První akcí nového školního roku bylo cvičení v přírodě, jehož součástí je vždy ochrana člověka za mimořádných událostí. Po úvodní teoretické části se všichni žáci školy spolu se svými třídními učitelkami a asistentkou vydali do blízkého okolí. I. třída si zvolila nejdelší cíl – soutok řek Sázavy a Želivky. Cestou podél břehu Sázavy pozorovali ryby i rybáře, poznávali rostliny a stromy. Na soutoku obou řek proběhla soutěž o nejvíce hozených „žabek“.

Žáci II. třídy šli po cyklostezce okolo řeky Sázavy, pozorovali ptáky žijící na vodě a v okolí řeky, okolní stromy, keře a květiny. Na odpočívadlech si prohlédli plán města Zruče a přesvědčili se, zda vědí, kde je naše škola, zámek, Náměstí Míru,.... Na mapě Zruče a okolí si ukázali okolní města a vesnice, řeku, železniční trať. Jejich cílem byl areál v okolí restaurace Rákosí, kde si všichni pohráli, soutěžili a určovali stromy, keře a květiny.

Také žáci III. třídy se vypravili po cyklostezce směrem do staré Zruče. Po cestě rovněž pozorovali přírodu a prozkoumávali mapy, které jsou na odpočívadlech. Na nich vyhledávali důležitá místa Zruče. Zpět do školy se vraceli přes park, prohlédli si okolí zámku. Aby si po zásluze odpočinuli, zastavili se na houpačkách u Zručského dvora.