rucickaLogo školy vyjadřuje myšlenku soudržnosti a vzájemné pomoci žáků a pedagogů

Telefon: +420 327 531 225 / E-mail: zruc@zs-okruzni.cz

Zřizovatel školy

 

Středočeský kraj
(právní forma kraj)
IČ 70 891 095
Zborovská 11, 150 21 Praha 5

Termíny jarních prázdnin

  • 20. 2. - 26. 2. 2023
  • 26. 2. - 3. 3. 2024
  • 3. 3. - 9. 3. 2025
  • 9. 3. - 15. 3. 2026
  • 1. 2. - 7. 2. 2027
  • 14. 2. - 20. 2. 2028

S návratem z vánočních prázdnin jsme se nejprve přivítali s novým kalendářním rokem a číslici 2022 si každý z nás hned několikrát vyzkoušel napsat na tabuli. Celý její prostor jsme poté postupně zaplnili barevnými kombinacemi nápisu o nejrůznější velikosti a s trochou tvořivé  zábavy se tedy s  „nováčkem“ seznámili. Nechybělo vyprávění o zážitcích z domácích oslav a zavzpomínali jsme na prožitý Štědrý den.

A abychom se tedy s kouzelnými Vánocemi opravdu rozloučili, počkali  jsme si na 6. leden. Tento den  je přesně dvanáctým dnem Vánoc, svátek  mají  Tři králové Kašpar, Melichar a Baltazar a z  našich domů mizí všechna světýlka a nejrůznější vánoční dekorace, odstrojujeme vánoční stromeček. My jsme ale nesmutnili, protože nás čekaly dvě  zábavná odpoledne v  dílničkách  i herně školní družiny.

Začali jsme zajímavým vyprávěním paní vychovatelky  o  historii, pojmenovali  si  dary, které králové  Ježíškovi  věnovali a vysvětlili si jejich význam. Pokračovali jsme  tradicemi pro tento den a například   zkoumali plamínek  hořící svíčky, který měl určit délku našeho života. Zhlédli jsme  krátký video –příběh hraný našimi kamarády z DDM Dominik v Kutné Hoře. Společně  jsme si zazpívali tradiční koledu a dozvěděli se naučné informace. Pak už nás čekalo oblíbené tvoření. S  pomocí šablon vznikaly královské koruny z kartonu, vyzdobené barevnými kameny z voskových pastel. Každá koruna musela správně padnout na hlavu svého krále, proto jsme trpělivě měřili a stříhali a poté lepili. Jako královo roucho nám postačily velké šály nejrůznějších vzorů, které jsme si donesli z domova. Za zpěvu koledy „My tři králové“ jsme se stali koledníky dnešní doby a někteří  z nás doprovodem na rytmické hudební nástroje umocnili  přednes spolužáků.

Tříkrálová družinová zábava se vydařila. A protože jsme se chtěli pochlubit i našim rodičům a trochu tradičního zpěvu a představení zkusit ukázat v klidu obývacího pokoje, královské koruny jsme  si  po ukončení zábavy mohli odnést domů.

Družináři z Janovic