K listopadu kromě předvánočního těšení neodmyslitelně patří Dušičky – vzpomínka a projev úcty těm, kteří s námi už nemohou být. A protože jsme se minulý školní rok dostatečně vyřádili „po americku“, tentokrát jsme zavzpomínali celý týden „hezky česky“.

Beseda v kruhu třídy byla plná živých příběhů a vyprávění. Došlo i na přinesené fotografie, na kterých jsme si své milé mohli prohlédnout a povědět o nich našim kamarádům. Zpívali jsme oblíbené písničky naší babičky anebo si namalovali společně prožité chvíle na papír.

Dílničky tradičně naplnily svůj stav a družina se postupně zaplnila vzpomínkovými lampičkami. Svíčky v některých z nich se za pomoci rodičů rozhořely na parapetech našich pokojíků a na místech, kam v tento čas patří jako malý poslíček naší lásky.

Družináři a celá naše škola ( a doufáme, že nás je mnohem více) bojujeme za lepší a zdravější svět, takže podporujeme „jiné“ činnosti a pracujeme a vyrábíme formou “recytvoření“. Naše vzpomínkové lampičky jsou opět příkladem. Skleničky od jogurtů a přesnídávek nám do družinové skříňky tradičně nosí spolužáci i paní učitelky. Obalové materiály sýrů a pomazánek jsou již také tradicí. Učíme se tímto ohleduplnosti k přírodě a daří se nám správně třídit odpad nejrůznějších materiálů. Recytvoření je navíc zajímavá zábava.

Abychom vzpomínkovou náladu rozveselili, vytvořili jsme si nakonec trochu té strašidelné zábavy a volných témat. Punčochoví duchové létali po chodbě a netopýři nebezpečně vyhlíželi nad okny třídy.

A pohádka nakonec? Zkusili jsme to bez televize a bez knížky. Jednu, kterou všichni známe – „Ať žijí duchové“ – jsme si společnými silami povyprávěli a poměřili naši pamět.

Janovičtí družináři