Poslední měsíc v tomto roce jsme začali krásnou podívanou - vánočním jarmarkem.

Od rána do pozdního odpoledne byl pátek (29. 11.) ve znamení prodejních stánků a výstav v prostorách veřejné knihovny a budovy č. p. 6. A protože nám počasí příliš nepřálo, zamířili jsme nejdříve na výstavku. Obdivovali jsme výrobky žáků místní ZŠ a ZUŠ, vánoční dekorace nejrůznějších materiálů i vánoční cukroví spolku tvořivých žen. Někteří z nás nakoupili malé překvapení pro maminky v podobě andílků ze skleněných korálků, někdo mlsně vyhlížel perníkové vánoční hvězdy. Ti nejpozornější z nás zkoumali techniky háčkování ozdob na stromeček a výrobu korálkových doplňků. Mohli jsme totiž přímo na místě sledovat šikovné ruce jedné z vystavovatelek při práci. Naší besedu v  kruhu (zájmová činnost ŠD) jsme využili i zde a při háčkování sněhových vloček a náramků z bižuterie jsme si s milou paní hezky popovídali. Praktické rady se nám vždy hodí, protože nápadů -mimo ty naše- není na vánoční dílničky nikdy dost.

Pak nás čekala procházka po městě. To se plnilo stánky se vším, co k vánočnímu času patří. My jsme ale spěchali přímo na náměstí ke kostelu sv. Aloise. „Uhlíři“ – tak se o našem městě píše v novinách – mají totiž specialitu, kterou jim mohou mnohde závidět. Roubený betlém.

Již během roku jsme o místním řezbáři panu Miroslavu Grossovi měli zajímavou besedu. Jeho díla z kusu dřeva potkáváme při procházce místním parkem a na „soví“ lavičku sedáme při cestě na dětské hřiště.

Betlém se každoročně rozrůstá (dle programu pana umělce) a přibude vždy jedna socha. My jsme měli za úkol najít tu pravou – novou. Telátko. Pojmenovali jsme všechny postavy, které pod střechou Betléma byly a pak si společně zazpívali koledy právě o něm.

A protože stále foukal velký vítr a mraky se nechtěly rozplynout, vydali jsme se zpět do školy. Ve třídě družiny jsme plni nové motivace a dojmu   začali pracovat na výzdobě, abychom přivítali adventní čas jak se patří.

Vánoční jarmark pokračoval až do odpoledních hodin a byl zakončen slavnostním rozsvícením stromu. To už jsme ale každý z nás prožili s rodiči nebo kamarádem.

Roubený Betlém je možné v našem městě vidět na stálém místě Václavského náměstí až do Tří králů. Takže zveme všechny, kteří chloubu „Uhlířů“ ještě neviděli. Stojí to za to.

ŠD UJ