Vzpomínka na všechny věrné zesnulé nebo také Památka zesnulých a Dušičky - naši družináři si připomněli „hezky česky“ nejznámější podzimní svátek, který připadá na 2. listopad.
Začali jsme povídáním o významu tohoto vzpomínkového dne a snažili se vysvětlit, že tuto dobu můžeme vnímat i prožít bez smutného výrazu ve tváři, který mnohdy vidíme u dospělých.
Chtěli jsme si vytvořit vlastní návod na činnosti a pokusit se v tento den udělat například svůj vlastní rodinný svátek, prožít ho „po našem“. Můžeme otevřít naše rodinná fotoalba a společně s rodiči poznávat naše prarodiče i praprarodiče a poslechnout si vyprávění z dob, kdy jsme ještě nebyli na světě. Někteří z nás mohou dokonce pátrat za pomocí dospělých po svých předcích. Anebo se společně posadíme na pohovku a budeme si povídat, jaké to bylo kdysi…
Přečetli jsme si zajímavosti z historie a napodobili dané zvyklosti pomocí tvořivých dílniček, které nám daly velký prostor k představivosti. Vlastnoručně nasbírané přírodní materiály a plody podzimu jsme využili v mnoha variantách a vytvořili dekorace v duchu svátečním. Při práci si velmi rádi povídáme, hodnotíme naše nápady, přidáváme další zkušenosti a pomáháme si s ostychem a někdy i strachem z výsledného neúspěchu. Společně jsme se shodli na tom, že plamínek zapálené svíčky k tomuto svátečnímu dni zkrátka patří. Je nejenom vzpomínkou, ale hlavně projevem úcty k těm, kteří tu s námi již nemohou být. Někteří z nás při zapálené svíčce vzpomínají na své zvířecí kamarády, kteří je opustili a myšlenkami jsou díky plamínku s nimi. Důležité je také vědět, kde bychom našli v našem městě či obci místo, kterému se říká hřbitov. A protože jsme tuto skutečnost bez obav prodiskutovali nad obecnými fotografiemi nejen z našeho města, procházkou jsme nahlédli k příchozí bráně a pro zajímavost si přečetli psaný řád těchto prostor zasluhujících úctu nás všech.
Plamínek se pro nás tedy stal symbolem naší vzpomínky a hlavní motivací činností v dílničkách. Vznikaly lucerničky v podobě skleněných hrníčků vyplněných pestrými barvami podzimních plodů, které hořící svíčka uvnitř kouzelně rozzářila.
Závěr našeho listopadového vzpomínání patřil okrajově anglosaskému Halloweenu a my se chtěli trochu bát nejen se strašidly.
Připravili jsme si tematické promítání a zhlédli filmovou pohádku „ O chamtivém strašidle“. Došlo i na naše oblíbené zpívánky a ti nejmladší z nás zazpívali s doprovodem písničky z filmové pohádky „Ať žijí duchové“.
A protože jsme při listování zájmovými časopisy objevili návod na výrobu netopýrů z korkových špuntů, neváhali jsme a recytvořením se ve třídě školní družiny najednou slétlo hejno netopýrů.
Po příchodu domů jsme se poté pochlubili vyrobenou lucerničkou, kterou společně s rodiči určitě zapálíme a třeba si přitom otevřeme naše rodinné fotoalbum. Do pokojíku nám pak ještě přibyl nový spolubydlící v podobě visícího netopýra z korku.