Kalendářní rok jde jistě do finále a školní družina  se proměnila myšlenkami i činnostmi  na malé vánoční království.

Všichni máme v hlavě ty nejkrásnější svátky v roce  a právě ony nás  s představou kouzelné pohádky posadily do lavic a křesílek a daly odpoledním činnostem ryze  vánoční nádech.

S respektem k vládnímu opatření ČR jsme si dali za úkol vybrat oblíbené vánoční  písně, koledy z domácích  hudebních nosičů nebo  hudebních kanálů internetu přímo v učebně PC naší  školy.

Sestavený hudební žebříček, na kterém se podíleli opravdu všichni  družináři, byl motivujícím poslechovým doprovodem  k pestrým vánočním činnostem. Naši malí nadšení  zpěváci hlasový projev nahradili rytmickými nástroji a hrou na tělo, což je naše nová oblíbená  hudební činnost a zájem, které podporujeme a dále rozvíjíme.

Dílničky jsme zahájili  recytvořením,  z kartonu a zbytkových materiálů jsme vyráběli vánoční ozdoby.

Navěsili jsme je poté na štědrý  stromeček v naší třídě a pak dále vyráběli pro každého z nás domů  i na chalupu.

Při krásných činnostech se vždy krásně beseduje a povídá. Připomněli jsme si  české tradice a zvyky a odtajnili ty, které  jsme zatím nepoznali. Potápěli jsme jadérka jablíček, věštili počasí budoucího roku, zapékali hrášek do pletené  vánočky a čekali na toho, kdo najde štěstí.

Jedno z odpoledních jsme vyrazili na procházku do přírody a blízkého okolí, abychom si osahali vánoční jehličí stromků a správně pojmenovali právě takové, které na Štědrý den můžeme zdobit.

Cestou jsme si vyprávěli historky a zážitky ze zimní přírody  a připomněli si nadcházející první zimní den.

Sporty a hry na sněhu bez sněhu? Na rozdíl  od  loňského školního roku jsme je nemohli  sportem  a pohybem ztvárnit v tělocvičně  - sjezdovka  na lavičkách či  souboj ve válení koulí sněhu do vrchu v podobě  rehabilitačních míčů. Ale můžeme vykreslit obrázkové předlohy a omalovánky s  koulovačkou  nebo  se  závody na saních- voskovky a vodové barvy daly výsledným  obrázkům  uměleckou podobu a my se mohli pochválit.

Vánoční přípravy a Ježíškovo chystání jsme završili  výrobou přání a přáníček, někdo předal kamarádovi ihned, někteří si dali záležet pro maminku a tatínka.

Naše tajná přání jsme mohli také vepsat do andělských peříček z papíru a nazdobené je zavěsit  k  vánočním ozdobám štědrého stromku ve třídě družiny. Možná, že se některá vyplní?

Odchodem na prodloužené vánoční prázdniny jsme si popřáli tolik potřebné zdraví,  slíbili si splnitelné  (v  novém roce nezapomeneme) a předali si dárečky. Závěrečné veselé focení nám udělalo velkou radost a opět nám napovědělo, že jsme dobrá  žákovská parta.

Krásné sváteční dny  i  nový rok  přejí družináři