Během celého měsíce listopadu probíhala v našem městě v  minigalerii KIC výstava čs. obce legionářů, kterou uspořádali při příležitosti 101. Výročí vzniku republiky.

A tak jsme i my – družináři – chtěli vidět a vědět více a připravili se na zajímavou a poučnou prohlídku, která vyšla na pátek 22.11. Začali jsme besedou v kruhu. A protože jsme smíšená třída, někteří z nás si zopakovali a ti malí spolužáci se dozvěděli, kdo legionáři v minulosti byli a kdo k legionářům patří dnes. Pověděli jsme si i tom, proč se legie zakládaly a kde všude se zakládaly. Poté jsme se již vypravili do místní minigalerie. Zde nás přivítala milá paní průvodkyně, která nám nejprve vysvětlila správné chování mezi panely s fotografiemi a dobovými exponáty a čím vším nás výstava vlastně provede. Poslechli jsme si příběh čs. vojáků od vzniku jejich legie v roce 1914 až do roku 1920 a poznali jsme tři nejznámější z nich. Celá výstava obsahovala stovky fotografií na stojacích panelech a byla doplněna o souhrn válečných událostí let 1914 – 1918. Velice nás zaujaly dobové uniformy vojáků na figurínách, které byly rozdělené podle zemí kde bojovali.

Na závěr výstavy nám paní průvodkyně věnovala malé brožury. Zalistovali jsme a našli např. historickou mapu bojových cest vojsk anebo poselství současného projektu. Do knihy návštěvníků jsme zapsali naše společné díky za přínosný kulturní zážitek a cestou zpět se nám v hlavách rozvíjela myšlenka o statečnosti vojáků a   jejich hrdosti k naší zemi.