V pondělí 6. 11. navštívili žáci z Uhlířských Janovic (8. a 9. ročník) Střední odborné učiliště v Tehově, které je odloučeným pracovištěm SOŠ a SOU Vlašim. Pod vedením pana Procházky, který je vedoucím tohoto pracoviště, si prohlédli nejen budovu školy, ale také učebny, kde probíhá odborný výcvik. Po prohlídce školy se žáci přemístili do školní jídelny, kde měli připravené malé občerstvení. Ke svačině dostali teplý čaj a výborné sladké koblihy. Po svačině měli žáci možnost si ještě prohlédnout prostory a vybavení domova mládeže, který je součástí areálu školy. Zde se také setkali s výchovnou poradkyní, paní Kotlovou, která je seznámila se všemi učebními obory, které je možné na škole studovat, a ochotně odpovídala na všechny položené dotazy. Na závěr setkání žáci obdrželi informační letáky o škole a o studiu jednotlivých oborů. Exkurze byla velmi zajímavá a všem se líbila.
Druhý podzimní měsíc jsme zahájili návštěvou zručského psího salonu paní Bělinové a jako poděkování jsme jí vytvořili koláž z obrázků zvířecích kamarádů. Mnoho času jsme trávili venku, abychom využili přívětivé počasí, které nám říjen připravil. Naskytla se dvouhodinovka pro sportovní aktivity a volba byla jasná – rozhledna Babka. Cestu jsme zahájili tipováním, kolik kroků ujdeme a za jaký čas. Turistika se povedla, všichni jsme se v pořádku vrátili a těšili se, kdo se svým tipem zvítězí. A protože umíme přiložit ruku k dílu, pomáhali jsme s hrabáním listí na školní zahradě. Spadané listí se stalo naším kamarádem na několik dalších dní a posloužilo nám např. k vytvoření stromu podzimníčku či obtiskávání. Také letos jsme si připomněli Den stromů a opět se sešli se zámeckou zahradnicí paní Šimkovou. Poslechli jsme si zajímavé povídání o dřevinách v našem zámeckém parku – jaké druhy dřevin a keřů v parku rostou. Dozvěděli jsme se také o zvířecích obyvatelích parku, hlavně veverkách, které byly několik let součástí tohoto krásného prostoru a nyní zmizely. K měsíci říjnu patří nepochybně svátek Halloween a s ním spojené dlabání dýní. Ty jsme si podle své fantazie i nazdobili a výsledkem jsou dýňoví panáčci zdobící vstup do naší školy.
V pondělí 30.10. se naše škola od rána hemžila žáky i učiteli v maskách a kostýmech. Oslavovali jsme totiž Halloween. Žáci se dozvěděli o původu Halloweenu, zvycích a tradicích. V hodinách angličtiny se naučili nová slovíčka, písničku Five little monsters a zhlédli pohádku Peppa Pig- Halloween. V hodinách českého jazyka luštili halloweenské křížovky a slovní přesmyčky, při pracovním vyučování a výtvarné výchově vyráběli duchy a kostlivce. V průběhu plnění aktivit na ně čekala vždy nějaká halloweenská sladká odměna. Halloweenské aktivity se nám tak protáhly do celého týdne. Nezapomněli jsme si samozřejmě připomenout ani naše české svátky, o kterých vzpomínáme na naše blízké zemřelé.
Je podzim, čas sběru jablek. My je umíme nejen nastrouhat, ale dokonce si sami upéct štrůdl. Ale jak se z jablek dělá mošt? Na to jsme se zajeli podívat do kácovské moštárny. Zdejší zaměstnanci nám ochotně ukázali celý proces výroby jablečného moštu. Z čerstvě posbíraných jablíček jsme na místě hned okoštovali slaďoučký mošt, který se svou kvalitou a chutí nedá srovnat s tím kupovaným. Jako dárek od majitelů firmy jsme přivezli ostatním spolužákům několik litrů tohoto výborného nápoje. Děkujeme.
V říjnu se vybarví listy všech stromů, kaštany, žaludy padají dolů.
Červené šípky a modré trnky, za chvíli připrav si na čaje hrnky.
