Jak se stalo, že jsem tady? Tak to byla velmi záludná otázka, kterou si pro nás připravila paní lektorka Ida Pencová z organizace Hope4kids – Etické dílny. To, že děti nenosí čáp, to už přeci víme, ale jak to tedy opravdu je? Tento tvrdý oříšek jsme se s pomocí paní lektorky snažili rozlousknout jak ve Zruči, tak v Uhlířských Janovicích. Co myslíte, zvládli jsme to?

Proč má někdo modré oči, hnědé vlasy, někdo nosí brýle a jiný ne? Zjistili jsme, že jsme vlastně každý originál. Naše vlastnosti jsme zdědili po rodičích, mamince a tatínkovi. Každý z nás byl někdy miminko, a proto jsme si přinesli naše fotografie z dětství, abychom si je společně prohlédli. To vám byla krása!

Dozvěděli jsme se, že miminko roste u maminky v bříšku 9 měsíců. Zjistili jsme, jak dýchá, jí a co vlastně v bříšku celé dny dělá. Teď už také víme, že na počátku je malinké jako hrášek, roste a roste a než se narodí, už je pořádně veliké. A jak těžké to je s takovým pořádným břichem? I to jsme si vyzkoušeli. Pokusili jsme se udělat dřep, zout si boty, oblékat ponožky. To vám byla pořádná „fuška“. Nakonec jsme byli rádi, že jsme naše provizorní bříška z aktovek mohli odložit.

A co až se miminko narodí? Má před sebou velmi složitý úkol – všechno to, co my už umíme, se totiž musí naučit!

Děkujeme lektorce za příjemné a poučné setkání a v neposlední řadě Městu Zruč nad Sázavou za finanční podporu.

„Až nás vláček vysadí ve Šternberku v podhradí“ – takový byl název projektu, na který dostal z.s. Ručičky dotaci od NF Veolia prostřednictvím MiNiGRANTU na rok 2021. Vláček nás vysadil na vlakové zastávce v úterý dopoledne a odtud jsme se obtěžkáni batohy a batůžky vydali do penzionu U Mlýna, kde jsme měli do čtvrtka pobýt. Tady jsme vyčkali na příchod janovických kamarádů, společně došli na oběd a následný nákup potravin na příští dny. Odpoledne některé z nás potrápil místy namáhavý výstup na kopec Vrabov, z nějž byl krásný výhled na zdejší majestátní hrad. Ten byl naším středečním cílem, a to hned dvakrát. Dopoledne nás velice milá slečna průvodkyně provedla sídlem rodu Šternberků. Dozvěděli jsme se, jak se žilo hradním dámám a pánům v dávných dobách a jak se jim žije dnes. Neboť v den naší návštěvy pobýval na hradě jeho současný majitel – pan Filip Šternberk. Na hradní nádvoří jsme se vrátili ještě odpoledne a odtud pokračovali po červené turistické značce ke hladomorně.  Většina z nás se bez zaváhání vrhla do jejích útrob, vystoupala na ochozy a z výšky si prohlédla poklidnou řeku Sázavu i samotné městečko. Dále jsme cestou minuli sochy svatého Vendelína a Prokopa a po silnici se pomalu vrátili do penzionu. Pan majitel byl tak hodný a zavedl nás do své soukromé vodní elektrárny. Vysvětlil nám, jak celé zařízení funguje a jak se vlastně elektřina vyrábí. Z vlastivědné exkurze jsme se ve čtvrtek vrátili domů obohaceni o nové vědomosti, zajímavé poznatky a neobyčejné zážitky.

Součástí projektu podpořeného NF Tesco byl interaktivní program Základy první pomoci, kterým během dvou dnů prošli žáci naší školy i janovického odloučeného pracoviště. Navštívila nás lektorka Markéta z Centra primárních programů Cesta integrace spolu s dvěma naditými zavazadly. V úvodu lekce jsme si společně vyprávěli, jak podstatná je první pomoc a podělili se o svoje zážitky z prodělaných úrazů. Po krátké pohybové hře jsme si zopakovali důležitá telefonní čísla složek IZS a ověřili si svoje znalosti v krátkém testu. Praktická část byla zaměřená na nácvik ošetření různých typů úrazů. Již dokážeme ošetřit drobné poranění vydezinfikováním a přiložením náplasti, obvázat poraněnou dlaň i zafixovat vymknutý kotník. K velkému překvapení lektorky jsme si dovedli poradit i s poskytnutím první pomoci člověku v bezvědomí, neboť máme natrénováno z příprav na zdravotnické soutěže. Díky NF Tesco jsme si rozšířili své znalosti a získali nové poznatky z oblasti poskytování první pomoci a dovybavili školu novým zdravotnickým materiálem.

Koronavirová opatření druhé poloviny uplynulého školního roku výrazně změnila proces výuky také na naší škole. Zatímco někteří žáci měli možnost z domova komunikovat s vyučujícími a bez velkých problémů mít přístup k zasílaným výukovým materiálům, pro jiné žáky byla tato nezvyklá situace velmi zatěžující. Důvodem byl zčásti handicap, který některým bránil v pochopení nového způsobu výuky, zčásti nedostatečné IT vybavení. Vzhledem k tomu, že tito žáci neměli možnost kontaktu s pedagogy přes sociální sítě, bylo třeba si pro úkoly do školy docházet, což pro některé bylo problematické. Aby byla situace při možné další výuce na dálku pro naše žáky lépe zvládnutelná, rozhodl se NF Veolia dětem pomoci. Prostřednictvím MiNiGRANTU „Na pomoc neziskovkám!“ získal spolek Ručičky notebook a tablety, které budou v případě distanční výuky zapůjčeny žákům k snazšímu pochopení probíraného učiva a jednoduššímu plnění zadaných úkolů. V době standartního vyučování budou tablety využívány ke zkvalitnění a zpestření výuky žáků s výukovými obtížemi. Děkujeme NF Veolia za to, že v této pro všechny nelehké době na nás opět nezapomněl a stejně jako v letech minulých našim žákům velmi pomohl.