Ještě týden a čekají nás vytoužené vánoční prázdniny. A protože nezvykle teplé venkovní teploty, sluníčko a občasný déšť připomínaly spíše pěkný podzim, museli jsme si vánoční a blížící se první zimní den ještě trochu dotvořit - stalo se tak v dílnách, ale i kulturním zážitkem a podívanou.

Naší oblíbenou technikou ručních prací – vyšívání na papír – vznikala vánoční přáníčka pro naše milé i kamarády ze ZŠ či MŠ v Uhlířských Janovicích. Zvláštní pozornost věnujeme školní jídelně, díky které máme během roku nejen spokojená bříška, ale i dech beroucí tematická překvapení.

Beseda v kruhu třídy měla hodně účastníků a téma vánočních zvyků a tradic proběhlo se zájmem i zábavou. Házeli jsme střevícem – "dvě spolužačky se do roka vdají", rozkrojili jsme jablíčka a pouštěli lodičky ze skořápek vlašských ořechů – všechny pluly pospolu až do vyhoření a místy tvořily tvar srdce, takže jsme dobrá parta kamarádů a spolužáků! Dokonce nám vykvetla barborka ve váze – větvičky zlatice si děvčata pojmenovala podle tradice jmény chlapců – a teď se mají těšit, ženichové.

Roubený Betlém místního umělce p. Grosse jsme v našem městě obdivovali již na začátku měsíce při návštěvě vánočního jarmarku. A protože kolem této dřevěné krásy chodí někteří z nás několikrát denně cestou z autobusové zastávky, rozhodli jsme se vytvořit malou kopii z papíru a tak trochu „konkurovat“ panu umělci. Ze šablon, kterým jsme dali barvu a tvar jsme na podložky poskládali Sv. Josefa, Marii i Ježíška a nechyběl ani oslík s kravičkou. Tvořivosti se meze nekladly, kůra stromů, jehličnaté větvičky nebo obyčejné papírové krabice a zbytky látek, to vše bylo stavebním materiálem pro chlév. Na betlémskou hvězdu jsme zrecyklovali zbytky družinového kartonu na kreslení. Dílka se vydařila, měli jsme radost a pochlubili se malou výstavkou u vchodu do školy. Ostatní výtvory jsme odnášeli domů jako ozdobu na vánoční stůl nebo malý dárek babičce a dědečkovi.

Roubený Betlém v životní velikosti, Betlém z papíru jako ozdoba a do třetice Betlém? Opravdu, k našemu překvapení jsme dostali pro celou naší školu pozvánku k návštěvě živého Betléma ve venkovních prostorách DD (Domov důchodců) v Uhlířských Janovicích. Betlém ožil 17. 12. 2019 a to díky občanskému sdružení Dítě a kůň pro hipoterapii Miskovice. I když nám tento den počasí nepřálo a od samého rána mrholilo, těšili jsme se a cestou jsme si představovali podobu již zmíněného Betléma.

Občanské sdružení Dítě a kůň Miskovice vlastní zvířátka a pečuje o ně (především o koně, poníky, ale i kozy a beránky) a snaží se pomáhat a šířit poslání kvalitní hipoterapie pro handicapované děti a jezdeckého sportu pro děti zdravé. Vysvětlili jsme si, co hipoterapie vlastně znamená (rehabilitační obor pro nácvik a obnovení pohybu) a kdo již na koňském hřbetu seděl nebo by si to přál. Miskovice nejsou od naší školy příliš daleko a den otevřených dveří by byla naše další novoroční družinová výzva.

Při příchodu do venkovního areálu DD jsme za betlémským plotem uviděli oslíka, poníka, beránky a kozy. Zkrátka zvířátkový živý Betlém, který čekal na naše pohlazení. Milý pan ošetřovatel nám nabídl kyblík plný nalámaných mrkví a my mohli bez rozpaků krmit hladové krky chléva. Spolu s námi navštívili Betlém i děti z MŠ a klienti DD se také přišli podívat. A tak jsme společně krmili sněhově bílé kozy, hladili krotkého poníka a pohádkového oslíka a fotili se s nimi na památku. Ti nejpozornější z  nás objevili na lavičce blízko betlémského plotu králíka domácího – ale to je přece mazlíček pana ošetřovatele, který se vydal na vánoční výlet společně se všemi zvířátky.

Tímto děkujeme za krásnou a naučnou podívanou a těšíme se na shledanou.

Betlémský týden máme za sebou a nejkrásnější svátky v roce nám ťukají na dveře.

Jdeme do finále,   na vánoční besídku a malé představení.

ŠD UJ