Díky Nadačnímu fondu Veolia jsme měli možnost prozkoumat, co je pravdy na pověstech o čertech působících v okolí Stvořidel. V úterý 10. září 2013 jsme vyjeli na třídenní turistický pobyt do penzionu Stvořidla, který se stal naší základnou. Po příjezdu do vlakové stanice Smrčná nás čekal první úkol – najít Čertův kámen. Podle pověsti stával v těchto místech mlýn a zdejší mlynář upsal svoji duši čertu za protislužbu. Čert musel odnést od mlýna veliký kámen, který vždy za jarních povodní srážel vodu na mlýn. Kámen byl však velice těžký a čert ho upustil nedaleko mlýna na opačném břehu Sázavy. My jsme se vydali ten kámen najít a naše expedice byla úspěšná. Přesně podle pověsti jsme ho objevili i s otisky čertových rohů. Pokračovali jsme dále po červené značce na Stvořidla a ani druhá pověst o čertovi nelže. Tomuto svoji duši upsal líný sedlák, který požádal pekelníka o pomoc. Sedlákova žena však čerta přelstila a ten chtěl pole zasypat kameny. Kokrhání kohouta čertovu pomstu přerušilo a musel vysypat všechny veliké kameny do řeky Sázavy. Kdo tudy šel, dá pověsti za pravdu. Protože byl náš pobyt v penzionu Stvořidla turistický, nemohli jsme si nechat ujít výstup na přilehlý kopec Melechov. Poslední den jsme se cestou do Ledče nad Sázavou zastavili ve Sluneční zátoce, kde se svým skautským oddílem Pražská Dvojka po mnoho let působil spisovatel Jaroslav Foglar. Právě do těchto míst a k nedalekému Zlatonosnému potoku soustředil děj dobrodružné knihy Devadesátka pokračuje, kterou si nyní se zájmem v hodinách čtení přečteme.