rucickaLogo školy vyjadřuje myšlenku soudržnosti a vzájemné pomoci žáků a pedagogů

Telefon: +420 327 531 225 / E-mail: zruc@zs-okruzni.cz

Zřizovatel školy

 

Středočeský kraj
(právní forma kraj)
IČ 70 891 095
Zborovská 11, 150 21 Praha 5

Termíny jarních prázdnin

  • 20. 2. - 26. 2. 2023
  • 26. 2. - 3. 3. 2024
  • 3. 3. - 9. 3. 2025
  • 9. 3. - 15. 3. 2026
  • 1. 2. - 7. 2. 2027
  • 14. 2. - 20. 2. 2028

Svátky jara jsou tu! A tak přípravy na jejich oslavu byly  pro nás velkým potěšením.  Povídání v kruhu  jsme  si  velmi  oblíbili a  besedou  doslova  ožije konkrétní téma.  Posedali jsme si tedy na gauči  i na koberci a nejprve se zaposlouchali  do povídání  paní vychovatelky, které nám přiblížilo  historii a vznik Velikonoc. Cestovali jsme v čase do dob dávno minulých a poznali například první obarvená vajíčka, která se výlučně barvila na červeno a  dozvěděli  jsme se také,  jak vzniklo  označení kraslice. Děvčata nadchly zvyky našich předků, na rozdíl od dneška se totiž pomlázkou šlehali všichni bez rozdílu. A co teprve jarní rituály? Koupel v potoce pro zdraví nebo zapichování větviček rozkvetlé vrby do země pro dobrou úrodu. Závěrem naší besedy se z nás stali kouzelníci. Vařené vajíčko jsme si kouleli po svém těle a po vzoru našich předků z něj získali sílu na celý rok.

Vycházkou na školní zahradu jsme si natrhali napučené větvičky listnatých stromů, které jsme ozdobili barevnými mašlemi. Ve váze nám vznikla živá velikonoční dekorace a základ pro uvázaná  vajíčka z papíru. U místního rybníka jsme si trochu zasoutěžili a  hledali  vrbu, větvičky, bez kterých by skutečná pomlázka neexistovala.

Zajímavé byly i hudební chvilky. Vyhledali jsme si několik velikonočních písní a zahráli si na karaoke show. Napodobili jsme hru na tradiční hudební nástroj Velikonoc  - řehtačku  v podobě struhadla a kovové  paličky. Věrohodně vydávala  typický  silný zvuk a my si zakrývali uši dlaněmi.  Poznali jsme nové texty koled a říkadel, příkladem byli ti, kteří se vybranou koledu  nepovinně naučili nazpaměť a přednesli ji před svými spolužáky.

Výtvarné dílničky patřili velikonočním přáním a nejrůznějším technikám zdobení. Nadepsali jsme i velikonoční pohledy a  sváteční  vzkaz  poslali na  adresy  našich babiček a dědů. Finále příprav bylo barvení vajíček práškovými barvami. Vystřídali jsme dle daného návodu  dva  odlišné postupy práce   a hodnotili  jejich  výhody i nevýhody. Závěrem této činnosti   jsme si nemohli  odpustit  míchání barev, které je pro nás oblíbeným výtvarným pokusem.  Poznali jsme také druhy zeleniny či přírodniny, které dokážou obarvit stejně intenzivně jako barvy umělé.  Obarvená vajíčka  jsme  si ještě kreativně vyzdobili a usadili do stojánků  zhotovených  z papírové vystřihovánky. 

Na velikonoční prázdniny jsme odcházeli  s vyrobenými  veselými  dekoracemi, novými  koledami  pro chlapce i dívky a malým úkolem – natrhat  rodičům  na sváteční stůl větvičky zlatice a ozdobit je mašličkou, takto budeme mít  svátky  jara každý z nás  přímo doma.