Rozloučili jsme se s letními prázdninami a už máme za sebou první měsíc školní a družinové docházky.

Měsíc, který je plný očekávání a nadšení, ale i strachu z nového a pro zcela nové žáčky neznámého.

A tak jsme pomalu, ale jistě vkročili do víru učebních povinností, činnosti kroužků i zájmové zábavy.

Září nám přálo a sluníčko hřálo. A tak jsme se po společném uvítání ve třídě družiny příliš neohřáli a vydali se na školní zahradu. Cestou jsme si vyprávěli zážitky z prázdnin a jelikož jsme si vybrali delší cestu „oklikou“, pořádně jsme si protáhli tělo. Na zahradě na nás čekalo překvapení - bohatá švestková nadílka. A tak jsme trhali, ochutnávali, seznamovali se a vyprávěli. Spolužáci z druhého stupně druhý den kuchtili o pracovním vyučování švestkové knedlíky a my malí družináři zůstali u čerstvých vitamínů rovnou do pusy. Zkrátka vydařená premiéra vycházky.

Jedno z odpoledních jsme věnovali také výzdobě třídy a nástěnce v přízemí naší školy. Někteří z nás dokonce pomohli s přípravou pomůcek na tvořivé dílničky. Máme mezi námi šikovné pomocníky, kteří jsou příkladem pro ostatní spolužáky a kamarády!

Nezapomněli jsme ani na významné dny, které nás budou provázet celým školním rokem a jednotlivými měsíci, ostatně tak tomu bylo i rok loňský.

Takže svou podporu a připomínku jsme odstartovali 22. zářím – Evropským dnem bez aut.

Celý týden jsme si lámali hlavy nad výrobou „auta bez výfuku“ nebo „zdravého auta“ a dokonce máme mezi sebou vynálezce „pěško auta“. A tak „recy tvořením“ vznikaly obdivuhodné stroje“ i myšlenky. Také jsme vyšli do města, na ulici v provozu sledovali automobilovou dopravu. Besedou jsme si snažili vysvětlit, zda-li jsou plechoví miláčci pro nás tak nezbytnou součástí a jak se příroda díky nim negativně mění. Celé téma jsme doplnili kvízy a dopravními hádankami, u kterých jsme se pěkně pobavili.

Nemohli jsme chybět u další zajímavé akce měsíce „Ukliďme Česko“ a jedno dopoledne jsme se stali ochránci přírody a sběrači odpadků v našem městě. Oblékli jsme ruce do ochranných rukavic, vyzbrojili se odpadkovými pytli a vydali se dle věku, třídy a obtížnosti terénu na výšlap. A ikdyž se rozfoukal velký vítr a přidal se déšť, pytle s odpadky se jen plnily. Pro všechny z nás bylo pak smutné zjištění, kolik nepořádku si my lidé dokážeme vlastním přičiněním vytvořit.

Abychom ukončili první měsíc družinového roku vesele a s chutí, oblékli jsme si kuchařské zástěry.

Nakrájeli jsme uvařená vejce na kostičky, šunku na proužky, přidali trochu majolky a žervé a osolili. Promíchali vše dohromady a nechali chvíli odpočinout. Nakonec jsme sklidili naši řeřichu a nakrájeli na tác housky i zrníčkový chléb. Chutná a zdravější svačina byla na světě.

Hezké školní dny přeje janovická družina