Prosinec nám nadělil tolik dobrodružství a zajímavé zábavy, že nám volný čas po vyučování sotva stačil.

Pochlubili jsme se sněhovými hrátkami a dováděním při sjezdu na bobech, podnikli jsme výšlapy za poznáním zimní krajiny a zvědavě nahlédli na školní zahradu a spící záhony pod bílou čepicí. Za čertí diskotékou a povídáním s Mikulášem jsme spěchali do tepla třídy školní družiny. Někteří s obavou a strachem, někteří s připravenou básničkou, ale všichni se nakonec těšili z darovaných balíčků plných ovoce a sladkých dobrot. Čerti odcházeli s prázdným pytlem a naše škola má tedy vzorné a hodné žáky i celý další – nový rok. Zábava družinářů  vždy voněla čajem a horkým ovocem, s oblibou a za pomoci paní vychovatelky  jsme takto umocnili kouzlo přicházejících Vánoc a vánoční náladu nechali rozvonět  po celé naší  škole. Z nasušené kůry mandarinek a pomerančů jsme si navlékali závěsné dekorace, nechyběly přidané vlastní nápady a kreativita, s kterými jsme vytvořili originální nápady na dárek. K voňavému čaji nesmí chybět voňavé cukroví. Společně jsme se rozhodli pro pečení „nepečeného“ a každý z nás donesl vyhledaný recept. Tatrankové kuličky, slepované piškoty marmeládou a banány nebo burizonové hrudky s čokoládou. Měli jsme jasný výběr a během dvou týdnů adventního času jsme si užili cukrářské zábavy. Radost nám udělala společná chuť do práce, nadšení i objevený talent některých z nás. Pozorně jsme sledovali předepsaný postup receptu, obratně i zcela nově jsme pracovali s kuchyňskými pomocníky a dali si záležet na výsledné podobě jednotlivých kousků. Pozvané maminky pak nahlédly do naší vánoční kuchyně a ochutnaly od každého trochu. Pyšnili jsme se pochvalou a bylo nám moc dobře z vydařeného sladkého výsledku.

Společně se staršími žáky, kteří nám celý rok vždy ochotně pomáhají, jsme nazdobili prostory celé školy, na nástěnky vystavili výtvarná dílka a pomohli ozdobit vánoční stromeček pro Ježíška.  Nezapomněli jsme ani na naše město a vánoční výtvarnou výzdobou rozjasnili okna městské knihovny i obchodů. S vyrobenými dárečky a vytvořeným přáním jsme nakonec obešli všechny ty, které máme rádi a celý rok si díky nim dopřáváme dodané odvahy, uznání, pochvaly a chuti do další práce.

Zábavné focení a odpoledne v duchu tradic nejkrásnějších svátků v roce byly zakončením příprav před odchodem na vánoční prázdniny. Pouštěli jsme ořechové lodičky, děvčata házela pantoflem, chlapci se těšili na krájení jablek a společně jsme hledali šupinu pod štědrovečerním talířem.

A ještě jedno překvapení na úplný závěr odpoledne před prázdninami? Na dveře školní družiny nám zaťukal  rozsvícený vánoční stromeček!  V doprovodu vánočního sobíka v kuchařské zástěře jsme měli neuvěřitelnou návštěvu a nadílku tradičního lineckého cukroví a ovoce. Naše oblíbené kuchařinky ze školní jídelny nás potěšily a my jsme si s  nimi užili zase další zábavu. Družina se jen velmi nerada loučila.

Takže nyní už opravdu krásné svátky vánoční a v novém roce v plném zdraví se těšíme!

Školní družina z Uhlířských Janovic