Tato básnička otevřela téma pro měsíc říjen. V hodinách výtvarné a pracovní výchovy vznikaly pod rukama žáků pestrobarevné výrobky. Žáci často kombinovali přírodní materiály s výtvarnými technikami. Vznikaly zajímavé, originální výrobky, které svou barevností prozářily prostory školy.
Ve středu 25. 10. nám rybáři z Uhlířských Janovic udělali ohromnou radost. Pozvali nás na akci „ Ve vodě nežijí jen vodníci II.“ Tentokrát jsme se sešli na koupališti. Moc jsme se těšili, hlavně na chytání ryb. Mnohým z nás se opravdu povedlo chytit nějakou rybičku, kterou jsme zase vrátili zpět do vody. Na břehu na nás čekala ukázka rybářských prutů a jiného rybářského náčiní. Místní rybáři nám vysvětlili, jaké ryby se na jednotlivé pruty chytají. Dokonce jsme si mohli vše vyzkoušet. Poseděli jsme si v křesílkách, která používají rybáři na závodech. Také jsme poznali různé techniky chytání, krmení a jiné důležité věci okolo rybařiny. Na závěr si všichni odnesli malý dárek a od vodníka i diplom. Už se těšíme na další setkání.
Měsíc říjen se nese v duchu zdraví a zdravého životního stylu. Této ideji byla v tomto týdnu přizpůsobena výuka napříč různými předměty. V anglickém jazyce mluvili žáci o zdravých a nezdravých potravinách, v přírodovědě zase o důležitosti pitného režimu a o škodlivosti návykových látek.
V rámci prevence nejrůznějšího rizikového chování a zvyšování osobní odpovědnosti každého žáka proběhla v úterý 24. 10. 2023 na škole v Uhlířských Janovicích „zdravotní soutěž“. Žáci byli na začátku dne rozděleni do pěti týmů a společnými silami plnili zajímavé úkoly, které na ně čekaly na několika stanovištích. Na prvním stanovišti s názvem „První pomoc“ si žáci museli poradit se simulovaným zraněním (ošetřením krvácející rány) a zároveň dokázat správně vést hovor se zdravotníkem. Na druhém stanovišti žáci správně pojmenovávali a následně třídili „Zdravé a nezdravé návyky“. Tyto návyky, jako například kouření, pití alkoholu nebo naopak pravidelný pitný režim či sportování, měly vyobrazené na připravených kartičkách. Třetí stanoviště bylo věnováno třídění odpadu a neslo proto název „Recyklace“. Zde měli žáci rozhodnout, kam patří nejrůznější odpadky a svou volbu vždy náležité odůvodnit. Na stanovišti č. 4 čekala na žáky ukázka „Zdravotnického materiálu“. Jejich úkolem bylo vystavené věci správně pojmenovat a případně říci, k čemu slouží. Součástí tohoto stanoviště bylo též určení důležitých telefonních čísel. Poslední, tedy páté stanoviště s názvem „Zdravá strava“ mluví samo za sebe. Ovšem zdánlivě snadné roztřídění připravených potravin na zdravé a nezdravé se ukázalo být tím nejobtížnějším úkolem. Celkově se ale žáci velmi aktivně do soutěže zapojili a měli z této aktivity radost. Závěrem byli všichni oceněni diplomem za účast a projevenou snahu.
Také v Uhlířských Janovicích se žáci zapojili do výuky ke Světovému dni výživy. V rámci preventivního projektu Podzim ten nás testuje, kdo o zdraví pečuje, proběhl ve škole Týden zdraví. V průběhu výuky žáci poznávali zdravé a nezdravé potraviny a pracovali s tematicky zaměřenou literaturou. V VII. třídě pojali projekt jako výrobu lesa pro relaxaci, hru a odpočinek. Zdůraznili důležitost zdravého a čistého vzduchu, nebezpečí kácení a ubývání stromů a lesů. Vše bylo zakončeno pozorováním života v lese a dechovým cvičením spojeným s objímáním stromů.
