„Až nás vláček vysadí ve Šternberku v podhradí“ – takový byl název projektu, na který dostal z.s. Ručičky dotaci od NF Veolia prostřednictvím MiNiGRANTU na rok 2021. Vláček nás vysadil na vlakové zastávce v úterý dopoledne a odtud jsme se obtěžkáni batohy a batůžky vydali do penzionu U Mlýna, kde jsme měli do čtvrtka pobýt. Tady jsme vyčkali na příchod janovických kamarádů, společně došli na oběd a následný nákup potravin na příští dny. Odpoledne některé z nás potrápil místy namáhavý výstup na kopec Vrabov, z nějž byl krásný výhled na zdejší majestátní hrad. Ten byl naším středečním cílem, a to hned dvakrát. Dopoledne nás velice milá slečna průvodkyně provedla sídlem rodu Šternberků. Dozvěděli jsme se, jak se žilo hradním dámám a pánům v dávných dobách a jak se jim žije dnes. Neboť v den naší návštěvy pobýval na hradě jeho současný majitel – pan Filip Šternberk. Na hradní nádvoří jsme se vrátili ještě odpoledne a odtud pokračovali po červené turistické značce ke hladomorně.  Většina z nás se bez zaváhání vrhla do jejích útrob, vystoupala na ochozy a z výšky si prohlédla poklidnou řeku Sázavu i samotné městečko. Dále jsme cestou minuli sochy svatého Vendelína a Prokopa a po silnici se pomalu vrátili do penzionu. Pan majitel byl tak hodný a zavedl nás do své soukromé vodní elektrárny. Vysvětlil nám, jak celé zařízení funguje a jak se vlastně elektřina vyrábí. Z vlastivědné exkurze jsme se ve čtvrtek vrátili domů obohaceni o nové vědomosti, zajímavé poznatky a neobyčejné zážitky.