoledne provoněl celou školu rybízový koláč. Vlastně poprvé se celé kuchařské show účastnili pouze kluci – naši třeťáci a čtvrťáci. Jejich elán a nadšení byly příkladem pro všechny a výsledkem nás skutečně překvapili – než jsme se rozešli ten den na autobus a domů, z plechu se usmívaly už jen pomuchlaný pečící papír a drobkyJ. U tématu letních dobrot jsme se ještě zastavili v dílničkách, z kartonu, vlny a korku jsme vařili – tvořili zmrzlinovonanukové osvěžení. Jelikož se jednotlivé kousky jentak neroztají, posloužily zároveň jako bezva prázdninová výzdoba u vstupních dveří školy. Tam jsme se mimojiné pochlubili i chobotničkami z krepového papíru a podmořským světem z bublinkové folie.

Léto, dny volna a cestování jsme se snažili vyjádřit a napodobit nejrůznějšími formami tvoření a činnosti. Listovali jsme v letních časopisech, stříhali obrázky z dovolenkových zemí a zazpívali si písničky o sluníčku. Vylepili jsme prázdninovou koláž a zahráli si zapomenuté kolektivní venkovní hry.

Abychom si mohli budoucí zážitky a letní příběhy vystavit doma na lednici či školní tabuli, pořídili jsme si v dílničkách originální magnetky. Tentokrát jsme “ recytvořili “. Víčka, uzávěry a odřezky větviček se staly parádními smailíky a dekorací.

Poslední týden v měsíci nás mile překvapila šmoulová posádka školní jídelny. Paní kuchařky se proměnily v modré pohádkové skřítky. Polévku nám naléval taťka Šmoula, hlavní jídlo zase Šmoulinka a o čisté talíře po obědě se postarala parta Mrzouta, Koumáka a Šprýmaře. Paní vychovatelka vše duchapřítomně zachytila a fotky na památku a pro radost jsou na světě. Tímto ještě jednou děkujeme všem z janovické školní jídelny za pohádkový zážitek.

A je to tu: jsme na konci posledního družinového měsíce ve školním roce 2018/2019.

Přejeme si a všem, abychom se ve zdraví, odpočatí, plni zážitků a s novým elánem opět sešli ve školních lavicích.

Krásné letní prázdniny přejí janovičtí družináři