V pátek 20. října 2023 jsme se s druháčky z logopedické třídy a některými dětmi z V. třídy vypravili do městské knihovny v Uhlířských Janovicích. Zde jsme se zúčastnili autorského čtení se spisovatelem Janem Opatřilem. Pan spisovatel nám velmi poutavě vyprávěl, kdy a jak začala jeho láska k rybám. A protože máme ve třídě hned několik vášnivých rybářů, děti ho doslova hltaly a zapojovaly se do diskuze. Poté, co se děti vyptaly na vše, co je zajímalo, přistoupil pan spisovatel ke čtení jeho knihy o kapříku Metlíkovi. Děti ani nedutaly a pozorně poslouchaly, což si pan spisovatel sám ověřil, když se dětí vyptával o čem knížka byla. Nakonec si děti mohly zakoupit kteroukoli ze tří knih, kterou jim pan spisovatel vlastnoručně podepsal i s věnováním. Zakoupit si děti mohly i záložku či odznáček. Děti a vlastně my všichni, jsme byli velmi nadšeni z této akce a určitě si rádi něco podobného zopakujeme.
V polovině října se žáci zúčastnili soutěže o zdravém a nezdravém stravování. Žáci měli za úkol rozlišit ovoce a zeleninu, vyluštit jednoduchou křížovku a z tajenky zjistit, že nejdůležitější v životě je zdraví. K obrázkům klasických jídel přiřadit jejich názvy, byl pro některé žáky trochu oříšek, ale většina žáků si s tímto úkolem lehce poradila. Že ke zdravému způsobu života patří i pohyb, věděli opravdu všichni a dokázali správně určit druhy sportů. K této soutěži neproběhla žádná příprava a vyhodnocení všech přítomných žáků dopadlo výborně. Všichni byli odměněni zdravou stravou a pochutnali si na šťavnatých jablkách.
To, že dříve šil boty švec, to známe z pohádek. A jak se vyrábí boty dnes, na to jsme se šli podívat do zdejší firmy Sázavan Product s.r.o. Majitel a jednatel společnosti Ing. Šramka nás ochotně provedl celou výrobou a seznámil nás s jednotlivými postupy od lisování podešví po finální balení bot do krabic. Mohli jsme si osahat, jak vypadá drcený korek, který se ve formách spolu s latexem zapéká, viděli jsme svrchní části dětských botiček i lehké pracovní obuvi, a hlavně měli možnost se zeptat na vše, co nás okolo výroby bot zajímá. Našli se mezi námi i tací, kteří by se tomuto řemeslu v budoucnu chtěli věnovat.
Takto jsme nazvali celoroční projekt školní družiny v Uhlířských Janovicích a přestavujeme tímto první povedenou vlaštovku – tedy vlastně JEŽKA.
Každý měsíc v roce věnujeme vybraný čas jednomu zvířecímu kamarádovi, který má domov v České Republice. V obou oddělenívh školní družiny pracujeme se spontánní činností a s vlastním nápadem. Necháme prostor naší kreativitě a těšit se budeme z naučné zábavy. Beseda s hostem nebo jen četba pohádkového příběhu, listování encyklopediemi i pohybové říkanky. Tvořivé dílny a netradiční výtvarné techniky, ať už je to pes či kočka, každý z nás se jistě dočkáJ. A náš vytvořený zvířátkový kalendář nám bude vzpomínkou na krásnou celoroční činnost. Takže startujeme! JEŽKOVINY za září, s ježkem se nám zadaří. V říjnu v lese zase, potkáme divoké prase……..
Ve čtvrtek 12. října jsme se rozhodli zpříjemnit obyvatelům Domova seniorů v Uhlířských Janovicích podzimní dny. Počasí se sice tváří, že je stále léto, ani listy stromů nechtějí přijmout podzimní barvy, ale kalendář ví své. Při podzimní procházce parkem jsme přece jenom nějaké barevné listí našli a mohli je použít při společném tvoření a milém povídání v Domově seniorů. Povedlo se nám vyrobit několik skřítků Podzimníčků.
