Jak se stalo, že jsem tady? Tak to byla velmi záludná otázka, kterou si pro nás připravila paní lektorka Ida Pencová z organizace Hope4kids – Etické dílny. To, že děti nenosí čáp, to už přeci víme, ale jak to tedy opravdu je? Tento tvrdý oříšek jsme se s pomocí paní lektorky snažili rozlousknout jak ve Zruči, tak v Uhlířských Janovicích. Co myslíte, zvládli jsme to?

Proč má někdo modré oči, hnědé vlasy, někdo nosí brýle a jiný ne? Zjistili jsme, že jsme vlastně každý originál. Naše vlastnosti jsme zdědili po rodičích, mamince a tatínkovi. Každý z nás byl někdy miminko, a proto jsme si přinesli naše fotografie z dětství, abychom si je společně prohlédli. To vám byla krása!

Dozvěděli jsme se, že miminko roste u maminky v bříšku 9 měsíců. Zjistili jsme, jak dýchá, jí a co vlastně v bříšku celé dny dělá. Teď už také víme, že na počátku je malinké jako hrášek, roste a roste a než se narodí, už je pořádně veliké. A jak těžké to je s takovým pořádným břichem? I to jsme si vyzkoušeli. Pokusili jsme se udělat dřep, zout si boty, oblékat ponožky. To vám byla pořádná „fuška“. Nakonec jsme byli rádi, že jsme naše provizorní bříška z aktovek mohli odložit.

A co až se miminko narodí? Má před sebou velmi složitý úkol – všechno to, co my už umíme, se totiž musí naučit!

Děkujeme lektorce za příjemné a poučné setkání a v neposlední řadě Městu Zruč nad Sázavou za finanční podporu.