Závěrečnou částí projektu podpořeného Středočeským krajem, Odborem životního prostředí a zemědělství, byla třídenní vlastivědná exkurze na Podblanicko. Od středy 21. do pátku 23. května 2014 jsme našli skvělé zázemí v ubytovacím zařízení Podblanického ekocentra ve Vlašimi a seznamovali se s krajem blanických rytířů.

Středeční odpoledne bylo věnováno zdejšímu zámeckému parku. Pod vedením lektorky Lenky jsme prozkoumávali vodní živočichy žijící v řece Blanici a Domašínském potoce, které parkem protékají. Za pomoci lupy a určovacího klíče se nám podařilo některá vodní zvířátka zařadit a správně pojmenovat. Ve druhé části výukového programu jsme si prohlédli zajímavá místa v parku – Čínský pavilon, bývalé koupadlo a Starý hrad. V podvečer jsme došli na velký nákup a obstarali společně výbornou večeři.

Ve čtvrtek po snídani nás lektorka ekocentra provedla zdejší paraZOO a seznámila s příběhy a osudy jednotlivých handicapovaných zvířat. Pozdravili jsme se s mluvícím krkavcem Bobem, obdivovali ochočené veverky Edu a Felixe i mohutného rysa Míšu. Po svačině jsme se vydali na autobusové nádraží a odtud odjeli do Louňovic pod Blaníkem, abychom v místní restauraci nabrali při dobrém obědě síly před výstupem na památnou horu Blaník. Od jejího úpatí jsme se vydali po stopách Svatého Václava a jeho rytířů. Cestou bylo pro nás připraveno mnoho úkolů, které jsme společnými silami úspěšně zvládali. Došli jsme až k Veřejové skále, kde je podle pověsti celá družina i se svým vojevůdcem ukryta. A pak jsme ho uviděli! Jediného rytíře, kterému vyčnívala z hory pouze hlava, za celá ta léta úplně zkamenělá. Cíl našeho putování byl naplněn! Blanický rytíř nehnul ani okem, když jsme se s ním fotili a zvědavě mu lezli po přilbici. Po namáhavém výstupu čekal na ty odvážné krásný výhled z blanické rozhledny do dalekého okolí. Pomalým sestupem jsme se dostali až ke geologické expozici hornin Podblanicka a z Kondrace se vrátili autobusem zpátky do vlašimského ekocentra.

V pátek dopoledne naše vlastivědná exkurze končila. Se smutkem v oku jsme řekli poslední „Nazdar" Bobovi, pohráli si s vydrou Bublinou a obohaceni o nové poznatky, zážitky a zkušenosti se vrátili zpátky do Zruče nad Sázavou.