Závěr posledního měsíce v roce si družinoví šikulové náležitě užili. Třída, cvičná kuchyňka i herna se staly po dobu dvou týdnů zázemím pro zajímavé, praktické i zábavné činnosti, které oslavovaly čas Vánoc a příchod Štědrého dne.

Dílničky i výtvarné činnosti se nesly  v duchu svátečním, z otisku  netradičních předmětů i materiálů vznikaly  vánoční stromečky, koláží  zase  vánoční ozdoby a  bodyart ( jako výtvarná technika) dal podobu  vánočním přáníčkům. Starší žáci si vyzkoušeli sestavit Betlém z papíru, jehož originální šablonu jsme si společně zakoupili v místním papírnictví. Vytrvalí v činnosti s nůžkami a při práci s návodem byli názorným příkladem pro mladší spolužáky, kteří se příští rok s opatrností určitě přidají.

Z tepla třídy  jsme také vyrazili za zdravým pohybem a využili dne bez deště a větru. Procházkou po okolí jsme se zastavili na náměstí u dřevěného Betléma místního umělce, pojmenovali  si všechny postavy a zvířátka, zazpívali vánoční písně, které zněly z reproduktoru a pro potěšení se vyfotografovali u vánočního stromu. Nezapomněli  jsme vyzdobit naše oblíbená výstavní místa ve městě a přispět   výtvarnými nápady  k ještě většímu předvánočnímu veselí širšího okolí. Obrázky a výrobky jsme nejenom vystavili, ale i věnovali. Navštívili jsme oblíbenou městskou knihovnu a paní knihovnici potěšili přáním a drobným dárkem z našich dílniček. Obchodní centrum Krauer  jsme překvapili také naším originálním přáníčkem a pokračovali jsme pobočkou  České pošty. Všichni společně jsme na závěr pochůzek vyrazili k budově Městského úřadu Uhlířské Janovice a do jeho poštovní schránky vhodili poslední obálku.

Činnosti venkovní vystřídaly ty uvnitř školy a my se na ně velice těšili. Chtěli jsme zachovat tradice a činnosti v nich, ale zároveň vyzkoušet a poznat něco jiného. Kuchařské zástěry a společně vybrané recepty vše odstartovaly. „Pekli jsme nepečené“ a klasiku  každoročních perníčků tedy  obohatili  o další druhy cukroví. Vosí hnízda a kuličky z tatranek se nestačily rovnat na talíř, postupně se všichni prostřídali v kuchařské dovednosti a předvedli svou chuť pro kolektivní práci i tu na jazykuJ. Za poslechu oblíbených koled a během společného vyprávění o časech vánočních v naší rodině jsme  vyplnili družinové nástěnky a přidali papírový řetěz na školní stromeček. A protože jsme si  tento školní rok již několikrát vyzkoušeli poslat dopis či pohled, rozhodli jsme se to zopakovat. Ze zakoupených pestrých druhů vánočních pohlednic jsme si vybrali jeden, který jsme správně nadepsali a vypsali a za  asistence  paní vychovatelky podali  na přepážce pobočky České pošty. Vánoční pozdravy se těšily k našim prarodičům, tetičkám  i kamarádovi. Bylo zajímavé  seznámit ostatní v kruhu debaty se svými vzdálenými i blízkými příbuznými a zjistit tím skutečnost, jak moc na ně právě v tomto čase myslíme a jak jsou Vánoce pro naše rodiny a setkávání v nich důležitostí i tradicí.

Poslední družinový den v roce 2021 jsme prožili kolektivní zábavou a hrami, zpěvem a minimaškarní přehlídkou. Stavěli jsme sněhuláky bez sněhu a v teple třídy.... z kaštanů, četli z vánoční knihy a učili se jméno Ježíška, který v cizích zemích zní úplně jinak.  Vánočně jsme se vyzdobili, děvčata čelenkami i sukýnkou  a chlapci červenými čepičkami.  Nakonec  jsme se odpoledne s  veselou náladou i trochu unavení  vyčkáváním na kouzelný  Štědrý večer rozešli k domovům.  Rodičům jsme nesli ochutnávku z naší nepečené kuchyně i výrobek  na slavností stůl .

Přejeme  veselé  Vánoce a  v novém roce 2022 se budeme těšit - družináři z Uhlířských Janovic