Když jsme na konci dubna se školní družinou v Uhlířských Janovicích dokončili práce na školní zahradě a přihrnuli hlínu k zasazeným bramborům, přáli jsme si, abychom po prázdninách nalezli poklad v podobě nové úrody. A protože nastal ten správný čas, který si navíc potvrzujeme nejednou pranostikou, vypravili jsme se poslední zářijový den na naši zahradu. V zahradní boudě jsme společně vyhledali potřebné nářadí a s rozdělenými pracovními úkoly se mohli konečně vydat na políčko se záhony. Chlapci pracovali s rýčem a děvčata vyzkoušela motyčky. Těšili jsme se na naši první úrodu a při práci si povídali o tom, jak důležité v naší potravě brambory jsou a kolik prospěšných látek obsahují. Byli jsme nadšeni a překvapeni, protože jsme vykopali nové hlízy brambor. Názorně jsme si ukázali a popsali jednotlivé části rostliny a vysvětlili si, jak se samotné hlízy po celý rok uchovávají. Práce s hlínou byla zajímavá, chvilkami i náročná. Chlapci předvedli svou sílu i výdrž a byli vzorem pro ostatní. Děvčata zase upravovala záhon po vykopání. Společně jsme se pak střídali v hrabání a vybírání kamínků a zbytečností z půdy.  Od sklizeného a uklizeného záhonu jsme odcházeli s úsměvem na rtech, do třídy školní družiny jsme si nesli nakopaný bramborový poklad. Na závěr jsme si v kuchyňce pár malých  brambůrek uvařili ve slupce a vyzkoušeli si, jak je jedly naše prababičky.  Oloupané je posolily a snědly. Mňam!:-)