Tel.: 327 531 225  |   

Ve školní družině v Uhlířských Janovicích  jsme si poslední podzimní měsíc doslova pohráli s TRADICÍ. Neobvykle teplé počasí  přálo venkovním aktivitám i posezení a my jsme si mohli  každé odpoledne  užívat školní zahrady i okolí města.

 České  dušičkové  tradice i  oslavu  Halloweena  v  americkém  stylu jsme zahájili tvořivou zábavou a nejrůznějšími výtvarnými technikami. Vyrobili jsme si malé  lucerničky  a vyzdobili skleničky od marmelády.  Skládané lampionky z barevného papíru nás nadchly natolik, že jsme si přidělali hned několik domů, těšili jsme se na parádní dekoraci, které to sluší opravdu kdekoliv. Nemohly chybět dýně ze zahrádky našich rodičů, originální barevnou kombinací  i  miniaturní  velikostí  byly jako stvořené  pro  roli příšerky i zlého ducha. Naším úkolem bylo dát jim přísný výraz v obličeji  a vybrat si tu nejtemnější  barvu. Ani duchové na špejli neměli stání, usadili jsme je jako zápich na parapet okna a zabavili je pohledem ven na ulici. Během  práce  plné originálních  nápadů jsme se zaposlouchali do vyprávění o historii tohoto svátku a poznali jsme způsoby oslav po celém světě.  

Po společné domluvě jsme se tedy nejdříve vydali na místní hřbitov. Vzpomínkou a s úctou zapálenou svíčkou  jsme nahlédli do prostor, které jsou součástí  života každého z nás. Posezením na lavičce a vyprávěním  s kamarádem  jsme  si připomněli ty, kteří mezi námi již nemohou být.

Na školní zahradu jsme se vybavili nejen barevnými lampionky  a skleněnými  lampičkami  z vlastní dílny, ale i milým doprovodem jedné z našich maminek. Měli jsme radost. Lampionky zavěšené na větvích stromků a keřů odstartovaly  halloweenský  rej a  zábavu  typicky  americkou. Hráli jsme kolektivní hry, hledali jsme pavouka v hromadě listí i slepičí pařáty v ptačí budce. Protáhli jsme si tělo a zkoušeli jsme poletovat jako duch.  A nakonec jsme soutěžili o nejděsivější výraz v naší tváři bez maskyJ. Poté  jsme  si posedali kolem stolu a zapálili svíčky v lampičkách. Ještě jednou jsme   zavzpomínali  na naše pradědečky  i  prababičky  a  zkusili  si  představit jaký byl jejich život.

A protože jsme rádi,  když to naší třídě a škole sluší, vyzdobili jsme na památku  oslav tohoto svátku vstupní prostory i venkovní parapety.