První letošní návštěva místní knihovny se nesla v podzimním duchu. Na příběhu lesních mužíčků Dubánků nám „naše“ paní knihovnice Jana vysvětlila, jak to v takové knihovně chodí. A vzala to pěkně od prvopočátku. Nejprve spisovatel knihu napíše, ilustrátor do ní nakreslí obrázky, v tiskárně knihu vytisknou a ta pak cestuje buď do naší soukromé nebo veřejné knihovny. Zdejší městská knihovna nám nabízí k zapůjčení nejen knihy zábavné a naučné, ale i časopisy, stolní hry a tematické kufříky. Teď už víme, že knihy jsou tady rozděleny podle věku čtenářů, témat a seřazeny podle abecedy. Paní Jana nám objasnila rozdíl mezi knihovnou a knihkupectvím, řekla, co si můžeme koupit v antikvariátu a co si vzít v knihobudce. A v neposlední řadě víme, proč je důležité číst knihy a jak se k těm vlastním i zapůjčeným správně chovat.
Téma tohoto nadpisu se stalo i tématem prevence rizikového chování v měsíci září, kdy jsme se ve Zruči i v Janovicích zaměřili na posílení právního vědomí žáků a na dopravní výchovu. Na začátku školního roku byli všichni žáci seznámeni s Minimálním preventivním programem školy. Ve Zruči následovala beseda s Policií ČR. Na tu jsme se pilně připravovali a zopakovali jsme si funkci a činnost policie, důležitá telefonní čísla a vysvětlili jsme si heslo Pomáhat a chránit. Poté už k nám do školy přijeli 22. září policisté z Oddělení dálniční policie Bernartice, paní Jakoubková a pan Šembera. Na školní zahradě nejprve seznámili žáky se svojí činností. Poté pohovořili se žáky o právech a povinnostech občanů, osobním bezpečí, nebezpečí šikany, o protiprávním jednání a jeho důsledcích. Žáci se zájmem poslouchali příběhy, které policisté zažívají během své práce. Měli možnost si prohlédnout policejní vybavení a některé si i vyzkoušet. Na závěr jsme si poslechli houkání policejního auta a prohlédli si měnící se informační nápisy na voze. Od policistů jsme dostali různé brožury a materiály, které jsme hned začali používat ve výuce. Po besedě s policisty jsme si všechny informace zopakovali a vypracovali jsme si pracovní listy. Ve školní družině vyrobili žáci koláž, kterou policistům předáme.
V září jsme se také zaměřili na obou pracovištích na dopravní výchovu. Ve Zruči se uskutečnila dopravní soutěž. V Janovicích navštívili žáci V. a VII. třídy dopravní hřiště v Kutné Hoře.
Stejně jako naši spolužáci ze Zruče n. S. i my jsme odpověděli svou činností a kreativními nápady na vyhlášené téma zářijového projektu s názvem PLODNÉ ZÁŘÍ, BARVÁM SE DAŘÍ. Nastalý podzim v zahradě i na poli u lesa jsme si dostatečně užili. Příroda je neskutečný kouzelník a inspirace, originální podoby a pohledy, které se nestačí opakovat, nás udivují každý rok. Kresbou i malbou jsme se snažili představit zralé ovoce a netradičními technikami a materiály vytvořili i zeleninové políčko. Výtvarnými pokusy jsme namíchali barevné koktejly, které přesně vystihly vzhled poletujícího a popadaného listí. Zábavou pro nás byla muchláž s krepovým papírem, díky které jsme jablka i hrušky právě utrhli ze stromu. Hodiny pracovního vyučování voněly nasbíranými přírodninami, čerstvé šípky dekorovaly koláže. Borovicové šišky jsme využili k recytvoření a suché klasy kukuřice na sebe vzaly podobu lesních skřítků i formule 1. Společná práce nás velmi bavila. Na závěr naučné zábavy a samotného tématu projektu jsme udělali krásnou tečku. Veřejná výstava s názvem „PODZIM NA VÝSTAVCE“ je k vidění celý měsíc říjen a můžete si ji prohlédnou v minigalerii KIC v Uhlířských Janovicích. Naše vytvořené plakátky v městských vitrínách rozhodně neminete a facebook města Uhlířské Janovice již také ozdobila pozvánka. Srdečně tedy zveme na barevnou podívanou.
Strana 22 z 72