Neobvyklé pozdní babí léto, které nás všechny po celý tento měsíc těšilo, jsme ve školní družině zahájili oslavou MEZINÁRODNÍHO DNE ZVÍŘAT (4. 10.). Nejprve jsme si chtěli povídat o našich domácích mazlíčcích – besedovali jsme v kruhu třídy a chlubili se jmény našich pejsků, kočiček, králíčků a dokonce i pískomila. Nechyběly legrační historky i strachuplné zážitky. Někteří z nás malovali obrázky s podobiznou a ti nejpilnější „recytvořili“ příbytky drobné lesní zvěři z krabiček od papírových ubrousků. Při častých výšlapech na školní zahradu jsme u tématu zvířat ještě zůstali a „minibojovkou“ se zkoušeli kde všude v přírodě – v trávě, na větvi, pod okny školy – je živo (čich). V PC učebně jsme jedno odpoledne soutěžili v didaktických on line hrách a testovali svou bystrost. Pochvalu zasluhují žáci z druhého ročníku, v kvízu o domácích zvířátkách nasbírali plný počet bodů. Abychom vzpomínku na významný den zakončili originálně, donesla nám paní vychovatelka zvířecí kuchařku. Naším úkolem bylo nalézt vhodný recept a podle něj mazlíčkům uvařit. Upečené psí sušenky voněly po celé škole a poté i v našich školních taškách cestou domů. V nově příchozích žáčcích jsme už nyní objevili zručné kuchaře, kteří s elánem rádi pracují a pomáhají. Celé toto velké téma nám přineslo a zanechalo v hlavičkách zamyšlení, jak moc jsme se zvířaty propojeni, jak pevné vztahy s nimi máme a jak jsou pro náš život zkrátka potřebné.

Během celého měsíce jsme vycházeli do okolí naší školy a do nedaleké přírody. Pozorovali jsme měnící se pestrou, barevnou podzimní přírodu a díky neobvykle teplému počasí si užívali sběr podzimních plodů. Někteří z nás nelenili ani doma a nasbírané kaštany a žaludy přidali do společné sbírky.

Projektový týden, ve kterém jsme si připomněli další významné datum ( 20. 10. DEN STROMŮ), byl nabitý tvořením a pohybem na čerstvém vzduchu. A jelikož cestu do školní jídelny lemuje hned několik takových oslavenců, začali jsme právě tam a pokračovali názornou ukázkou a povídáním přes školní zahradu, kde jsme při té příležitosti částečně sklidili úrodu malé jabloně a ochutnali zdravé vitamíny. Pak nás čekalo hledání vlašských oříšků popadaných v listí stromů. Ve třídě jsme přidali soutěž s podzimními hádankami a četli si ze zajímavých knih o stromech v lese a ve městě. Na závěr jsme dohromady vytvořili originální podoby stromu či keře, u kterých jsme se řádně kreativně vyžili.

Těšíme se zase příště!

ŠD Uhl. Janovice