Září je plné vítání a seznamování, ale také loučení a velkých příprav. Letní sluníčko nám dalo definitivně sbohem a první podzimní den je za námi. Právě nyní začíná hlavní odletová sezóna našich tažných ptáků a my jsme si je společně připomněli a zažili zajímavá i zábavná družinová odpoledne.  Během vycházek na školní zahradu a výšlapu do blízkého okolí  jsme se snažili sledovat nejznámější ptačí cestovatele. Vlaštovky a jiřičky opravdu posedávaly v menších   skupinkách  na drátech elektrického vedení. Největší podívanou jsme zažili na stožáru v poli hned za městem.  Nezapomněli jsme se také podívat na místní „čapí hřiště“, kde už ale komín s čapím hnízdem zeje prázdnotou. Po venkovním bádání a pozorování jsme si posedali na koberec třídy školní družiny a zahájili odpočinkovou besedu. Listovali jsme knihami a encyklopedií ptactva a přečetli si odpovědi na některé naše otázky. Teď už například víme, že čáp bílý odlétá do teplých krajin za potravou již v srpnu a budeme se na něj zase těšit na jaře u nás na hřišti. Také jsme se dočetli, proč vlaštovky sedají právě na drátech elektrického vedení. Prý je dráty hřejí a snadněji startují na letící hmyz, kterým se živí. Po zajímavém povídání jsme se zaposlouchali do několika pohádek o vlaštovkách, které nám paní vychovatelka předčítala. Překvapením pro nás poté bylo, že autory pohádkových příběhů byli družináři jako my, jen z jiného města naší republiky - z Berouna.   Závěr vlaštovkového dobrodružství patřil výtvarné výchově a dílničkám. 3D papírové vlaštovky na kolíčku a kreslené vlaštovky na drátě z bavlnky se staly naší další veřejnou výstavkou ve městě. Dali jsme jí název VLAŠTOVKIÁDA a společně se podíleli na její instalaci v již známých prostorech obchodního střediska KRAUER. Potěšila nás pochvala, kterou jsme dostali přímo na místě  při práci od zaměstnanců obchodu i kolemjdoucích. A budeme se těšit, až se pochlubíme svým rodičům.

„Na jaře na shledanou, naši ptačí kamarádi.“