Další významný den, který si družináři připomněli a svou činností podpořili, patřil 22. dubnu.

Už v polovině měsíce jsme prošli zkouškou “recy tvoření“ . Recyklování je zábava a při odpoledních dílničkách jsme zjistili, že z odpadků se dá vyrobit vlastně cokoliv. Parapet oken družiny se začal plnit zajíčky z ruliček od toal. papíru, ptáčky z krabicového kartonu a jarními kvítky z pet víček. Ani kuchyňka nezahálela a my "pekli"   zbytky starých voskovek ve formičkách a recyklovali je na ozdoby květnových přáníček pro naše maminky. Besedou v  kroužku jsme si povídali o tom, jak se šikovně dá využít odpad z našich domácností a proč si svačinku do školy zabalit do papírového ubrousku namísto otravného igelitového pytlíku.

Při výšlapu na školní hřiště jsme si názorně ukázali nádoby na odpad a přilehlé okolí společnými silami vysbírali od obalů nejrůznějšího druhu.

26. dubna se konala k této příležitosti v našem městě výstava, kulturní akce, kterou pořádali místní chovatelé a společnost EKO –KOM a.s. Soutěžili jsme ve vědomostních kvízech o zajímavé a sladké ceny, učili se správně třídit odpad a pojmenovat ho. Někteří z nás si vyzkoušeli podojit kozu – i když byla jen ze dřeva, další ochutnali med od místních včelařů a sáhli si na včelku či se projeli na traktoru. Do školy jsme se vrátili s hezkými a poučnými zážitky a s vyhranou cenou, která potěšila.

Oslavy DNE ZEMĚ jsme završili v počítačové učebně a na webových stránkách SAMOSEBOU.CZ zhlédli příběh z hlubin třídiček odpadů s Vávrou Hradílkem. Na samý závěr jsme si zkusili zahrát vybrané tématické on line hry „Ekontíci“ či „Chytej plast do igelitek“. Všichni hráči se poté těšili na pekáč oříškovo- jablečné buchty, kterou jsme si záměrně upekli ze zbytků „co dům dal“ a byla snad lepší a chutnější než ty z předepsaných receptů.

Zdravíme

ŠD Uhl. Janovice