Houbaři

Cvičení v přírodě, kterého se účastnili všichni žáci, jsme první zářijový pátek  proměnili  v odpoledních hodinách na družinové houbaření.

Při poznávání lesa a jeho okolí jsme si nasbírali přírodniny – šišky, žaludy, listy i jehličnaté větvičky a pod dozorem paní vychovatelky nadloubali mechové trsy.

Dílničky nás už nedočkavě vyhlížely a  my se těšili na zajímavě strávené chvíle.

Výšlap do lesa nás přeci jen zmohl a proto jsme se usadili na židle i gauč a za společného vyprávění o zážitcích i besedou a listováním  atlasem hub si  na chvíli odpočinuli.

Zkusili jsme si  pojmenovat  houby, které jíme i  ty nejedlé a na jedovaté jsme si vyčlenili předlohy k vykreslení, abychom si je co nejvíce uchovali v paměti. Sbírání hub je oblíbená činnost a zájem snad každého z nás. O to veseleji se nám hledá po boku maminky, tatínka nebo babičky s dědou. Protáhneme si tělo pohybem po rovince i stráni, dýcháme čistší vzduch než ve městě a odpočineme očím, pro které je zeleň i prostředí lesa lék.

Škoda jen, že jsme  si v košíku houbařské úlovky nedonesli. Zkrátka letos nerostou.

A tak si je tedy alespoň vytvoříme.

Mechové  trsy  jsme rozdělili do připravených misek s vodou a vymalované šablony na  špejlích  do nich zasadili. Pak už jsme jen zdobili a dotvářeli žaludy, šiškou nebo jehličnatou větvičkou skutečný domov houby. Někteří z nás ještě vykreslili omalovánkové předlohy, kterými jsme vyplnili nástěnku na chodbě mezi třídami.  A úplně nakonec jsme se pochlubili výstavkou  před vstupními dveřmi školy.

S pozdravem družináři z Janovic