Tel.: 327 531 225  |   

Lednové  počasí  si s námi tak trochu hraje.  Mráz  a poprašek  sněhu střídají deštivé dny plné větru a sluneční  paprsky  zase  v každém z nás přivolaly myšlenky na spící jaro. Nezmary počasí ale nemění nic na skutečnosti, že vládne paní zima a v přírodě má vše svůj řád.

Družináři se rozhodli, že celý týden (10. – 14. 1. 2022) věnují svůj čas po vyučování ptáčkům, kteří tu s  námi  v zimě  zůstali  a potřebují  naši  pomoc, protože  si  právě v tomto  období  těžko  shání  svou potravu. Vše jsme odstartovali  besedou  s  názornými  ukázkami  druhů  malých i větších opeřenců  a  jejich  vhodného jídelníčku. Pozastavili jsme se také nad  zakázanými  surovinami,  kterými   lidé  nesmí  přikrmovat, jelikož by ptáček uhynul. Každý z nás jsme si z domova přinesli určené druhy semínek či ovoce a společně s paní vychovatelkou ještě přikoupili určenou zeleninu.

Listovali jsme tvořivými časopisy a vyhledali si návod na tvorbu ptačích příkrmů, závěsů na keř či větev stromu. Většina z nás se nápadu chopila s nadšením a práce s jehlou a bavlnkou se vydařila, děvčata i chlapci společně navlékali kolečka mrkve i jablka a z rozinek  vznikaly „rozinkové  náramky“.

Než jsme ale odnesli všechny dobroty do přírody, nezapomněli jsme na ptačí budky, které máme na balkoně školní družiny. Naplnili jsme je slunečnicovými a lněnými semínky, vlašskými ořechy a mákem, přidali jsme kolečka jablka. Už se těšíme, až  uvidíme  sýkorku nebo  kosa  u svačinky.

 Do přírody jsme vyrazili plni očekávání a zodpovědnosti za poskytnutou pomoc. Ovocné i zeleninové  závěsy  jsme navěsili na vyhledané stromky  či  keře a  volili  co nejméně rušná místa. Prošli jsme okolí školy, nám známá místa v parčíku  a  vše  jsme zakončili školní zahradou. Sluníčko nám přálo a hřálo na cestu, takže dobroty jsme rozvěsili v příjemné  náladě  procházky  a  za  zdravého pohybu.

Ptáčkům jsme věnovali i naše zpívání a tanečky.  Poznali jsme melodii a text písně „ Vzal vrabeček na taneček  sýkorku“,  předvedli  si  kroky sýkorky a skoky vrabce. A zkusili jsme i tančit ptačí tanec, u kterého jsme zažili veselou zábavu.

Týden s ptáčky utekl jako voda, my ale moc dobře víme, že ptačí budky  budeme  průběžně sledovat a doplňovat  do měsíce března, než se zima začne loučit.